שתף קטע נבחר

בעלי כלבים בריאים יותר: 10 עובדות על החבר הטוב

יש לכם כלב? אתם נהנים לא רק מחבר טוב. בזכות הכלב אתם בריאים יותר, הולכים יותר והוא אפילו יכול לנבא סוגים מסויימים של סרטן. 10 עובדות מרתקות ומפתיעות על כלבים ובעליהם

1. במקום רופא

בעלי כלבים בריאים יותר מכאלה שאין להם כלב. מסקירת מחקרים ב־Journal of Health Pscyhology עולה שבעלי כלבים סובלים פחות מלחץ דם סיסטולי ומשומנים רעים בדם, הם מביעים פחות תלונות רפואיות ומחלימים מהר יותר מהתקף לב. גם המצב הנפשי של קשישים בעלי כלבים טוב יותר.

 

2. שותף אמין להליכות

נמצא שאנשים שקבעו ללכת עם חבר התמידו בהליכה הרבה פחות מאלה שיצאו להליכה עם כלב.

 

3. רווח נקי

באוניברסיטת סינסינטי פיתחו כלב מכני, שהצליח להשפיע באופן חיובי על בריאותם של חולים שנזקקו לשירותי סיעוד בדיוק כמו כלב אמיתי.

 

4. שיחה מלב אל כלב

95% מבעלי הכלבים מדברים אל כלביהם ו־87% מהם מאמינים שהכלבים עונים להם. יש חוקרים הטוענים שהם מבינים יותר מ־150 מילים (כמו ילד בן שנתיים), ומנגד יש חוקרים שטוענים שמדובר בהגזמה.

 

5 לֵק לא מידבק

הכלב מלקק אתכם בהתלהבות? לא נורא. מחקרים מלמדים שהסיכוי שלכם לחטוף חיידקי קולי אינו גדול יותר משל אנשים שאינם מרשים לכלבם לעשות זאת. זו בשורה טובה גם לבעלי העור המלוח, שטעמם ערב לכלבים והם נהנים ללקק אותו.

 

6. מריחים סרטן

מחקרים מראים שכלבים מצליחים לאבחן באמצעות חוש הריח שלהם גידולים סרטניים כמו סרטן השד, סרטן העור (מלנומה) וסרטן שלפוחית השתן. לא פעם הם מפנים את תשומת הלב של בעליהם לשומה חשודה. ה"אבחון" של הכלב אינו מדויק דיו, אך על סמך הידע שהסרטן מפריש כימיקלים הניתנים לאיתור מפתחים כמה חוקרים בעולם (ביניהם ד"ר חוסאם חאיק בישראל) אף אלקטרוני שיחקה באופן משופר את פעולת הכלבים.

 

7. מאתרים התקפי אפילפסיה

כלבים יודעים לנבא בואו של התקף אפילפטי. מרכז באנגליה הכשיר כלבים לאיתור התקפי אפילפסיה, והם מזהירים את בעליהם כ־45 דקות לפני התקף.

 

8. לוקחים ללב

מסתבר שהקשר בין הכלב לבעליו משפיע גם על בריאות הכלב. כלבים רבים

הולכים לעולמם כמה ימים לאחר מות בעליהם כתוצאה משברון לב.

 

9. רצועת שידור

ב־2002 הומצא ביפן ה־Bow Lingual, מכשיר המתרגם נביחות לשפת אנשים, שמאבחן איזה מצב רוח מבטא הכלב בנביחותיו (שמחה, עצבות, תסכול וכו'). מכשיר דומה הנמצא בשימוש צה"ל מאבחן אם נביחת הכלב מעידה על חדירת בעל חיים או כוחות אויב.

 

10. דמיון משפחתי

מסתבר שסצנת הפתיחה בסרט "101 כלבים וגנבים", שבו הכלבים דומים להפליא לבעליהם, מבוססת על אמת מדעית. במחקר שנעשה לאחרונה באנגליה ביקשו מ־70 נבדקים להתאים בין תמונות של 41 כלבים לבעליהם, והסתבר שההתאמה הייתה נכונה ביותר ממחצית המקרים. 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא סתם קוראים לכלב חברו הטוב של האדם
צילום ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים