שתף קטע נבחר

נתניהו: "לסיים את הקונפליקט, אחת ולתמיד"

ראש הממשלה ישטח הלילה את חזונו בוושינגטון ויאמר כי הוא מקווה לשלום לדורות: "זה מגיע לכולנו". נתניהו יאמר כי הגיע לפסגה עם אבו מאזן לא על מנת לנצח בוויכוח, אלא כדי להשיג שלום: "הגעתי לכאן כדי למצוא פשרה היסטורית. הנשיא עבאס, אתה הפרטנר שלי לשלום"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקווה להתחיל בוושינגטון תהליך שיסיים את הקונפליקט בין הישראלים לפלסטינים, "אחת ולתמיד". בנאום מיוחד, אותו יישא הלילה (יום ג') בארוחת הערב בוושינגטון, יאמר נתניהו כי הוא לא מחפש הפסקת אש, אלא שלום לדורות: "זה מגיע לכולנו".

 

פסגת וושינגטון - כל העדכונים ב-ynet:

 

"אני שמח מאוד להתחיל את הניסיון להשיג שלום בינינו לבין הפלסטינים", יאמר נתניהו בנאומו, שתוכנו נחשף במלואו עוד לפני שנשא אותו. "אני רוצה להודות לנשיא אובמה על מאמציו הבלתי פוסקים לחדש את המסע לשלום, וכן להילרי קלינטון, לסנטור מיטשל ולטוני בלייר - כולם עבדו קשה כדי שהישראלים והפלסטינים יגיעו לכאן.

 

נתניהו יודה גם לנשיא מצרים חוסני מובארק ולמלך ירדן עבדאללה "על תמיכתם בשיחות ועל המאמצים הבלתי פוסקים שלהם להשיג שלום, ביטחון ויציבות באזור".

 

לדברי נתניהו, מטרת ישראל היא "לעצב שלום בטוח ויציב". ישראל, לדבריו, אינה מחפשת הפסקת אש בין מלחמות. "אנחנו לא מבקשים הפסקה זמנית בין התפרצויות טרור. אנחנו רוצים שלום שיסיים את הקונפליקט בינינו אחת ולתמיד. אנחנו רוצים שלום שיימשך דורות. זה השלום שאנשיי מקווים לו. זה השלום שמגיע לכולנו".

 

"שלום שיחזיק הוא שלום בין אנשים", נכתב בנאום. "הישראלים והפלסטינים חייבים ללמוד לחיות אחת ליד השני, ואחד עם השני. אבל כל שלום מתחיל במנהיגים. הנשיא עבאס, אתה הפרטנר שלי לשלום. אנחנו אלה שאמורים להתגבר על העימות המייסר בין אנשינו, במטרה לעצב התחלה חדשה".

 

"מכירים בכך שנוספים חולקים איתנו את הארץ"

עוד ידגיש נתניהו, כי "העם היהודי אינו זר בארצו, זו הארץ של אבות אבותינו. אבל אנחנו מכירים בכך שאנשים נוספים חולקים איתנו את הארץ הזו. הגעתי לכאן היום כדי למצוא פשרה היסטורית, שתאפשר לשני העמים לחיות ביחד בשלום, בביטחון ובכבוד. אני טענתי למען ישראל כל חיי, אבל לא הגעתי לכאן כדי לנצח בוויכוח.

הגעתי לכאן כדי לעצב שלום. לא הגעתי לכאן כדי לשחק משחק האשמות, בו אפילו המנצחים מפסידים. הגעתי כאן כדי להשיג שלום, שכולם ירוויחו ממנו.

 

בנאום יזכיר ראש הממשלה גם את האלימות האחרונה. "אני יודע שהדבר הזה גרם כאב לכל כך הרבה משפחות, שאיבדו את יקיריהן. רק אתמול ארבעה ישראלים, ובהם אשה הרה ואם לשישה נרצחו בברוטליות על ידי מחבלים בני עוולה. אני מוכן ללכת בנתיב השלום, כי אני יודע מה השלום אומר לילדינו ולנכדינו".

 

"אני יודע שזה יבשר על התחלה חדשה, שתאפשר התחלות חדשות לישראלים, לפלסטינים ולאנשים בכל האזור", לשון הנאום. "תקופה של שקט תיצור פריחה כלכלית עבור הפלסטינים ברמאללה, בג'נין ובכל הגדה המערבית. שלום אמיתי יכול להפוך את הצמיחה הזו לגל של תקווה וקדמה".

 

"המקום המיוחד שלנו תחת השמש"

"אם נעבוד יחד", ממשיך הנאום, "נוכל לנצל את היתרונות הנהדרים שמציע המקום המיוחד שלנו תחת השמש.

הגיאוגרפיה שלנו, ההיסטוריה העשירה, התרבות, האקלים והכשרונות של בני עמינו יכולים ליצור הזדמנויות חסרות תקדים בתיירות, במסחר, בתעשייה, באנרגיה, במים ובכל כך הרבה תחומים נוספים".

 

נתניהו ידגיש, כי "על השלום יש להגן מפני אויביו". לדבריו, "אנחנו רוצים שבקו הרקיע של הגדה המערבית יבלטו מגדלי מגורים, לא טילים. אנחנו רוצים שבכבישי הגדה יזרום המסחר, לא הטרור. יצאנו מלבנון, וקיבלנו מלחמה. התנתקנו מעזה, וקיבלנו טרור. אנחנו רוצים לוודא שהשטחים שנוותר עליהם לא יהפכו למובלעת טרור שלישית בחסות איראנית, המכוונת לליבה של ישראל".

 

ולכן, לדבריו, "בשביל שלום בטוח דרושים סידורי ביטחון שיכולים לעמוד במבחן הזמן והאתגרים הרבים שנכונים לנו לבטח, גדולים וקטנים. רוחנו לא צריכה ליפול בגלל ההבדלים בינינו.

הבה נפנה את האומץ שלנו כלפי ההחלטות ההיסטוריות שצפויות לנו".

 

"יש ספקנים רבים", יסכם. "יש הרבה סיבות לספקנות, אך אין לי ספק שהשלום הוא אפשרי. הנשיא עבאס, לא נוכל למחוק את העבר, אך בכוחנו לשנות את העתיד. לפני אלפי שנים, על אותן גבעות שבהן חיים כיום הישראלים והפלסטינים, ישעיהו ושאר הנביאים חזו שלום נצחי לכל בני האדם. מי ייתן והיום יהיה הצעד הראשון, קטן ככל שיהיה, בדרכנו המשותפת להגשים את החזון הזה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. צופה לעתיד
צילום: רויטרס
מומלצים