שתף קטע נבחר

דיווח: BP מאשימה את מהנדסיה בדליפת הנפט

רשת "בלומברג" מדווחת שחקירה פנימית של ענקית הנפט הפנתה אצבע מאשימה כלפי מהנדסים שעבדו באסדת הקידוח שהתפוצצה במפרץ מכסיקו

עובדי חברת BP אחראים באופן חלקי למחדלים שהובילו לדליפת הנפט במפרץ מכסיקו מול חופי ארצות הברית. כך עולה מדו"ח פנימי של ענקית הנפט שפורסם היום (ב') לידי רשת הטלוויזיה "בלומברג". הנהלת התאגיד סירבה להגיב לדיווחים.

 

חקירה פנימית שערכה BP ושפרטיה דלפו לכלי התקשורת קבעה שהיו "כשלים" מצד המהנדסים בעת עבודות הגימור של אסדת הקידוח, שהיתה בבעלות חברת טרנסאושן. כמו כן, הפנה הדו"ח אצבע מאשימה כלפי המהנדסים משום

שלא הבינו כהלכה את נתוני מנגנוני הביקורת שהתריעו כי מפני פיצוץ קרב. לפי הדיווח, מנהלי BP שנכחו באסדת הקידוח קבעו שממצאי הבדיקה שנערכה ב-20 באפריל מצביעים על כך שהמתקן "במצב טוב".

 

הנהלת החברה אמרה בתגובה כי טרם הספיקה לבדוק את ממצאי הדו"ח. "לא ראינו אותו", טען דובר BP, מרק סולט. "אין בכוונתי להגיב לספקולציות".

 

דליפת הנפט במפרץ מכסיקו שנמשכה 85 ימים לאסון האקולוגי הגדול בהיסטוריה האמריקנית אחרי שעקפה את אסון המכלית אקסון ולדז ב-1989. הנפט שזרם לים יצר כתם גדול ונסחף לחופים, לאיים, לביצות ולשמורות טבע. התוצאה הקטלנית היתה פגיעה באלפי זנים של בעלי חיים - דגים ובעלי חיים ימיים, בעלי כנף, חרקים, דו-חיים ויונקים ימיים.

 

כל המאמצים לסתום את הבאר כשלו בזה אחר זה. החברה ניסתה להציב על הבאר הדולפת מתקן דמוי משפך ענק שיקלוט את הנפט - אך הוא נסתם. בהמשך

ניסו לשאוב את הנפט ישירות מהצינורות הדולפים, אך הניסיון לא עלה יפה. אז ניסו להחדיר לפתח הבאר בוץ כבד מעורב בפסולת פיסות גומי כדי ליצור סתימה; גם "הזרקת הבוץ" לא הצליחה.

 

מיליוני גאלונים של נפט עדיין פרצו באופן בלתי נשלט מהצינורות העקומים והשבורים. כשהגיעו לקצה כושר השאיבה הוחלט להציב על הבאר מכסה משופר, שיקלוט את כל הנפט הדולף. המכסה הותקן על הבאר בראשית יולי, ולבסוף הצליחו למנוע את דליפת הנפט לים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדליפה במפרץ מכסיקו (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים