שתף קטע נבחר

אב לחייל שצולם עם עציר: "דעת קהל לא מעניינת"

בבית הדין הצבאי דנו במעצר חיילי הנח"ל החרדי, שהצטלמו מכוונים רובה אל עצור פלסטיני. קרוביהם הגיעו לתמוך, והתייחסו לחשיפת ynet על נימוקי הפרקליטות. השופטת: "עילת המעצר אינה תדמית ישראל". עו"ד של אחד החיילים: התמונות היו למזכרת. עדות הפלסטיני: חטפתי רק מכה קלה ברגל

הפרקליטות הצבאית הסבירה שיש לעצור חיילי נח"ל חרדי, שצולמו מכוונים רובה לפלסטיני כפות, גם בגלל דעת הקהל העולמית, כפי שנחשף ב-ynet, וכעת הגיע תור המשפחות להתייצב לצד העצורים. לפני דיון שהתקיים בצהריים (יום ה') בבית הדין הצבאי ביפו בעניין שלושה מהם, אמר אחד האבות: "דעת הקהל העולמית לא מעניינת אותי. הם הטובים בחיילינו וצריך לקשור כתרים לראשם. הם הגברים הכי טובים שיש".

 

שופטת בית הדין הסבירה ש"עילת המעצר אינה תדמית מדינת ישראל", והפעם בתביעה הצבאית לא התייחסו לנושא. "הם חברו משעמום ושעשוע כדי לכוון נשק דרוך וטעון כלפי אדם השמור במשמורת", אמרה נציגת התביעה.


השופטת: "לשמור התמונה 8 חודשים - זה אומר דרשיני" (צילום: דנה קופל)

 

לדברי התביעה, עיכוב ההליכים נבע מ"קשר השתיקה בין הלוחמים. הפלסטיני בוזה והושפל והתיעוד רק מעצים ומחמיר את המעשים. לפי עדות הפלסטיני, החיילים גם בעטו בו ופגעו בו. אנו שוקלים להאשימם בהתעללות בנסיבות מחמירות ובשימוש בלתי חוקי בנשק".

 

חוקרי מצ"ח הצליחו להגיע בימים האחרונים לפלסטיני שמופיע בתמונות. הוא היה חשוד בפעילות טרור מג'נין שנעצר ב-4 בינואר 2010. דבריו נשמעים חריפים פחות. לדבריו חש במהלך המעצר "פלאשים, ליטוף קל בלחי ומכה קלה ברגל במהלך הנסיעה". הוא טען כי אינו יודע שכוון לעברו נשקו. כשנשאל על ידי החוקרים האם חש מושפל או שכבודו נפגע בעקבות האירוע אמר כי ההשפלה היחידה שחש הייתה בעת "שעצרו אותו ליד בני משפחתו וחבריו". לשאלה האם הוא רוצה להתלונן על דבר מה, השיב בשלילה.

 

"מפילים עליהם את גולדסטון ומרמרה"

השופטת דרשה מהתביעה הבהרות לגבי ההשוואה עם החייל לאונרדו קוראה, שירה בפלסטיני כפות בכפר נעלין אך בזמנו לא נעצר. "באותה עת לא היה קיים אלמנט של ביזוי או השפלה והחייל קיבל הוראה לבצע המעשה מסגן אלוף", הסבירו בתביעה. השופטת גם מתחה על הסברי הסנגורים, לפיהם התמונות צולמו לצורך מזכרת מהמעצר הראשון שביצעו החיילים כלוחמים: "אם במשך שמונה חודשים חייל שומר תמונה מבזה כזו בטלפון שלו, זה אומר דרשני".


"החומרה - מעבר למעשים הספציפיים" (צילום: דנה קופל)

 

התמונות של אנשי גדוד נצח יהודה עם העציר הפלסטיני הכפות והאזוק צולמו כנראה בינואר השנה באזור ג'נין. אחד החיילים שוחרר מכיוון שלא נמצאו נגדו ראיות.

 

סניגור אחד הלוחמים, עו"ד שלומי ציפורי, התעקש: "מנהלים מאבק תדמיתי על גבי הלוחמים. נוח לתביעה הצבאית לתפוס שלושה חיילים ולהפיל עליהם את גולדסטון ומרמרה". הוא גם הזכיר את עילת המשך המעצר באחד הדיונים הקודמים וציטט את התביעה הצבאית: "קלוננו נתפס ברבים בקול תרועה רמה. חומרת המעשים היא מעבר למעשים הספציפיים. החשיבות האמיתית, בתיק או במעצר נבחנת בהקשר של מה שאנו חיים היום אחרי גולדסטון ומרמרה".

 

ההורים קיללו את הצלמים

לדברי אמו של אחד החיילים, בנה הגיע למעצר "לא בגלל סמים ולא בגלל עריקות. יש לי בן נוסף בסיירת גולני, איזה חשק יש לו להמשיך? מי ישמור עליכם, אם לא הם?

 תרמנו אותם למדינה עם ערכים. אנחנו רואים בבית מדים על הרצפה ומרימים כמו טלית".

 

הוריהם של החשודים בהתעללות בפלסטיני הכפות קיללו את הצלמים בבית הדין. אמו של אחד החיילים אמרה שאינה מבינה מדוע בנה נעצר: "לא צריך להיות יותר לוחמים, למה הם בעד הפלסטינים ולא בעדנו".

 

עו"ד ציפורי טען ש"זה נראה כמו היסטריה של צה"ל. מדובר בחייל שלראשונה ביצע מעצר של מבוקש חמאס, והתלהב מכך ולכן היה רצון לתעד את האירוע. בניגוד לחיילת שפרסמה את התמונות בפייסבוק, הם שמרו על התמונות במצלמותיהם. יש להכיר כי מדובר באירוע שקרה לפני שמונה חודשים, כאשר מרשי עצור 14 יום".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הגברים הכי טובים שיש". היום בדיון
צילום: ירון ברנר
אחרי עדן אברג'יל
עו"ד ציפורי
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים