שתף קטע נבחר

פוטין רומז: אתמודד לנשיאות רוסיה ב-2012

מגבלות חוקתיות מנעו מולדימיר פוטין להתמודד לכהונה שלישית כנשיא לפני שנתיים, ולכן הוא הסתפק בראשות הממשלה. בראיון לעיתון רוסי הודה פוטין שהבחירות הבאות לנשיאות מעניינות אותו יותר מאת שאר האנשים: "אני לא רוצה שזו תהיה אובססיה"

ראש ממשלת רוסיה רמז היום (ב') כי ייתכן שיתמודד מחדש לתפקיד הנשיא בבחירות ב-2012. ולדימיר פוטין הודה בראיון לעיתון מקומי שהוא מתעניין במערכת הבחירות הבאה יותר משאר אזרחי רוסיה, אך סירב לציין במפורש מה תוכניתו לעתיד.

 

בראיון ל"קומרסנט" נשאל פוטין אם הוא לא מודאג מהבחירות לנשיאות, מאחר שהוא כבר הכריע בנושא. "לא, זה מעניין אותי, כמו... רציתי לומר שזה מענין אותי כמו כולם, אבל למעשה זה מעניין אותי יותר מאת שאר האנשים. אבל אני לא רוצה להפוך את זה לאובססיה. הדבר הכי חשוב הוא שכל הבעיות האלה הקשורות ל-2012 לא יסיטו אותנו ממסלול הפיתוח היציב". 


יחליטו ביחד? פוטין ומדבדב (צילום ארכיון: רויטרס)

 

פוטין כיהן כנשיא בין שנת 2000 ל-2008, כאשר בחר את דמיטרי מדבדב להתמודד לנשיא מטעם מפלגתו. החוקה הרוסית אוסרת על אדם להיבחר לשלוש כהונות רצופות כנשיא. אולם פוטין, שמאז נבחר לתפקיד ראש הממשלה, יכול להתמודד מחדש לנשיאות ב-2012. אם יתמודד וייבחר, הוא יהיה הנשיא עד 2018 בגלל שרוסיה האריכה את כהונת הנשיא לשש שנים. פרשנים ברוסיה מיהרו לקבוע שהראיון מהווה הודאה מרומזת לגבי כוונתו של פוטין להתמודד לתפקיד.

 

בעבר אמר פוטין שהוא ומדבדב יגיעו להסכם לפני הבחירות ב-2012 מי מביניהם יתמודד על הנשיאות. אולם בחודשים האחרונים דווח ברוסיה שעבר חתול שחור בין השניים ושמדבדב אינו מתכוון לוותר על מעמדו. עם זאת, הנשיא הנוכחי הכחיש מכל וכל את הדיווחים ואף אמר שאינו מעוניין להתחרות בקודמו.

 

מוקדם יותר החודש אמר מדבדב שאינו מעוניין ב"קרב בין כוחות קרובים" וציין כי הדבר יהיה רע עבור רוסיה. "אינני יודע מה יקרה ב-2012, מי ירוץ. זה יכול להיות מדבדב, זה יכול להיות פוטין, או מישהו אחר. בכל מקרה, עלינו לחשוב על כך מחדש".

 

הפופולריות הגדולה שלה זוכה פוטין עצמו, השליטה של הקרמלין על המנגנון הפוליטי במדינה וחולשת האופוזיציה, פירושן שהמועמד שתציג ההנהגה הנוכחית יהיה למעשה המנצח הוודאי של הבחירות ב-2012.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא אובססיבי. פוטין
צילום: AP
בדרך החוצה? מדבדב
צילום: AFP
מומלצים