שתף קטע נבחר

ברלין הקטנה

בתו של הכלייזמר מוסא ברלין מוציאה אלבום עם שירי ופיוטי יום כיפור, שהוקלטו ערב החג אשתקד: "יש משהו מרגש ברגע שלפני היום הקדוש, קצת כמו כשהחתן בא לכסות את הכלה"

המשנה מונה ארבעה ראשי שנים - ומגדירה את א' בתשרי כראש השנה לשנים, לשמיטה ולנטיעות. בימינו תחילת השנה העברית הפכה גם לראש השנה לפירות מוזיקליים, שמבכירים בזה אחר זה לקראת הימים הנוראים. השנה אחד מהם הוא האלבום הכפול "אוחילה" של אודהליה ברלין.

 

 

אם שם המשפחה מצלצל לכם מוכר, אתם לא טועים. אודהליה היא אכן בתו של נגן הקלרינט המיתולוגי מוסא ברלין, אך גם נגנית בפני עצמה שבמהלך השנה שותפה ל"תפילת הדרך" - הרכב מוזיקלי נשי שאותו הקימה בעצמה - ובמקביל מפתחת גם את הערוץ האישי שלה, הכולל עבודה על אלבום של חומרים מקוריים שכתבה והלחינה.

 

בערב יום הכיפורים שעבר העלתה ברלין הצעירה מופע לנשים בירושלים - והדיסק הנוכחי הוא פרי ההקלטה של אותו הערב, כשלהקלטה המקורית נוספו עוד מספר כלי נגינה ובהם כמובן הקלרינט של אבא.

 

"יום אחרי שביקשתי ממנו הוא התייצב, הוסיף בהקלטות את נגינתו והאציל על הדיסק מרוחו הטובה", מספרת ברלין שמעידה כי על אף שהיא מנגנת בקלידים ואביה בקלרינט, היא חשה שהנגינה שלה זהה לגמרי לנגינת האב, וממנו שאבה את אופי נגינתה.

 

רוב האלבום מוקדש לשירי, פיוטי וניגוני הימים הנוראים, ובנוסף להם כמה שירים מקוריים של ברלין הנוגעים ברוח

הימים. מבחינתה, המופע שיועלה השנה בפעם השנייה, הוא ניסיון ליצירת מסורת שתיתן אפשרות ללא מעט נשים שאין להם ממש את הפנאי והשלווה בתפילות הימים הנוראים לקבל "טעימה" מוקדמת מהם ולהתחבר באמצעותם לתפילה. 

 

"יש משהו מיוחד ומרגש ברגע שלפני יום הכיפורים, קצת כמו הרגע שבו החתן בא לכסות את הכלה", אומרת ברלין. "זהו זמן שלתוכו מתנקזות הרבה תקוות ותפילות ידועות ולא ידועות, וזוהי גם הסיבה שקראנו לדיסק 'אוחילה'. היתרון של הדיסק, שמוקלט בהופעה חיה, מורגש בכך שהקהל הנשי לוקח חלק בביצועים ואווירת התפילה נוכחת".

 

  • המופע "אוחילה לאל" יתקיים השנה ביום חמישי, ח' תשרי (16.09.10), בשעה 20.30 בהיכל שלמה, ירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אודהליה ברלין
צילום: יעל קבסה
מומלצים