שתף קטע נבחר

"לא תופיעו באריאל? נחרים אתכם בחזרה"

במערכת הפוליטית מגיבים על מכתב השחקנים שמסרבים להופיע בשטחים, וקוראים לחרם נגדי ולדיון דחוף בוועדה בכנסת. טיבי: אמנים ואנשי רוח תמיד בחוד החנית נגד הכיבוש

איפה עובר הגבול? יום אחרי הפרסום ב-ynet על מכתב המחאה של אנשי התיאטרון שהודיעו כי יסרבו להופיע בהיכל התרבות החדש באריאל, המערכת הפוליטית מתעוררת - גם בפגרה. בכנסת כבר הודיע יושב-ראש ועדת החינוך, ח"כ זבולון אורלב, כי יכנס דיון בנושא, בעוד אחרים קוראים לחרם נגדי - לא להזמין את האמנים שחתמו על המכתב להופיע.

 

ח"כ אורלב הוקיע את מכתב אנשי התיאטרון באמרו כי "זהו מעשה אנטי תרבותי בעליל, באשר הוא מחרים מאות אלפי אזרחי ישראל המתגוררים בישובים לגיטמיים ביהודה ושומרון. אני מגנה את אנשי התיאטרון המנצלים את תפקידם בתיאטרון לצורך מאבק פוליטי במתיישבים אזרחי ישראל".

 

"אזמן בהקדם דיון כדי לברר את הסוגיה ולהבטיח שהתיאטרון הציבורי בישראל יופיע בכל ישוב ובכל מקום בו מתגוררים אזרחי ישראל שוחרי תרבות", הוסיף אורלב.

 

חברי הכנסת רונית תירוש (קדימה) ויריב לוין (ליכוד) יוזמים הצעת חוק שלפיה תישלל התמיכה של המדינה בתיאטראות בהם משחקים שחקנים שיחרימו הופעות במקום כלשהו על רקע פוליטי. כמו כן, לפי ההצעה, תיאסר תמיכה תקציבית בהם מכל ארגון הממומן מכספי המדינה, כמו מפעל הפיס.

 

מנגד, ח"כ אחמד טיבי הביע הערכה לאמנים המסרבים להופיע באריאל "שהיא שטח כבוש שנגזל מבעליו וחלקם נותר ללא רכוש". לדבריו, "אמנים ואנשי רוח תמיד היו חוד החנית במאבק נגד עוולות הכיבוש, הגזענות והדיכוי". טיבי הוסיף כי "החלטת הנהלות התיאטראות להופיע באריאל מבישה אך עולה בקנה אחד עם הפשיזם שכמעט הפך למיינסטרים בחברה הישראלית".

 

"שיגשרו, שלא יסיתו"

ראש מועצת עומר, פיני בדש, הודיע הערב כי בעומר מוחרמים אותם האמנים אשר החליטו להחרים את העיר אריאל. 

 

השר דניאל הרשקוביץ, יו"ר מפלגת "הבית היהודי", אמר כי "קבוצת היוצרים והשחקנים שמחרימה את אריאל מנותקת מהעם וחיה כנראה בבועה קטנה ב'מדינת תל-אביב'. רוב מוחלט של אזרחי ישראל בז לעירוב זה של תרבות פוליטיקה וטוב שיוצרים רבים אחרים מעשירים ולא מעכירים את עולמנו התרבותי". 

 

גם ח"כ דני דנון אמר שהוא מתכוון לפנות לראשי השלטון המקומי ולבקש מהם "להחרים את ההופעות של אנשי התרבות המחרימים",

 ואילו ח"כ ד"ר בן ארי דווקא ברך בדרכו את חותמי המכתב: "זה לא סוד שההצגות בקאמרי, הבימה ובית ליסין הפכו להצגות פוליטיות נגד המדינה ונגד צה"ל. לכן טוב שהנוער שלנו לא ייחשף אליהם". יחד עם זאת, מתכוון בן ארי, להציע הצעת חוק, שתשלול תקציב מדינה מתיאטרון שיחרים את יהודה ושומרון.

 

ח"כ משה (מוץ) מטלון מישראל ביתנו דרש שכל אנשי התיאטרון החתומים על המכתב ייקחו אחריות ויתפטרו". מטלון הוסיף: "דין אריאל כדין תל אביב".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים