שתף קטע נבחר

חילופים במטכ"ל: אייזנקוט יישאר בפיקוד הצפון

אלוף הפיקוד החליט שלא להתמנות לסגנו של הרמטכ"ל הבא, יואב גלנט. הוא יישאר לפי שעה בתפקידו הנוכחי, ואז צפוי לפשוט מדים. יחסיו עם גלנט, שהעכירו בעקבות פרשת המסמך, הכריעו את הכף. סגן הרמטכ"ל, האלוף בני גנץ, בדרך החוצה

ההפצרות לא הועילו: אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, דחה את ההצעה להתמנות לסגנו של הרמטכ"ל הבא, יואב גלנט. הוא יישאר בפיקוד צפון לפי שעה, עד שיימצא לו מחליף, ואז ייתכן שיחליט לפרוש מצה"ל. סגן הרמטכ"ל הנוכחי, האלוף בני גנץ, צפוי לפרוש מהצבא.

 

בשבוע שעבר נפגש שר הביטחון, אהוד ברק, עם האלוף אייזנקוט וביקש ממנו להישאר בצה"ל. אייזנקוט נחשב עד כה למועמד לתפקידי סגן הרמטכ"ל וראש אמ"ן תחת גלנט, עמו היה מסוכסך בעת האחרונה.

 

תשובתו של אייזנקוט הפתיעה את שר הביטחון ברק, הרמטכ"ל המיועד גלנט ובכירים במערכת הביטחון שהיו משוכנעים כי מכבש הלחצים שהופעל עליו והחשיבות הרבה של התפקיד - יגרמו לו להשיב בחיוב. מדליף המסמך המזויף, אלוף משנה (מיל') גדי סיבוני, נחשב לחברו הטוב של אייזנקוט, ונקודה זו גרמה ליחס חשדני כלפיו באחרונה.

 

טרם התפוצצות הפרשה, הביע אייזנקוט הסכמה עקרונית לשמש סגנו של גלנט אם האחרון ימונה לרמטכ"ל ולכן נראה כי הפרשה האחרונה, שהעכירה עוד יותר את יחסיו עם גלנט, השפיעה על ההחלטה. אייזנקוט העביר מסר לברק ולגלנט על החלטתו כבר בסוף השבוע האחרון. גורם ביטחוני אמר כי "אייזנקוט הוא קצין עתיר ניסיון מבצעי ויש חשיבות אדירה לאיש כזה בעמדה בכירה במטה הכללי של צה"ל. יש תחושה לא נוחה מתשובתו בעניין".

 

נראה כי אייזנקוט יישאר בתפקידו בצפון פרק זמן נוסף, אך כבר בסבב המינויים הקרוב ייקבע לו מחליף שייכנס לתפקידו בתחילת השנה הבאה, עוד שני אלופים נחשבו מועמדים לסגן הרמטכ"ל: אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, ונספח צה"ל בוושינגטון, האלוף גדי שמני. מזרחי, בן 52, מעוניין לסיים את תפקידו בפיקוד המרכז, ואינו שואף להתמנות לסגנו של גלנט. הוא כיהן בעבר כראש מטה היבשה. הודעה סופית שלו בעניין תשאיר רק את האלוף שמני במירוץ לתפקיד הסגן.  

 

אייזנקוט, בן 50, החל את שירותו הצבאי בחטיבת גולני, וב-1997 מונה למפקדה. שנתיים אחר כך מונה למזכיר הצבאי של ראש הממשלה ושר הביטחון. בין השנים 2003- 2001 פיקד אייזנקוט על עוצבת "עמוד האש" וביוני 2003 מונה למפקד אוגדת יהודה ושומרון. לפני חמש שנים מונה אייזנקוט לראש אגף המבצעים.

 

אייזנקוט לא חתם את הגולל על שירותו בצה"ל, ובתשובתו לשר הביטחון ולרמטכ"ל המיועד השאיר פתח להתמנות בעתיד לתפקיד סגן הרמטכ"ל. לפי שעה הוא מעוניין להישאר בפיקוד הצפון, בין היתר כדי להמתין לסיום חקירת המסמך המזויף. גורמים ביטחוניים אמרו כי אייזנקוט מבקש כרגע כמה חודשים ואולי אף יותר מכך כדי לבחון את המצב, ולא מן הנמנע שלאחר מכן יסכים לשמש כסגנו של גלנט. הכדור בידיים של ברק וגלנט, שעשויים לקבוע כי סירובו של אייזנקוט להתמנות כעת כסגן הרמטכ"ל אינו מותיר לו מקום לשירות בצה"ל. עם זאת, נראה כי בשלב הזה יישאר בפיקוד הצפון, ובשנה הבאה יוחלט לגבי עתידו.

 

הממשלה צפויה לאשר את מינויו של גלנט לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, שעליו החליט השר ברק לאחר שהמשטרה ניקתה מחשד את המטה הכללי בפרשת המסמך המזויף. נראה כי אייזנקוט יעדיף לחכות עם ההודעה הרשמית על פרישתו עד לסיום החקירה.

 

אתמול הוארך ב-72 שעות מעצרו של בועז הרפז, החשוד בזיוף המסמך. ל-ynet נודע כי הרפז, שסיפק לחוקריו גרסאות שונות לגבי מקור המסמך, סירב להצעתם להיבדק במכונת אמת. הרפז, סא"ל במיל', משתף פעולה עם חוקריו ואף קשר עצמו לזיוף, אבל במשטרה לא מסתפקים בכך ומעוניינים שיספר להם מי עמד מאחוריו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יישאר בפיקוד צפון. אייזנקוט
צילום: ירון ברנר
מי יהיה סגנו של גלנט?
צילום: גדי קבלו
מומלצים