שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: עוזרי פעל ללא ידיעתי, הרפז לא חבר

רב אלוף גבי אשכנזי טען כי עוזרו, ארז וינר, שיתף בתוכן "מסמך גלנט" קצינים נוספים ללא ידיעתו - ובהם גם המדליף גבי סיבוני. הוא הודה כי הראה לגנץ ואייזנקוט את המסמך וחשף את הקשרים עם החשוד בזיופו, בועז הרפז: "הוא פנה אלי והציע רעיונות צבאיים. אין לי קשרים עסקיים איתו"

הרמטכ"ל חושף את הקשרים עם בועז הרפז, מודה כי העביר את "מסמך גלנט" לסגנו ולאלוף פיקוד הצפון, ומאשים את עוזרו כי היה מהאחראים להפצת המסמך. רב-אלוף גבי אשכנזי הודה כי ראה את "מסמך גלנט" בעבר ואף הציג אותו לסגנו, אלוף בני גנץ, ולאלוף פיקוד צפון, גדי אייזנקוט. עם זאת, הוא לא הסביר מדוע לא העביר את המסמך לידיעת שר הביטחון, ראש הממשלה או היועץ המשפטי לממשלה - וגם לא הציג אותו בפני שאר האלופים והפצ"ר.

 

בישיבת פורום המטה הכללי שנערכה היום (ב') חשף הרמטכ"ל את מערכת הקשרים הענפה עם החשוד בזיוף הרפז, אך טען כי הוא אינו חבר או שותף עסקי שלו. הוא אמר כי עוזרו, ארז וינר, העביר את המסמך ללא ידיעתו למספר קצינים, ובהם גם למדליף, גבי סיבוני.

 

במהלך הישיבה, אמר הרמטכ"ל כי עד כה לא התבטא בתוך הצבא או בציבור בנושא המסמך, אך החליט לשתף את הפורום במספר עובדות הקשורות באירוע לאור והדיווחים בפרשה. הוא אמר כי לפני כשבוע פנה למפכ"ל המשטרה וליועץ המשפטי לממשלה וביקש מהם להמשיך ולמצות את החקירה עד תום, ולהשיב ככל שניתן על כל השאלות העולות מהפרשה.

  

"מסרתי עדות אופי בעניינו של הרפז"

אשכנזי אמר כי הכיר את סגן אלוף במיל' הרפז בתקופה בה שירת כראש חטיבת המבצעים, כעוזר ראש אג"ם וכסגן הרמטכ"ל, בתקופה בה הרפז שירת כקצין במערך המודיעין: "בשעתו אף מסרתי עדות אופי בעניינו. בעת כניסתי לתפקיד הרמטכ"ל, פנה אלי בועז, כמו גם קצינים נוספים במילואים, והעביר לי הצעות ורעיונות בנושאים צבאיים שונים".


בועז הרפז. "הוא אינו מבאי מביתי" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

הרמטכ"ל אמר כי בתחילת 2010 פנו אליו וללשכתו גורמים במערכת הביטחון ומחוצה לה, במטרה להעביר דיווחים שמהותם התערבות בתהליך מינוי הרמטכ"ל. "אחד מהפונים היה הרפז", אמר הרמטכ"ל. "חשוב לי להבהיר כי לא היו ביני לבין הרפז קשרים עסקיים או אחרים וכי הוא אינו מבאי ביתי".

 

אחרי פנייתו של הרפז, היפנה אותו הרמטכ"ל לעוזרו, אלוף-משנה ארז וינר, "כפי שאני נוהג לעשות במקרים דומים. בסוף חודש אפריל העביר הרפז את המסמך המדובר לעוזרי, שצילם ממנו עותק והחזיר את המקור לבועז, על פי בקשתו. מאוחר יותר, הראה לי ארז את המסמך שתוכנו תאם לדיווחים שהגיעו לאוזני ממקורות שונים".

 

"בחרתי לשתף את גנץ ואייזנקוט בתוכן המסמך"

אשכנזי הודה גם ששיתף את האלופים גנץ ואייזנקוט בקיומו של המסמך: "הם פנו אלי בנפרד ושוחחו איתי על ההתנהלות סביבם ועל תחושותיהם בכל הקשור בתהליך מינוי הרמטכ"ל", אמר. "בחרתי, לאחר התלבטות, לשתף כל אחד מהם בנפרד בעצם קיומו של המסמך ובתוכנו. לא פרסמתי את דבר קיום המסמך וההתנהלות בכללה, בכדי למנוע את המתרחש בשבועות האחרונים".

 

הרמטכ"ל האשים כי עוזרו, ארז וינר, שיתף קצינים בתוכנו של "מסמך גלנט", והיה אחראי בעקיפין לחשיפתו ב"אולפן שישי". "במהלך כל אותם חודשים המסמך נמצא בחדרו של ארז. הוא שיתף בתוכנו מספר קצינים והתייעץ עימם, ללא ידיעתי ועדכוני. בין אלה היה גם אלוף-משנה במילואים גבי סיבוני, שמאוחר יותר בחר על דעתו וללא אישור, תיאום, או הכוונה, להעביר את המסמך לתקשורת".


אייזנקוט. הרמטכ"ל הודה: העביר לו ולגנץ את המסמך (צילום: ירון ברנר)

 

"לרגע אחד לא חשבתי שמי מחברי פורום המטה הכללי, מעורב או נתן ידו לאירוע זה", טען אשכנזי בסיום הדיון. "משנפתחה החקירה, פניתי ביוזמתי ליועץ המשפטי לממשלה, מסרתי לו שהמסמך ברשותי וסייעתי למשטרה ככל שנדרש.

  

עם זאת, הרמטכ"ל לא השיב על מספר שאלות בוערות שהועלו באחרונה בנושא ובראשן מדוע לא העביר את המידע לשר הביטחון, לראש הממשלה או ליועץ המשפטי לממשלה. הוא הסביר בדיון כי עדיין מוקדם להתייחס לכל השאלות בפרשה, כל עוד החקירה נמשכת. בדיון שנמשך כשעתיים הודו רבים מאלופי המטכ"ל הודו כי הנושא מטריד, ומעבר לעובדה כי הוא יוצר תדמית קשה לצה"ל, הוא גם פוגע באלופים ומשדר מסרים שגויים לכל שדרת הפיקוד הבכירה והזוטרה בצבא.

 

אלופים במטה הכללי סברו בדיון כי יש להשלים את החקירה, וחלקם רמזו כי מוטב היה שמינוי הרמטכ"ל הבא היה מתבצע לאחר תום החקירה. לדברי חלק מהעדים, האווירה בדיון היתה מתוחה ונראה כי לא כל מי שלקח בה חלק אמר את כל אשר על לבו.

 

אייזנקוט יפרוש על רקע הפרשה

הבוקר נודע כי האלוף אייזנקוט יפרוש מצה"ל למרות הלחצים שהפעיל עליו שר הביטחון אהוד ברק להישאר בצבא. מדליף המסמך המזויף, אלוף משנה (מיל') גדי סיבוני, נחשב לחברו הטוב של אייזנקוט, ונקודה זו גרמה ליחס חשדני כלפיו באחרונה.

 

טרם התפוצצות הפרשה, הביע אייזנקוט הסכמה עקרונית לשמש סגנו של גלנט אם האחרון ימונה לרמטכ"ל,

ולכן נראה כי הפרשה האחרונה, שהעכירה עוד יותר את יחסיו עם גלנט, השפיעה על ההחלטה.

 

אתמול הוארך ב-72 שעות מעצרו של בועז הרפז, החשוד בזיוף המסמך. ל-ynet נודע כי הרפז, שסיפק לחוקריו גרסאות שונות לגבי מקור המסמך, סירב להצעתם להיבדק במכונת אמת. הרפז, סא"ל במיל', משתף פעולה עם חוקריו ואף קשר עצמו לזיוף, אבל במשטרה לא מסתפקים בכך ומעוניינים שיספר להם מי עמד מאחוריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא סיפק הסברים. הרמטכ"ל גבי אשכנזי
צילום: AFP
מומלצים