שתף קטע נבחר

מי שמאמין לא מעניין

מאות אלפי ישראלים שמעו תקיעת שופר, יותר ויותר הגיעו לתפילות בחג ומנתוני הלמ"ס עולה כי כמאתיים אלף חזרו בתשובה. ומי מתעקש להעלים את זה?

אין עיתוי מתאים יותר לפרסום הסקר החדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מאשר הימים האלה, עשרת ימי תשובה, בין ראש השנה ליום הכיפורים: האוכלוסייה בישראל, מתברר, היא מאמינה יותר, דתית יותר, מתקרבת יותר ליהדותה.

 

ההגדרות הישנות של "חרדים" מול "חילונים" לא מספיקות, ויש צורך בקטגוריות חדשות, שכן אחוזים הולכים וגדלים של ישראלים רואים את עצמם כמסורתיים ומסורתיים-לייט, ומאתיים אלף איש מגדירים את עצמם כחוזרים בתשובה. גם החילונים, מתברר, לא כאלה חילונים. רק שישה אחוז מהם העידו כי הם אינם שומרים כלל על כל קשר עם המסורת.

 

הסקר הזה אישר רשמית את התחושות האישיות שלי כבר הרבה זמן. כולם מסורתיים, אני אומר לעצמי בכל ערב שבת בבית הכנסת שלי ברמת השרון, שעשרות אנשים שאינם חובשי כיפה ביומיום מתפללים בו. כולם מתקרבים, אני חושב לעצמי כשאני מגיע לעוד שיעור תורה גדוש בחילונים בלב תל אביב. כולם רוצים קשר ליהדות שלהם, אני מאבחן כששוב מתברר לי שאני כמעט הדוס-מלידה היחיד בקריאת מגילת אסתר או מגילת איכה, בשריפת חמץ או בקניית ארבעת המינים.

 

רק דבר אחד לא ברור לי: איך כל זה לא בא לידי ביטוי בתקשורת של העם הכל-כך יהודי הזה? היהדות אמנם נוכחת מאוד לאחרונה במוזיקה הישראלית, אבל בחזיתות האחרות, הייצוג שלה הוא בעיקר פרחי-עממי (שמעתי שגם את "התקווה" רוצים להחליף בקרוב ל"מי שמאמין לא מפחד") או חרדי-פלילי (כל מאה איש שמתגודדים ומפגינים סביב האם המרעיבה, איזה חניון בירושלים או חפירה ארכיאולוגית הופכים לכותרת ראשית). יהדות נורמלית, תרבותית, ישראלית, שפויה, כמעט לא באה לידי ביטוי. שומרי המורשת היהודית הם תמיד הזר והמוזר, מיעוט אינדיאני של ילידים - בעוד שכעת מתברר כי הם בעצם הרוב.

 

הפריים-טיים קובע עבורנו "מיהו ישראלי" ומציע לאותו "ישראלי" בעיקר תכנים פרובוקטיביים ורדודים. היהודי הממוצע מקבל לרוב, בערב כל חג, את הסלב המתגרש ו/או המתפשט. והנה, כעת מתברר שאת רוב הישראלים

מעניינים דברים אחרים לגמרי, פשוטים יותר מכל פורמט ריאליטי שאפשר לקנות בחו"ל – הדלקת נרות, סעודת שבת משפחתית, פרשת השבוע, צדקה, חינוך יהודי ועוד. לפעמים נראה שמוספי החגים ומהדורות החדשות של תשרי מתפרסמים בפלנטה מקבילה, ולא במדינה שהסוקרים מדווחים עליה.

 

השיא היה אתמול, כשהכותרות שסיכמו את החג דיווחו אך ורק על מאות אלפי הישראלים שיצאו לטייל בראש השנה. סליחה? מישהו קרא ידיעה על מאות אלפי ישראלים (ובטח אף יותר ממיליון ברחבי העולם) ששמעו תקיעת שופר? הלכו ל"תשליך"? אכלו סעודת חג עם קידוש ותפוח בדבש ורימון? התפללו ביומיים של ראש השנה תפילות ארוכות, עתיקות ויפות? החלו לומר סליחות ולתקן את עצמם לקראת יום כיפור?

 

פעם אחר פעם אתה פותח את העיתון, את הרדיו ואת הטלוויזיה ואומר: משהו פה לא הגיוני. לא ייתכן שהעם הזה כל כך תלוש. שזה מה שאומרים לו המועדים שלו. הסקר החדש הוכיח השבוע שזה לא העם שמנותק, זה רק מעצבי דעת הקהל שלו. הם מכינים לעם את מוספי החגים, וחותכים לסיני. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאמין. לא מעניין?
צילום: AP
ראש השנה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ידידיה מאיר
צילום: יוסי צבקר
מומלצים