שתף קטע נבחר

חמאס נטל אחריות לפיגוע ואיים: זו רק ההתחלה

דובר הזרוע הצבאית של הארגון מסר כי אנשיו "מקבלים על עצמם אחריות מלאה לפעולת הגבורה בחברון". לדבריו, המחבלים "חזרו בשלום לבסיסם". פיאד מגנה: זה נגד האינטרס הפלסטיני

אחרי ההערכות הראשוניות וההכחשות - הגיעה ההודעה הרשמית. חמאס קיבל על עצמו הלילה (יום ג') את מלוא האחריות לפיגוע הירי הקטלני בדרום הר-חברון, שבו נרצחו ארבעה ישראלים. בהודעה רשמית נאמר שזו רק ההתחלה בסדרת פעולות. מנגד, הרשות הפלסטינית פרסמה הודעת גינוי.

 

אבו-עוביידה, דובר גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, מסר כי אנשיו "מקבלים על עצמם את האחריות המלאה לפעולת הגבורה בחברון. אנשינו חזרו בשלום לבסיסם. הפיגוע הוא הוכחה לכישלון התיאום הביטחוני בין הרשות ופתח לבין הכיבוש".


רכבם של ההרוגים. "פעולת גבורה", כלשון אנשי חמאס (צילום: רויטרס) 

 

מוקדם יותר הערב התייחס דובר חמאס, פאוזי ברהום, לפיגוע - אך לא קיבל על עצמו את האחריות לביצועו. בשיחה עם ynet אמר כי "הפיגוע לא נועד להכשיל את המשא-ומתן הישיר מכיוון שהוא נכשל עוד לפני שהתחיל. זוהי תגובה טבעית לפשעי האויב והוכחה שלמרות רדיפתנו על-ידי מנגנוני הביטחון (הפלסטיניים) ופשעי ישראל, הפלסטינים מסוגלים להגיב על הפשעים האלה".

 

הרשות הפלסטינית גינתה את הפיגוע, ומסרה שהוא סותר את האינטרסים הפלסטיניים. "הפיגוע ועיתויו נועדו לפגוע במאמצי אש"ף לגייס תמיכה בינלאומית בהצלחת תהליך השלום, שנועד להביא לקץ הכיבוש", אמר ראש הממשלה מרמאללה, סלאם פיאד.

 

פיאד הוסיף ש"זה מדגיש את ניגוד הפעולה לאינטרסים הפלסטניים ולתפישה הלאומית הפלסטינית, המאגדת בין המאבק המדיני שמוביל אשף ברמה האזורית והבינלאומית, והשלמת מוסדות המדינה מצד שני, על בסיס חיזוק המאבק העממי והלא אלים נגד הכיבוש - בדרך להקמת מדינה עצמאית שבירתה ירושלים בגבולות 67'".

 

פיאד: לזנוח את האלימות

פיאד קרא לאזרחים לזנוח את האלימות, ואמר כי למרות שהפיגוע אירע בשטח שמחוץ לשליטת הרשות, היא תמשיך לנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי למנוע הישנות אירועים מסוג זה. ראש הממשלה הפלסטיני הדגיש כי על ישראל להיענות לדרישת הרשות, לאפשר לה לקחת אחריות ביטחונית בכל האזורים.

 

הוא הוסיף כי "עמנו מבין מניסיונו מה משרת את האינטרסים העליונים שלו, ולכן הוא מאוחד סביב המאבק להביא לקץ הכיבוש, תוך זניחת האלימות על כל צורותיה". 

 

במהלך הערב פורסמו הדעות שלפיהן קיבל על עצמו כביכול ארגון גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פתח, את האחריות לירי.

בכירים בארגון וברשות הבהירו כי מדובר בפרובוקציה שעיקרה לכסות על זהותם האמיתית של מבצעי הפיגוע ונועדה להביך את אבו-מאזן.

 

בצה"ל הדגישו כי למרות הפגיעה הקשה בתשתית חמאס בגדה, לא איבד הארגון את כלל יכולותיו ויש בכוחו להוציא פיגועים אל הפועל. בין היתר, העלו שם את סוגיית הסרת המחסומים - ואמרו כי היא הייתה סיכון מחושב שהוכיח עצמו בתקופה האחרונה. "בשלב הזה מוקדם לנתח את העניין. המצב בשטחים נבחן על-פי פרמטרים רבים, והחלטות לא מתקבלות באופן שרירותי. כל מה שמסירים ניתן להשיב, ונעשה כך - אם יהיה צורך".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל אשכנזי בזירת הפיגוע, הערב
צילום: רויטרס
מומלצים