שתף קטע נבחר

צ'ילה: 5 כורים בדיכאון, אחד כבר שרד רעש אדמה

רק בעוד כארבעה חודשים יזכו 33 הכורים הלכודים במכרה בצ'ילה לראות אור יום - ובינתיים לפחות חמישה מהם מגלים סימני דיכאון. כוחות הסיוע ובני משפחותיהם ינסו לעודד את רוחם. אחד הכורים שרד את רעש האדמה במדינה לפני כחצי שנה

אחרי שלושה שבועות בבטן האדמה - חמישה מתוך 33 הכורים הצ'יליאנים הלכודים במכרה "סן חוסה" מגלים סימנים של דיכאון. שר הבריאות במדינה, חיימה מנליץ', אמר כי חמישה מהכורים אינם אוכלים כראוי וסירבו להצטלם לסרטי הווידיאו שהועברו אתמול לבני משפחותיהם של הלכודים. "פסיכולוגים ינסו ליצור קשר עם הלכודים המדוכאים באמצעות רשת האינטרקום כדי לטפל בהם", אמר מנליץ'.

 

קבוצת הכורים אותרה לפני שישה ימים לאחר שנלכדה מתחת לאדמה בעקבות קריסת המכרה ב-5 באוגוסט. על פי הערכות, צוותי הסיוע יצליחו להגיע ללכודים ולחלצם רק בעוד כארבעה חודשים, ובינתיים הקשר עימם מתאפשר בעזרת תעלה ברוחב של שמונה סנטימטרים, דרכה מועברים מזון, מים ותרופות.

 

ביום רביעי, צוותי החילוץ בישרו ללכודים כי הם יחולצו רק בעוד מספר חודשים. מנליץ' סיפר כי הכורים הגיבו באיפוק, אבל הדגיש כי הם הולכים "לעמוד בפני אתגרים קשים שעלולים לערער את מצבם הנפשי". למרות סימני הדכאון שמגלים חמישה מהכורים, היתר נראו יחסית אופטימיים בסרטי ווידיאו ששלחו אתמול לבני משפחותיהם.

 

בסרטונים הם מתעדים את שהותם בשטח הקטן בו הם חיים, והם מצולמים משגרים מסרים מרגשים לקרוביהם. במקביל, הרשויות בצ'ילה הפצירו בבני משפחותיהם של 33 הכורים לשלוח להם כמה שיותר מכתבים כדי לעודד את רוחם.

 

חצי שנה אחרי הרעש - נלכד מתחת לאדמה

בין הלכודים בולט סיפורו של ראול בוסטוס, טכנאי מומחה לכלי עבודה כבדים, שרק לפני כחצי שנה ניצל מרעידת האדמה החזקה שפקדה את המדינה. לפני הרעש, עבד בוסטוס בחברה לפיתוח ספינות בנמל בעיר החוף טלקאווהנו. הוא ובני משפחתו לא נפגעו מהרעידה אבל מקום עבודתו נחרב, ולכן הוא נאלץ להחליף תעסוקה ועבר לעבוד במכרה "סן חוסה".

 

אשתו סיפרה כי "אחרי רעידת האדמה זכינו בחיינו היינו חייבים להמשיך לחיות. עכשיו יש חשש אבל בעלי בחיים ויהיה לנו שוב סוף טוב".

 

בשבוע הבא צפויים להגיע לאזור המכרה צוותים של נאס"א, סוכנות החלל האמריקנית, המתמחים בדרכים לשמור על אסטרונאוטים בריאים במשימות חלל ארוכות. אנשי נאס"א יחברו לרופאים הצ'יליאנים ויגבשו תוכנית שתאפשר לכורים לשמור על בריאותם בבטן האדמה במשך חודשים ארוכים עד לחילוצם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרטון. חלק דווקא שמחים
צילום: AP
המחלצים במכרה. מזון ותרופות
צילום: רויטרס
מומלצים