שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: שאבו מאזן והפלסטינים ימותו

מנהיגה הרוחני של ש"ס כינה בדרשת מוצ"ש את יו"ר הרשות ועמו "רשעים צוררי ישראל" ואיחל להם שיאבדו מהעולם - "יכה בהם הקב"ה מכת דבר, בהם ובפלסטינים האלה"

שיחות השלום הישירות בין ישראל לפלסטינים בפתח, אבל מירושלים בוקעים גם קולות של מלחמה. הרב עובדיה יוסף איחל אמש (מוצ"ש) מוות ליו"ר הרשות אבו-מאזן ולעמו, תוך שהוא מכנה אותם "רשעים צוררי ישראל".

 

את שיעורו השבועי, המתקיים בבית הכנסת הסמוך לביתו שבשכונת הר-נוף, הקדיש הרב יוסף להלכות ראש השנה. כשהזכיר את הברכה "שייתמו אויבינו ומשנאינו" הנאמרת בסעודת החג, העניק לה פירוש אקטואלי: "אבו-מאזן וכל הרשעים האלה – שיאבדו מהעולם. יכה בהם הקדוש ברוך הוא מכת דבר, בהם ובפלסטינים האלה".

  

כמנהיגה הרוחני של ש"ס, אפשר שדבריו של הרב עובדיה יוסף הם איתות נוסף של המפלגה ימינה. רק השבוע אמר היו"ר, השר אלי ישי, כי יתנגד בתוקף להארכת הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. עוד הוסיף כי הוא לא תולה תקוות במשא ומתן המתחדש משום שאינו מזהה בעתיד הנראה לעין מנהיגות פלסטינית שאיתה ניתן להגיע להסדר.

 

גורם בכיר ברשות הפלסטינית סירב להגיב לדבריו של מנהיגה הרוחני של ש"ס. בשיחה עם ynet, אמר הדובר: "אפילו בישראל כבר הפסיקו להתייחס אליו".

 

הרב עובדיה - והפלסטינים

גם בעבר תקף הרב עובדיה יוסף בחריפות את הנהגת הרשות ואת ארגוני הטרור. בראיון שהתפרסם בשנת 2001 בעיתון הלונדוני "א-שרק אל אווסט" ובעיתון "אל ווטן" הכוויתי, אמר: "אני מצטער צער רב על הסבל האנושי הנגרם לחפים מפשע, אך את הגורם לכך יש לתלות במנהיגות הפלסטינית". 

 

"המאבק בקיצונים הפנאטים מכל הצדדים, המגלים בדת פנים שלא כהלכה, הוא חובה עליונה המוטלת על כל המנהיגים באשר הם... כידוע בוצעו במהלך השנה האחרונה וגם קודם לכן מעשי רצח ופיגועים על ידי מרצחים שהגיעו מהרשות הפלסטינית, שהפילו מאות קורבנות והרסו משפחות שלמות". 

 

"חמור במיוחד שפושעים אלו ושולחיהם מתעטפים באצטלה של 'שאהידים'. זהו מעשה נבלה, תועבה וכפירה בעיקר, אין חילול שמים גדול מזה... כדי להפשיר את הקרקע להידברות ומשא ומתן מחודשים, צריך להפסיק מיד את כל גילויי האלימות ולחזור להידברות, אבל במציאות של דם ואש ותימרות עשן, לא ניתן משא ומתן".

 

מנהיג ש"ס העביר גם מסרים מפוייסים יותר באותו ראיון: "לראשי הדתות יש תפקיד חשוב בעצירת ההידרדרות ומניעת

שפיכות הדמים. כל הדתות מדגישות את ערך קדושת חיי האדם, ביהדות נאמר בעניין זה ש'חביב אדם שנברא בצלם'... שורש הכמיהה לשלום שהוא עיקרון מרכזי ביהדות".  

 

"במישור העקרוני פסקתי פסק הלכה בעבר, ואני חוזר עליו גם היום, כי יש לחתור לשלום וביטחון גם במחיר של ויתורים על שטחים. זאת בגדר עיקרון העל בהלכה היהודית של 'פיקוח נפש', שמשמעותו עליונות ערך חיי האדם על פני עקרונות דתיים אחרים".

 

יצויין כי לפני חמש שנים הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים פלסטיני תושב עיסאוויה, בכך שתכנן להתנקש בחייו של הרב עובדיה יוסף. המורשע, מוסא דרווויש, הורשע במסגרת הסדר טיעון בו הודה בתכנון המעשה.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד


פורסם לראשונה 28/08/2010 23:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
אבו מאזן
צילום: AFP
מומלצים