שתף קטע נבחר

אשכנזי במקום הפיגוע: נניח יד על המחבלים

הרמטכ"ל הגיע לזירת הירי באזור חברון, שם נרצחו ארבעה תושבי בית חגי. "צה"ל וכוחות הביטחון פועלים בכמה כיוונים", הוא אמר. ברק: נגבה את המחיר. קצינים הודו כי המודיעין הטוב לא יכול לעצור "אירוע פשוט יחסית כמו פיגוע ירי"

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, הגיע הערב (יום ג') לזירת הפיגוע ליד חברון, שבו נרצחו ארבעה ישראלים. "אין ספק שמדובר באירוע קשה מאוד, כולנו מביעים את תנחומינו למשפחות וליישוב בית חגי. צה"ל וכוחות הביטחון פועלים בכמה כיוונים, נמשיך ונפעל עד שנניח יד על המחבלים", הוא אמר.

 

 

אשכנזי כינס דיון הערכת מצב עם אלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי, ובכירים בגזרה. במקביל נערכו סריקות בכל הגזרה כדי לאתר את חוליית המחבלים.


אשכנזי בזירת הפיגוע, ליד חברון. "אירוע קשה מאוד" (צילום: רויטרס)

 

מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף ניצן אלון, סיפר בתדרוך בזירה כי הירי בוצע מרכב חולף וככל הנראה קשור לאירועים המדיניים - פתיחת שיחות השלום בוושינגטון. "ייתכן שהגורמים שביצעו את הפיגוע הם מטעם חמאס, ויתכן שמדובר בגורמים אחרים. בימים האחרונים הייתה היערכות מוגברת במקום, אותה תכננו להמשיך עקב ריבוי חגים של יהודים ומוסלמים אך לצערנו לא הצלחנו למנוע את הפיגוע". לדבריו לא בוצע וידוא הריגה בנוסעי הרכב.

 

קצינים בפיקוד המרכז אמרו ל-ynet כי לא הופתעו לנוכח הפיגוע. "האירוע ממחיש עד כמה השקט היחסי ביהודה ושומרון שברירי ונפיץ. לאירגוני טרור רבים יש מוטיבציה להוציא לפועל פיגועים, וגם יכולת לא חסרה".

 

באשר לשיתוף הפעולה הביטחוני הפורה בין צה"ל והמשטרה לבין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, אמרו קצינים כי "הפעילות הצבאית ממוקדת ומדי יום מתבצעים מעצרים כדי לסכל כל אירוע מסוג זה. חופש התנועה בגזרה והמודיעין הטוב אכן מועילים, אבל לא יכולים לעצור כל התארגנות, בוודאי לא אירוע פשוט יחסית לביצוע כמו פיגוע ירי".


רכבם של ההרוגים, מנוקב מהירי. שקט שברירי ביו"ש (צילום: גיל יוחנן)

 

בצה"ל הדגישו כי למרות הפגיעה הקשה בתשתית חמאס בגדה, לא איבד הארגון את כלל יכולותיו ויש כוחו להוציא פיגועים אל הפועל.

בין היתר, העלו שם את סוגיית הסרת המחסומים - ואמרו כי היא הייתה סיכון מחושב שהוכיח עצמו בתקופה האחרונה. "בשלב הזה מוקדם לנתח את העניין. המצב בשטחים נבחן על-פי פרמטרים רבים, והחלטות לא מתקבלות באופן שרירותי. כל מה שמסירים ניתן להשיב, ונעשה כך - אם יהיה צורך".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, שוחח בנושא עם ממלא-מקום ראש-הממשלה, השר סילבן שלום, וכמו כן קיבל עדכונים מהרמטכ"ל גבי אשכנזי ומראש השב"כ, יובל דיסקין. בהודעה מטעמו הערב, אמר ברק כי "מדובר באירוע חמור וקשה. צה"ל וכוחות הביטחון יעשו הכל כדי לשים את ידם על הרוצחים. ישראל לא תאפשר לאף גורם טרור להרים ראש, ותגבה את המחיר מהרוצחים ומשולחיהם".


פורסם לראשונה 31/08/2010 21:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בזירת הפיגוע
צילום: רויטרס
מומלצים