שתף קטע נבחר

היסעור התשוש ימריא מחדש?

יסעור מצוי שנמצא מותש בחוף בת"א, הובא ע"י אזרחית איכפתית לביה"ח לחיות בר. עוף הים שאיבד שליש ממשקלו, לא הצליח לעמוד או לעוף בכוחות עצמו. בביה"ח הוא זכה לבריכת שחייה אישית, טונה בהאכלת יד ומשמין בנחת. אם ימשיך בקצב הנוכחי, הוא צפוי להמריא מחדש בחזרה לטבע בימים הקרובים

יסעור מצוי שנמצא מותש בחוף בת"א, הובא ע"י אזרחית איכפתית לביה"ח לחיות בר. עוף הים שאיבד שליש ממשקלו, לא הצליח לעמוד או לעוף בכוחות עצמו. בביה"ח הוא זכה לבריכת שחייה אישית, טונה בהאכלת יד ומשמין בנחת. אם ימשיך בקצב הנוכחי, הוא צפוי להמריא מחדש בחזרה לטבע בימים הקרובים

 


 

יסעור מצוי, עוף ים בגודל בינוני, הגיע לטיפול לפני מספר שבועות בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן, לאחר שנמצא תשוש בחוף הים על ידי תושבת העיר.

 

בתא האישפוז המבודד והמרווח של היסעור, מוצבת בריכה קטנה עם מים. טלי טלי שטינבך, מטפלת בחיות בר בבית החולים, נכנסת אל תא האישפוז בשקט. היסעור שוכב על הקרקע והיא תופסת אותו בעדינות.

 

מגבת צהובה מכסה את ראשו גופו כדי להפחית את הלחץ. "חיות בר לא רגילות לבני אדם ואנחנו משתדלים שלא להטריד אותן במגע יותר מדי, למעט כשצריך בזמן טיפול רפואי או האכלות", היא אומרת והולכת עם עוף הים האפרפר לעבר המרפאה במבנה הסמוך. 

 

 

המגבת מוסרת בעדינות וחושפת עיניים סקרניות מצידו של היסעור. "היה לו מזל גדול. הוא הגיע אלינו אחרי שמצאו אותו בשעות הערב המוקדמות, שוכב על החול בחוף הצוק בתל-אביב. הוא לא יכל לעוף או ללכת. פשוט נראה מותש לחלוטין", היא מספרת ומניחה את היסעור על המשקל.

 

"היסעור הגיע בתוך שקית קניות של 'זארה' ושקל 195 גרם בלבד. אפילו לא ניסה לעמוד או לזוז, רק שכב עם עיניים עצומות", מוסיף שמוליק לנדאו, מטפל בחיות בר בבית החולים. "נתנו לו טיפול תומך במשך הלילה בעזרת נוזלים. הוא סירב לאכול לבד, דבר שלא הותיר לנו ברירות רבות והיינו חייבים להאכילו באופן ידני כדי לסייע לו לשרוד".

 

איבד מחצית ממשקלו, משמין בנחת עם בריכה צמודה

24 השעות הראשונות לאחר שהיסעור אושפז בבית החולים היו קריטיות להישרדותו והן עברו בשלום. למחרת בבוקר, כבר התגלו סימני התאוששות. "הוא ניסה לעמוד בכוחות עצמו ופתח את הבוקר עם מנת טונה שניתנה לו דרך צינור לגרון", מציין לנדאו.

 

"זה מדהים שהוא הצליח לאבד כל כך הרבה מהמשקל שלו ועדיין לשרוד. הוא הגיע בתת-משקל קיצוני ואנחנו עדיין מנסים להבין איך הוא איבד יותר ממחצית המשקל שלו".

 

שטינבך מניחה את היסעור על המשקל וכבר מחייכת. היסעור שוקל כבר למעלה מ-205 גרם ונראה חיוני. היסעורים המצויים חולפים בישראל בעיקר בחודשי הקיץ באזור מישור החוף ובבית החולים הגיעו בשנים האחרונות מספר פרטים תשושים, שנאספו על ידי אזרחים איכפתיים ופקחי הרשות.

 

הם ניזונים בטבע מדגים, סרטנים, דיונונים ופרוקי רגליים. בעולם האוכלוסיה של היסעורים המצויים מוערכת בלמעלה ממליון פרטים ועיקר הסכנות המאיימות עליהן הן פגיעה באזורי הקינון והילכדות בקרסי דיג בים.

 

בתום השקילה, מגיע החלק הפחות נעים בבדיקה השגרתית לעוף הים. כדי לשלול הימצאות של טפילים ווירוסים מדבקים בעופות, נלקחת לו דגימה מהביב והוא משוחרר לשלום. שטינבך עוטפת אותו שוב במגבת ולוקחת אותו בחזרה לתא האישפוז.

 

החום של אוגוסט לא מרחם גם על העופות והיסעור טובל בבריכת המים הקטנה ומשפריץ טיפות לכל עבר. צלחת מזון עם דגים חתוכים מונחת לו במרכז התא, הוא חולף לצידה ומתיישב על האדמה. "

 

אנחנו מאכילים אותו בממרח טונה הישר לגרון. מרות שהוא לא אוהב את המגע עם בני האדם, מדובר בעוף עדין ויפה. התוצאות של הטיפול שלנו באות לידי ביטוי בכך שהוא ממשיך לעלות במשקל", מסכמים השניים. בקצב ההתקדמות הנוכחי, מעריכים המטפלים כי היסעור ימשיך להשמין ולהחזיר לעצמו את המשקל האבוד. כך שבימים הקרובים הוא צפוי לשוב בחזרה לטבע.

 

צילום: שמוליק לנדאו, ביה

 

 


 

 

מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם הגורמים הבאים: מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים: 6911* >> ד"ר רונה נדלר: 057-8842263 (מירס: 96*77*2000) >> עינת מטלון במרפאת בית החולים בספארי בר"ג: 057-8663920, 03-6305322

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נח במרפאה. משמין בקצב משביע רצון
צילום: טלי שטינבך
הגיע בשקית קניות מחוף תל-אביבי
צילום: שמוליק לנדאו, ביה"ח לחיות בר
מומלצים