שתף קטע נבחר

גולדמן זאקס נקנס ב-27 מיליון דולר

הרגולטר הבריטי קנס את בנק ההשקעות בגין פרשה שבעקבותיה שילם הבנק 550 מיליון דולר לרשות ני"ע האמריקנית, לאחר שנקבע כי הטעה את לקוחותיו והסב להם הפסדי עתק. הקנס בבריטניה הוא השני בגובהו בתולדות המערכת הפיננסית הבריטית

גורמים רגולאטוריים בבריטניה הטילו קנס בגובה 17.5 מיליון ליש"ט (27 מיליון דולר) על בנק ההשקעות גולדמן זאקס מדובר בקנס השני בגובהו בתולדות המערכת הפיננסית של בריטניה כאשר גבוה ממנו רק הקנס שהוטל ביוני על הבנק ג'יי פי מורגן אשר נקבע על 33 מיליון דולר.

 

ההחלטה לקנוס את הבנק התקבלה על רקע חקירה וכתבי אישום שהוגשו נגד הבנק בארה"ב, שם הרשות המקומית לניירות ערך (SEC) גילתה אי סדרים בחטיבת המשכנתאות של הבנק ומצאה כי הבנק הטעה את הלקוחות שלו והסב להם הפסדי עתק.

 

ביולי השנה הבנק סיים את הפרשה לאחר שהסכים לשלם סכום של 550 מיליון דולר, קנס חסר תקדים בהיסטוריה של וול סטריט ורשות ניירות ערך.

 

את זעמו של הרגולטור הבריטי עוררה העובדה כי הבנק לא עדכן את הרשויות בבריטניה אודות החקירה המתנהלת נגדו בארה"ב. באפריל השנה הוגשה בארה"ב תביעה נגד גולדמן זאקס בגין הונאה תוך שימוש במכשירים פיננסיים. הבנק הוציא ב-2007 לשוק נייר ערך חדש מגובה משכנתאות,

 

בזמן ששוק הנדל"ן האמריקני החל להראות את הסממנים הראשונים של המשבר. התוצאה היתה שלקוחות שרכשו את הנייר בהם בנק גרמני IKB ו-ABN AMRO ההולנדי הפסידו 99% מההשקעה שלהם.

 

רשות ניירות ערך האשימה את הבנק ואת אחד מסגני הנשיא שלו, פבריסה טורה, בהסתרת מידע מהותי אודות ניגוד עניינים שהיה קשור לשימוש במכשיר פיננסי זה שקשור היה בשורט שעשתה על המכשיר קרן גידור פולסון אנד קו. קרן פולסון, בניגוד למשקיעי גולדמן זאקס, רשמה רווח של מיליארד דולר מהפעילות.

 

בבריטניה מבהירים כי הפעילות של גולדמן זאקס פגעה לא רק בלקוחותיה האמריקנים, אלא גם בשני בנקים אירופים ובלקוחות בריטים, שרכשו ניירות ערך המגובים במשכנתאות אמריקניות בסכום של כמיליארד דולר ונפגעו בעקבות משבר הסאב-פריים שפרץ בארה"ב.

 

"הקנס הוא התרעה לבכירי מוסדות פיננסיים ותזכורת שעליהם לזכור כי להם אחריות גם כלפי בריטניה", אמרה מרגרט קואול, מנהלת רשות השירותים הפיננסית בבריטניה (FSA) את ההחלטה להטיל קנס על גודלמן זאקס.

 

יחד עם זאת גורמים רגולטוריים בבריטניה ציינו לחיוב את שיתוף הפעולה של גולדמן זאקס לאחר פרסום הפרשה והסכימו להעניק לבנק הנחה של 30% מגובה הקנס המקסימלי למרות שבשלב ראשוני הסתיר הבנק את דבר החקירה נגדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים