שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

היחיד שהזמין אמבולנס לוולף: "זה הדבר הנכון"

מה הייתם עושים אילו ראיתם אדם שותת דם באמצע הרחוב? עשרות אנשים חלפו על פני היהודי-אמריקני שהוכה למוות ב"כיכר החתולות" והתעלמו, אולם עמיר סגל התקשר למשטרה וחיכה לסיוע: "זה נהיה אישי יותר, על אף שאני לא מכיר אותו"

50 דקות שכב לאנס וולף, יהודי-אמריקני שהוכה למוות ב"כיכר החתולות" בירושלים, כשהוא שותת דם - אולם איש מהעוברים והשבים לא טרח להתקשר למשטרה ולהזעיק עזרה. הצדיק היחיד שנמצא בסדום היה עמיר סגל, שחלף במקום ובניגוד לרבים אחרים - בחר להזעיק עזרה.

 

"פשוט ראיתי בנאדם פצוע ודיווחתי. לא ידעתי שום דבר מעבר לזה. תיארתי לעצמי שהיה איזה משהו אלים, ואתמול שמעתי בחדשות שהוא נפטר", סיפר הבוקר (ד') בשיחה עם ynet, ותיאר את סוף הלילה הקטלני בו נהרג אזרח תמים רק משום שסירב לתת סיגריה לחבורת קטינים.

 

 

"הגעתי לכיכר בשש ועשרה לפנות בוקר, ומלבד מונית שחנתה בשוליים לא היה שם אף אחד. ראיתי בנאדם מבוגר שוכב שם על הגב מדמם. התקרבתי, היה לו פצע על המצח ודימום מהראש, אבל ראיתי שהוא נושם. צעקתי לו 'אדוני, תתעורר!', לראות אם הוא מגיב, והוא לא הגיב", סיפר סגל.

 

בניגוד לעשרות אנשים שחלפו על פני הפצוע והתעלמו מחובתם האזרחית, עשה סגל את הדבר המתבקש. "התקשרתי למשטרה, חיכיתי, והם הגיעו אחרי 15-10 דקות".  

 


כיכר החתולות, אתמול. "הדבר הנכון היה להתקשר ולחכות" (צילום: גיל יוחנן)

 

לדברי סגל, הוא לא היה מודע למצבו האנוש של הפצוע. "לא עשיתי מעבר לשיחת הטלפון, כי אין לי הכשרה רפואית. יכולתי להזיק אם הייתי נותן לו טיפול, אז הדבר הנכון היה להתקשר ולחכות. בזמן שחיכיתי עברה שם אישה, אמרה שהיא אחות, ובדקה לו את הדופק. היא אמרה שהוא נושם אבל לא בהכרה", סיפר סגל.

 

אחרי הצהריים באותו היום הוא התקשר למשטרה והתעניין במצבו של וולף. "אמרו לי שהוא מונשם בבית החולים ומצבו קשה מאוד". על מותו של הפצוע - ועל הנסיבות שהובילו לפציעתו - גילה רק אתמול (ג'), עם הסרת צו איסור הפרסום מעל פרטי הפרשה.

 

"ראיתי את הסרטון, זה נראה פשוט מחריד שנותנים לו מכה בראש. האלימות הזו מזעזעת", אמר סגל. לדבריו, התמונות ריעננו בזכרונו את מאורעות אותו ערב לפני כשבועיים והבהירו לו מה התרחש אז.

 "זה נהיה אישי יותר בגלל שהייתי שם, על אף שאני לא מכיר אותו".

 

סגל אף ציין כי מתקשה להאמין שהפצוע שכב במקום כ-50 דקות מבלי שיגישו לו עזרה. "הסרטון אומר שהמכה הייתה ב-5:20, ואני הגעתי למקום ב-6:10. כשאני הגעתי לא היה אף אחד במקום, ורק התחיל להיות אור. אולי אנשים לא ראו אותו, גם אני הייתי יכול לעבור בזווית קצת אחרת ולא לראות אותו.

 

"ירושלים, למרבה הצער, שופעת בהומלסים ברחובות, ויכול להיות שחשבו כי עוד הומלס נרדם בכיכר", הוסיף. כששמע את גרסת המשטרה, לפיה במצלמות האבטחה נראים עשרות אנשים חולפים על פני וולף ומתעלמים, אמר סגל: "אז חבל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגל. "שמעתי בחדשות שהוא נפטר"
ההרוג, לאנס וולף
צילום רפרודוקציה: אוהד צויגנברג
מומלצים