שתף קטע נבחר

בית הכנסת העתיק ביותר בהונגריה נחנך מחדש

עשרות שנים לאחר שהופקע מהקהילה היהודית, בית הכנסת העתיק בבודפשט נפתח מחדש. המשנה לראש ממשלת הונגריה אמר בטקס: "זו שמחה גדולה לא רק ליהודים, אלא לכולם"

אלפי יהודים מהונגריה השתתפו השבוע בפתיחתו מחדש של בית הכנסת העתיק במדינה, שהופקע בעבר מהקהילה היהודית. בחודשים האחרונים עבר המבנה שיפוץ מאסיבי, שעלותו מוערכת ביותר מחצי מיליון דולר. באירוע השתתפו גם הרב הראשי לישראל יונה מצגר והמשנה לראש הממשלה ההונגרי, ז'ולט שמיין. 

 

צילום: robert vamos

 

לקראת הפתיחה המחודשת נסגרו על-ידי המשטרה כל הרחובות מסביב לבית הכנסת מחשש לתקיפות על רקע אנטישמי. עשרות שוטרים הקיפו את רחבת בית הכנסת, שם ניגנה תזמורת מנגינות יהודיות. לאחר דברי פתיחה קצרים וגזירת הסרט, הוכנסה לבית הכנסת חופה שתחתיה הוביל התורם הראשי, גבור פוטו, את ספר התורה הראשון, שכתיבתו הושלמה מוקדם יותר באותו היום.

 

מיד לאחר מכן פתח הרב יונה מצגר את נאומו: "הסיבה שבית הכנסת נמצא בחלק זה של העיר נעוצה בעובדה שלפני כמאתיים שנה, השלטון המקומי אסר על היהודים להתגורר בחלקים אחרים של העירו, וכעת אנו עדים לתמיכה בלתי מסויגת של השלטון בפריחה היהודית. מדובר בסגירת מעגל חשובה".

 

המשנה לראש הממשלה ההונגרי אמר בנאומו: "בית תפילה, לא משנה מאיזה דת, הוא הקשר של אדם עם אלוקים. לכל אדם יש צורך טבעי ליצור קשר עם הבורא וכשלוקחים ממנו את בית התפילה - מונעים ממנו את

הקשר הזה. לכן החזרת בית הכנסת הוא שמחה גדולה לא רק עבור היהודים, אלא עבור כל אדם".

 

הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, התייחס לעיתוי הפתיחה מחדש ואמר: "בראש השנה נעמוד כולנו ונתפלל, לא רק עבור עצמנו, ולא רק עבור העם היהודי. בראש השנה מתפללים אנו עבור האנושות כולה, ובכללם גם עבור ממשלת הונגריה והעם ההונגרי"

 

אחד החלקים המרגשים ביותר בטקס הפתיחה מחדש היה כשתושבת בודפשט, ניצולת שואה שגדלה לאחר מלחמת העולם השנייה בבית יתומים סמוך לבית הכנסת, שהיה אז עוד פעיל, ניגשה בעיניים דומעות להדליק נרות לזכר מי שזכה להתפלל במקום, אך לא לראות אותו חוזר לייעודו המקורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מצגר בבית הכנסת
צילום: robert vamos
מומלצים