שתף קטע נבחר

לראשונה: חייל הודה בביזה במרמרה

כך נודע ל-ynet, שבועיים אחרי חשיפת גניבת המחשבים מספינת המשט. היום יוגש כתב אישום נגד אחד המעורבים, ובקרוב נגד שניים נוספים. החשוד בגניבה עצמה, חייל בקורס פיקודי, הודה במעשה. הוריו חשודים שניסו להעלים את המחשבים. פרטי הפרשה הולכים ומתבררים

פחות משבועיים אחרי חשיפת פרשת הביזה מה"מרמרה" הטורקית ב-ynet, תגיש עוד היום (ה') הפרקליטות הצבאית כתב אישום נגד אחד המעורבים, חייל ששובץ לקורס פיקודי יוקרתי, שהודה כי גנב מחשב נייד, שתי מצלמות ומצפן מרכושם של פעילי המשט לעזה.

 

כמו כן, יוגשו בימים הקרובים כתבי אישום נגד שני חשודים נוספים, אחד מהם קצין, במה שלפי גורם צבאי בכיר אינו סוף פסוק בפרשה שאותה הגדיר "אחת המביכות שידע צה"ל בשנים האחרונות". הוא ציין גם כי "עצוב שחיילים בתפקידי פיקוד מעורבים בדבר כזה".


אחד המעורבים. "אחת הפרשות המביכות בצה"ל" (צילום: חגי אהרון)

 

העבירות שבהן צפויים אנשי המחלקה לעניינים מבצעיים בפרקליטות הצבאית להאשים את החיילים הן ביזה, גניבה, סחר ברכוש גנוב והתנהגות בלתי הולמת.

 

ראה את המחשבים, ולא עמד בפיתוי

הפרשה התפוצצה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לחוקרים, בראשות אלוף-משנה חיים ששון, שלפיו מחשבים שנגנבו מספינת המשט נסחרים בתוך צה"ל. בעקבות זאת, נפתחה חקירה שבמהלכה התברר כי בין החשודים בגניבה גם מפקדים, שאליהם הצטרפו חיילים שקנו מהם את הציוד.

 

אותם מפקדים שירתו בעת העימות הסוער ב"מרמרה" באותה הפלוגה, ולאחר ההשתלטות עליה הם נשלחו לפטרל על המזח בנמל אשדוד, שם עגנה הספינה, כדי לוודא כי איש לא יעלה על סיפונה - פרט למי שהורשה לכך.


חלק מהחשודים בהארכת מעצרם. כתבי האישום בדרך (צילום: ירון ברנר)

 

חומר הראיות הלך והצטבר, והעלה תמונה שלפיה אותם מפקדים, חלקם יחדיו ואחרים לחוד, גנבו את הציוד. אחד החשודים, חייל שנעצר לפני שבוע בשיאו של קורס יוקרתי שהוא עובר, הודה לפני חוקריו כי לקח את המכשירים.

 

לדבריו, כשראה אותם לא עמד בפיתוי והחליט ליטול אותם מהמקום. למחרת הביא עמו תיק ובו בקבוקי שתייה, עלה לסיפון, רוקן את תכולתו ומילא בתוכו את השלל, ובו גם מחשב נייד חדיש. בחקירתו הביע הצעיר צער עמוק על מעשיו וביקש להשיב את הציוד.

 

חשד: ההורים ניסו להעלים ראיות

בניסיון, ככל הנראה, לטשטש עקבות - העלימו הוריו של החייל את המחשב ובשל כך אף נחקרו על כך במשטרת ישראל. עו"ד סרן שי פרץ, פרקליטו של החייל, ציין אף הוא כי מרשו הודה מיד במעשה והתחרט על כך מעומק ליבו.

 

הקצין שנעצר בחשד דומה, בדרגת סגן-משנה, הכחיש בחקירתו כל קשר למיוחס לו. עם זאת, סבורים במצ"ח כי הוא גנב כמה מחשבים ניידים יחד עם חייל נוסף. מדובר בקצין הממלא תפקיד פיקודי, ועל-פי החשד את אותם מחשבים הוא מכר באמצעות חייל אחר מאותו הבסיס שבו הוא משרת.


המרמרה עוגנת. ביזה במהלך הפטרולים (צילום: אורן רוזנפלד)

 

עם התקדמות החקירה, התברר כי הקצין וחברו השתמשו ביניהם במילות קוד, ובהן "לחמניות" שפירושן היה "מחשבים". בין היתר, אותרה הודעות טקסט בהתכתבות בין השניים שבה הם דנו בסכומי כסף, אולם הם הכחישו בתוקף כי אותם דברים קשורים בגניבה.

 

הקצין, המיוצג על-ידי עורכי הדין שלום דהן ואילן כץ, אמר כי יש מי שמנסה להפלילי את מרשו - אך הוא משקר. על-אף עמדתם, סבורים בתביעה הצבאית כי ישנן די ראיות נגד השניים שבכוחן להביא להרשעתם.

 

נגד חייל נוסף החשוד, בגניבת מחשב ומשחק אלקטרוני, צפוי להיות מוגש כתב אישום כבר בימים הקרובים. סנגורו, עו"ד צדוק חוגי, הכחיש כל קשר של מעורבותו לפרשה.

 

ה"לקוחות" צפויים לעונשים קלים יותר

מי שצפויים לעמוד לדין גם כן הם החיילים שרכשו את המכשירים הגנובים, אם כי, ככל הנראה, ייוחסו להם עבירות קלות בהרבה. עו"ד בני קוזניץ, המייצג את אחד מהם, אמר כי מרשו שיתף פעולה עם חוקריו וכלל לא ידע כי רכש ציוד גנוב.

 

בצה"ל הודו כי ממצאי החקירה ציירו תמונת מצב חמורה במיוחד של כשל ערכי קשה, גם בקרב אלו שאמורים לשמש דוגמה עבור חייליהם.

 

"אי אפשר להתייחס לעניין כאל גניבה שגרתית", אמר גורם צבאי. "אלה מפקדים בצבא שתחת ידיהם עברו חיילים. הם ידעו היטב שמדובר בציוד השייך לנוסעי הספינה, באירוע מורכב ממילא שבגינו ספג צה"ל ביקורת וגינויים".

 

אותו גרם אמר כי "התנהגות החיילים היא בושה גדולה. יש להוקיע אותה ולמצות עמם את הדין. החקירה טרם הסתיימה וצפויות בה התפתחויות נוספות".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "מחר יתקיימו דיון בענייניהם של שלושה חיילים החשודים בגניבת ציוד מה'מרמרה'. חקירת המשטרה הצבאית בנושא נמשכת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החשודים, מובא לבית המשפט
צילום: חגי אהרון
"להוקיע התנהגות החיילים". אחד החשודים
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים