שתף קטע נבחר

רצח ענבל עמרם: פרופ' היס חטף מהשופטת

לב המחלוקת בין עמדת המשטרה לבין הוריה של ענבל עמרם נע סביב שאלת שעת מותה. השופטת תקפה בחריפות את טענת המדינה והפתולוג מטעמה, פרופ' יהודה היס, שלדבריה "חיווה דעות על ראיות שונות משל נדרש הוא להכריע בהן"

סלע המחלוקת המרכזי בתביעה שהגישה משפחתה של ענבל עמרם, שנרצחה לפני ארבע שנים, נגע לשעת המוות. את הקרב האמיתי ניהלו הפתולוגים - כשמטעם המדינה הציג את עמדת המשטרה הפרופ' יהודה היס מהמכון לרפואה משפטית, ומטעם המשפחה - ד"ר חן קוגל.

 

 

בפסיקתה היום (ב') תיארה השופטת הילה גרסטל כיצד התברר בחקירתו הנגדית של פרופ' היס שהוא אינו יכול לומר "אף לא בערך, מה היתה שעת המוות". לא פחות מתשעה עמודים הקדישה גרסטל לניתוח הממצאים הפתולוגיים, שהם שהכריעו בסופו של דבר את הכף לצד התובעים.


 

בשיחה עם ynet בירך ד"ר קוגל מ"מד"ן רפואה משפטית" על האופן שבו בחנה השופטת את ממצאי הבדיקה הפתולוגית. "כמעט כל הראיות בתיק הזה הסתמכו על הפן המדעי. אין הרבה משפטים כאלה. בית המשפט עשה פה עבודה מעמיקה ויסודית כשנכנס לעובי הראיות המדעיות ובכך עשה צדק. הראיות מוכיחות כי המוות התרחש לאחר שש שעות וחצי כפי שטענו".

 

לדברי הפתולוג, הסתמך קו התביעה על ההוכחה כי ניתן היה למנוע את מותה של עמרם בשני מישורים. "בניגוד לעמדת המדינה, סברנו שאחרי פציעה כזאת. זו הסיבה שנגענו במצבה של הגופה כדי להוכיח הן שהוא לא תואם מוות מיידי וכן שלא עברו שעות ארוכות מאז המוות".

 

קוגל, כמו השופטת גרסטל, הדגיש כי "זה רחוק מטענת המדינה שלפיה התרחש המוות כעבור זמן קצר של שניות לאחר החטיפה. אני שמח שבית המשפט עשה סדר וקבע שניתן היה להצילה".

 

השופטת קיימה דיון מעמיק במצב שבו נמצאה גופתה של עמרם שבו הסבירה את הכרעתה לפרטי פרטים. "הוכחנו שהשינויים שמתרחשים אחרי המוות בפרספקטיבה של זמן, שמתבטאים גם בכתמים שמופיעים, במצב השרירים, בהתקררות לנוכח טמפרטורה באזור - כל אלה הציגו באופן ברור שהמוות אירע אחרי שש שעות וחצי, ובית המשפט אישר את הגישה הזו. אלו ראיות חד-משמעיות מבחינה מדעית".

 

בהתייחסה לחוות הדעת שהציגה המדינה, כתבה גרסטל כי "פרופ' היס חרג מתפקידו כפתולוג, חיווה דעות על ראיות שונות המצויות בתיק והתווכח עם חוות דעתו של הפתולוג מטעם התובעים. הוא עשה שימוש במילים 'אני דוחה את...', משל נדרש הוא להכריע במהימנות הראיות".

 

לאותה נימה חריפה של ביקורת הצטרף גם קוגל. "גרסת המדינה לא הייתה עקבית וחלו בה מספר שינויים. הגרסה העיקרית סברה כי הם לא יכולים לומר בדיוק מתי אירע המוות, אך עם זאת קובעים כי הוא התרחש זמן קצר מאוד אחרי שנחטפה. אנו הוכחנו שההפך הוא הנכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
פרופ' יהודה היס. ספג האשמות אישיות קשות
צילום: הרצל יוסף
ד"ר חן קוגל. "גרסת המדינה הייתה לא עקבית"
צילום: ירון ברנר
צילום: רענן בן צור
משפחת עמרם
צילום: רענן בן צור
מומלצים