שתף קטע נבחר

"מפקד נועז ופורץ דרך". פרידה מישראל טל

שר הביטחון ברק ספד לאבי טנק המרכבה שהלך לעולמו בגיל 86 וציין כי מדובר באחד המפקדים הנועזים והמשפיעים בתולדות צה"ל. הרמטכ"ל אשכנזי אמר כי הוא "רשם דפים של זהב בהיסטוריה", וגם הנשיא פרס נפרד: "אדם משכמו ומעלה"

מערכת הביטחון מרכינה ראש עם לכתו של האלוף (מיל') ישראל טל. שר הביטחון, אהוד ברק, הספיד הבוקר (יום ד') את אבי טנק המרכבה, ואמר כי מדובר באחד המפקדים הנועזים והמשפיעים בתולדות צה"ל, "אדם אמיץ, עשוי ללא חת, בעל חזון שתרומתו ועשייתו למען ביטחון ישראל ילוו אותנו עוד שנים ארוכות לאחר לכתו".

 

ברק הוסיף כי הימצאותו של האלוף טל בצמרת צה"ל ובצמרת העשייה הביטחונית לאורך עשרות שנים, "היוותה תרומה חשובה לא רק לעליונותה הצבאית, ליתרון האיכותי ולעוצמתה הכוללת של ישראל, אלא קודם כל לחותם האנושי שהותיר האלוף טל בעשרות אלפי אנשים". ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם גם הוא הודעה בעקבות מותו של טל וציין כי הוא היה "מעמודי התווך של צה"ל והביטחון הלאומי של מדינת ישראל".


האלוף טל. ממניחי היסודות של מערך השריון (צילום: עמית מגל)

 

האלוף טל, שהלך לעולמו בבית החולים קפלן ברחובות, שבוע לפני יום הולדתו ה-86, עמד בראש "מנהלת תוכנית טנק" (מנת"ק), שהוקמה ב-1970 בעקבות ההחלטה לפתח טנק מערכה ישראלי. הוא נחשב מאז לאבי המרכבה - אחת ההצלחות הגדולות ביותר של התעשיות הביטחוניות הישראליות. הוא פיתח גם את גשר הגלילים, בו השתמש צה"ל לחצית תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים.  

 

פרס: הוא האמין שהשלום בהישג יד 

"הסתלקה מאיתנו הבוקר דמותו של מפקד ולוחם אגדי, ממניחי היסודות של מערך השריון של צה"ל וממפתחי טנק המרכבה הנמנה על טובי טנקי המרכבה בעולם", אמר הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, בעקבות מותו. "טליק, כפי שכולם כינו אותו, נמנה על דור המייסדים של צה"ל, אשר ביטחון מדינת ישראל, הגנת גבולותיה ושלום אזרחיה היו לו למפעל חיים משחר נעוריו ועד ליומו האחרון".

 

רב-אלוף אשכנזי ציין גם כי האלוף המנוח "רשם דפים של זהב בהיסטוריה הביטחונית המפוארת, אך גם

העקובה מדם של עם ישראל. תרומתו האישית והייחודית לביטחון ישראל איננה ניתנת לכימות".

 

גם הנשיא שמעון פרס ספד הבוקר לטל. "לא חשוב איזו דרגה נשא האלוף טל על כתפיו, הוא היה, וכך גם יישאר בתודעתנו, אדם משכמו ומעלה. בעיניו, השיקול המוסרי לא נפל בערכו מהיתרון הטכנולוגי. הוא ידע לחיות בפסגה מוסרית, ולעלות בסולמות הטכנולוגיה. הוא היה מצביא. מורה דרך. פורץ דרכים. ובכולם הוא גילה יכולת מדהימה".

 

"אסטרטגיה, המבחינה בין ההכרח להציל את המדינה לבין הצורך לבצר את עמדותיה, נוסחה על ידו בצורה הבהירה ביותר", שיבח פרס, "במלחמה הוא ידע שאין אלטרנטיבה לניצחון. אבל הוא גם האמין שהאלטרנטיבה למלחמה היא השלום הנכסף והוא מצוי בהישג יד. הוא היה הטל הלא נדלה של ישראל. יהי זכרו ברוך".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף טל. אבי המרכבה
צילום: יעקב סער, לע"מ
ברק. "תרומתו עוד תלווה אותנו"
צילום: גיל יוחנן
"מעמודי התווך של צה"ל". נתניהו
צילום: AFP
"מפקד ולוחם אגדי". רב-אלוף אשכנזי
צילום: ירון ברנר
הנשיא פרס. "יכולת מדהימה"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים