שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יהושע, עוז וגרוסמן מצטרפים למחאת השחקנים

  עצומת השחקנים המסרבים להופיע בהיכל התרבות באריאל זכתה לחתימות הסופרים א"ב יהושע, עמוס עוז, דויד גרוסמן וסמי מיכאל והפסל דני קרוון, ולהפגנת תמיכה של השמאל מול הבימה. א"ב יהושע: "המחאה היא כנגד המקום, לא האנשים"

  הסערה בעקבות מכתב המחאה, שנחשף לראשונה ב-ynet, בו הביעו עשרות שחקנים ואנשי תאטרון התנגדות להופיע בהיכל התרבות החדש באריאל, עוברת גם אל יוצרים משאר תחומי התרבות. הערב (ב') נודע כי על העצומה חתמו גם יוצרים ישראליים מהשורה הראשונה, ביניהם הסופרים עמוס עוז, א"ב יהושע, סמי מיכאל ודויד גרוסמן.

   

  עוד חתמו הבמאים דורון צברי, חגי לוי ורני בלייר (המכהן גם כיו"ר איגוד הבמאים), השחקנים אבשלום פולק, אורלי זילברשץ בנאי וחלי גולדנברג, המשוררת יערה שחורי, הסופרות כליל זיסאפל ונילי לנדסמן, האמנית מעיין אמיר ואף חתן פרס ישראל, הפסל דני קרוון. רשימת היוצרים עדיין מתרחבת ובימים הקרובים תפורסם ככל הנראה מודעה שמביעה את התמיכה בשחקנים שסירבו להופיע בהתנחלויות מעבר לקו הירוק.

   

  "ההצגה אינה חייבת להמשך", נכתב בעצומה, "אנו החתומים מטה, יוצרות ויוצרים, מביעים תמיכה והזדהות עם אנשי התיאטרון שמסרבים להופיע באריאל. חירות היצירה וחופש הדעה הם מאבני היסוד של חברה דמוקרטית, זה לא מכבר מלאו 43 שנים לכיבוש הישראלי, מתן לגיטימציה למפעל ההתנחלותי והשלמה עימו פוגעים אנושות בסיכוייה של ישראל להגיע להסכם שלום עם שכניה הפלסטינים".


  עודד קוטלר בהפגנה (צילום: מתי אלמליח)

   

  א"ב יהושע אמר הערב ל-ynet: "אני תומך בשחקנים, מכיוון שמחאתם הוא מחאה כנגד המקום ולא כנגד האנשים, זהו מקום שנוי במחלוקת שאינו שייך למדינת ישראל ועלול להתפנות בקרוב. יש תהליך מוזר בארץ, קבלה של העקרונות היוניים, כמו שתי מדינות לשני עמים, ומצד שני סנטימנטים אנטי ערביים מאוד חזקים, ראה למשל את התבטאות הרב עובדיה יוסף. אלו סנטימנטים שהם מעבר לניציות, הם ביטויי שנאה.

   

  "ישנה תחושה עמוקה של אין אונים וחוסר יכולת לביצוע השלום עקב ההתנחלויות. הפחד לפנותם מונע שלום. אולי כשם שלנו יש מיעוט ערבי בתוכנו, הם יוכלו להישאר כמיעוט יהודי בין ערבים, ולמנוע את העקירה. שיהיו אזרחים פלסטינים אם אין ברצונם להתפנות".

   

  אמנים, כמו רופאים ומורים

  הערב גם נערכה מול תיאטרון הבימה בתל אביב הפגנה של אנשי שמאל ואמנים, תחת הסיסמאות "זה לא תרבותי להופיע בשטחים" ו"עם כיבוש לא משחקים". בין 150 המשתתפים נמנו המחזאי יהושע סובול והבמאי עודד קוטלר, שחתמו על המכתב המקורי וכן מלאני פרס, רעייתו של השחקן איתי טיראן (שאמר ל-ynet לפני מספר ימים, "המרחק בין להופיע בהיכל התרבות באריאל לבין הופעות במאחזים ועל גבעות הוא קטן מאוד"), וחנה מרון.

   

  מארגני ההפגנה היו אנשי שלום עכשיו, מרצ וחד"ש, ובהפגנה נכחו יו"ר מרצ ח"כ חיים אורון, ח"כ ניצן הורוביץ, ח"כ דב חנין ויעל דיין. המפגינים

  הבטיחו כי מעתה רק יגברו פעולות המחאה כנגד מתן הלגיטימציה לפעילות בשטחים וחיברו זאת לסיום הקפאת הבנייה המתקרב ולשיחות הישירות הצפויות עם הפלסטינים. "לא ניתן שדבר יסכן את האפשרות לשלום ולא נסכים לתת לגיטימציה להתנחלויות דרך הבאת פעילות תרבותית אליהן. הכיבוש אינו משעשע, מי שרוצה, שיבוא לכאן להשתעשע, לא נדחה אותו" אמר חתן פרס ישראל, הפסל דני קרוון ל-ynet באירוע.

   

  מול המפגינים שהגיעו לתמוך באמנים, עמדו כמה בודדים שמחו נגדם, וביניהם יגאל נובו, שהגיע במיוחד מבאר שבע ונמנה על שורותיו של ארגון "לוחמי ציון". "היה לי חשוב להגיע, כדי להראות שבציבור הרחב יש גם כאלה שחושבים אחרת. אנחנו, צרכני התרבות, לא מתחלקים לפי הדעות הפוליטיות או המיקום הגיאוגרפי. אריאל היא עוד עיר בישראל. כמו שהגעתם של הרופאים והמורים היא לגיטימית, כך גם הגעתם של האמנים. העם היהודי הוא צרכן תרבות ואסור למנוע ממנו להתפתח בפן התרבותי".

   

  בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  יהושע ועוז. "יש בארץ תהליך מוזר"
  צילום: שאול גולן
  מלאני פרס בהפגנה. ההצגה אינה חייבת להימשך
  צילום: מתי אלמליח
  לאתר ההטבות
  מומלצים