שתף קטע נבחר

זירת הקניות

רגע לפני טיולי החג - נחל אלכסנדר זוהם בביוב

כדי לודא שנחל אלכסנדר המשוקם אינם מזוהם בביוב מהשטחים, הוצבה רשת על האפיק בקו התפר. היא מבטיחה שפסולת אינה פוגעת במכון הטיהור הסמוך, וכשהיא נסתמת - קבלן של משרד הביטחון אמור לנקותה. אתמול הוא הסיר אותה לגמרי; התוצאה: מכון הטיהור נסתם וביוב זרם לנחל

רגע לפני ראש השנה וסוף השבוע הצמוד אליו, שוודאי יוציא מטיילים רבים לטבע, זוהם נחל אלכנסדר בביוב. קבלן מטעם משרד הביטחון הסיר רשת שתפקידה לסנן פסולת ממי הנחל. כתוצאה מכך נסתם מכון טיהור השפכים של עמק חפר, והמים במורד הנחל זוהמו.

 

נחל אלכסנדר, שעובר בתחום המועצה האזורית עמק חפר, היה מזוהם במשך שנים בשפכים משכם וטול כרם. הנחל הוזנח והמערכת האקולוגית שבו קרסה. לפני מספר שנים הוחלט על פרויקט לשיקום הנחל ובשלב הראשון הקמת מכון טיהור שפכים, שידאג לנקות את המים שזורמים במורד הנחל.

 

פעולות השיקום הצליחו וכיום מוגדרים המים במורד הנחל כנקיים. עד מהרה התאושש האפיק והפך שוקק חיים: יש בו דגים, צבי מים רכים ושלל ציפורים וחרקים. על הגדות הוקמו אתרים לפיקניק ונקודות מהן ניתן לצפות בבעלי החיים, והנחל הפך לאחר ממוקדי התיירות הפופולריים באזור.

 

הרשת הוסרה; הפסולת סתמה; הביוב זרם

אחת הבעיות בהן נתקלו אנשי המועצה בבואם לטפל במים המזוהמים בנחל הייתה הפסולת הרבה שזרמה בחלקו המזרחי של הנחל, לפני שהוא חוצה את הקו הירוק. כדי להבטיח שרק שפכים - ולא פסולת - נכנסים למתקן הטיהור, הוקמה על אפיק הנחל בקו התפר סבכה - רשת מתכת שתפקידה לסנן את הפסולת מהמים המזוהמים. לעיתים רשת זו נסתמת בגלל הצטברות של פסולת, וקבלן מטעם משרד הביטחון מופקד על ניקיונה, כדי שפעולת מכון הטיהור לא תיפגע.

 

בימים האחרונים הצטברה פסולת על הרשת ואתמול נשלח צוות מטעם משרד הביטחון לנקותה. אלא שלדברי מועצת עמק חפר, במקום לנקות את הפסולת הצוות הסיר את הרשת לגמרי, ואיפשר למים ופסולת לזרום במורד הנחל לתוך מכון הטיהור. מתקני המכון לא עמדו בעומס וכתוצאה מכך נפגעה פעולתם והנחל זוהם בביוב. לדברי גורמים במועצה, זו אינה הפעם הראשונה שהצוותים נוהגים כך, והדבר מנוגד לסיכום שגובש באירוע קודם.

 

גם במשרד להגנת הסביבה מפנים אצבע מאשימה כלפי הקבלן מטעם משרד הביטחון. "הקבלן פתח את הסבכה הנמצאת בסמוך לגדר ההפרדה על ערוץ הנחל ללא תיאום מראש, ובכך גרם למעבר של בוצה רבה, שפכים ופסולת במורד הנחל. כתוצאה מפעילות זו נגרם נזק למתקן הטיפול בשפכים והערוץ נסתם בבוצת שפכים".

 

לאחר שהתגלה הזיהום מיהרו צוותים של המשרד להגנת הסביבה לאמוד את הנזק לנחל. אנשי המתקן לטיפול בשפכים בחנו את חומרת הפגיעה במתקן, וציינו שמאז האירוע פועל באופן חלקי בלבד.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "סמוך לגדר הביטחון באיזור נחל אלכסנדר מוצבות תשתיות שתפקידן למנוע זרימת שפכים מיהודה ושומרון לנחל.

 

במהלך עבודות תחזוקה בתשתיות נוצר מצב בו זרמו שפכים לנחל אלכסנדר. צה"ל מצר על הפגיעה בנחל. בעקבות המקרה הנושא יתוחקר בחטיבה המרחבית בצה"ל ופעולות ינקטו בהתאם".

 

בתוך כך, גם נחל גדורה המוביל לקישון זוהם בשפכים לאחר פגיעה בקו ביוב ראשי באזור צומת וולקן, סמוך לבתי הזיקוק. שרון נסים, מנכ"ל רשות נחל הקישון, אמרה בתגובה כי מדובר באירוע זיהום קשה ביותר, שפוגע במאמצי השיקום של נחל הקישון. "רשות הנחל תפעל לצמצום המפגע וטיפול בו, ולמיצוי הדין עם האחראים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוקם. נחל אלכסנדר
הביוב נשטף לנחל. זיהום בנחל אלכסנדר
צילום: יובל סבר/ רשות הטבע והגנים
צילום: רענן בן צור
אירוע זיהום קודם בנחל
צילום: רענן בן צור
מומלצים