שתף קטע נבחר

נתניהו: נמשיך לבנות; מיטשל: התהליך תפס קצב

למרות החיוכים והאירוח הלבבי, הבהיר רה"מ לאבו מאזן שעמדתו בעניין ההתנחלויות לא השתנתה. השניים ממשיכים לפגישה בארבע עיניים. השליח האמריקני פיזר אופטימיות: "התהליך נכנס לקצב מהר מאוד, המנהיגים 'מתכוונים ביזנס'". לדבריו, במקביל לשיחות החלה ארה"ב לקדם מגעים במישור הסורי

רצף השיחות נמשך - אך הפערים לא נסגרים. בפגישה שנערכה הערב (יום ד') בירושלים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא הפלסטיני אבו מאזן, הבהיר ראש הממשלה כי לא חל שינוי בעמדתו, ובכוונתו לחדש את הבנייה בהתנחלויות אחרי סיום תקופת ההקפאה, ב-26 בספטמבר. 

 

אחרי הפגישה המרובעת שארכה כשעתיים - בהשתתפות נתניהו, אבו מאזן, מזכירת המדינה הילרי קלינטון והשליח המיוחד ג'ורג' מיטשל - הזמין ראש הממשלה את אורחיו לארוחת הערב. לאחר הדיונים סביב השולחן בפינת האוכל במעון ראש הממשלה, לשם הגיעו גם גם יצחק מולכו, סאיב עריקאת ודיוויד הייל, תיערך פגישה בארבע עיניים - בין נתניהו לאבו מאזן.

 

בשעות הערב מסר מיטשל הודעה לתקשורת, שהועברה בשידור חי ב-ynet. השליח האמריקני שידר אופטימיות בדבריו, אמר כי נתניהו ואבו מאזן דנו בסוגיות הליבה, וכי "הדיונים היו יעילים והתמקדו בניסיון לפתור את המחלוקות. התהליך הזה התחיל, ונכנס לקצב מהר מאוד. זה מאוד מרשים ששני המנהיגים נוהגים בנחישות, רציניים, 'מתכוונים ביזנס'. הם ממאמינים שניתן להתמודד עם המחלוקות, ואנחנו מתכוונים לתמוך בהם בסבלנות".

 

לדבריו, הצדדים הסכימו להמשיך את הדיונים גם בשבוע הבא, בעוד הוא עצמו ייסע מחר לדמשק להיפגש עם הנשיא בשאר אסד, ולאחר מכן ימשיך ללבנון.


"ערכנו מספר ביקורים בדמשק ובירושלים" (צילום: גיא אסיאג)

 

בדבריו רמז לאפשרות שבמקביל למו"מ הישראלי-פלסטיני, מתחיל להתפתח גם ערוץ מדיני מול סוריה, בעידודו של הנשיא אובמה: "מטרתנו היא לעודד את השיחות בין ישראל וסוריה, בדיוק כשם שעשינו זאת עם ישראל והפלסטינים. במאמץ הזה משתתף פרד הוף, שמשרת כסגני. הוא ואני ערכנו מספר ביקורים בדמשק ובירושלים כדי לדון בנושא הזה. איננו מאמינים שהתקדמות בשני המישורים היא בלעדית, אלא הן משלימות זו את זו".

 

"אין פשרות בנושאי הביטחון"

לקראת הפגישה בארבע עיניים עם אבו מאזן, אמר גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה כי "נתניהו מארח בביתו את אבו מאזן בידידות ובנדיבות, כולל הצבת הדגל, אבל בשיחות עצמן הוא עומד בתקיפות על צורכי הביטחון של ישראל. בנושא הזה אין אצלו פשרות".


נכנסים לפגישה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

סוגיית הבנייה בשטחים עדיין מובילה את סדר היום, אולם ההערכה היא שהשניים ידונו בפגישתם גם במספר מחוות לצד הפלסטיני - החל משחרור אסירים ועד העברת שליטה בשטחים הפלסטינים, וכן בדרישותיו של נתניהו, ובראשן - הכרה פלסטינית במדינת ישראל כמדינת העם היהודי. כן ידרוש לדון בסידורי הביטחון ובהכרזה על סוף הסכסוך.

  

בעניין ההקפאה, ינסו הצדדים להגיע לנוסחה ששניהם יוכלו "למכור" לציבור שלהם, ונתניהו יוכל לשווק גם לחברי הקואליציה שלו.

יש לציין כי לפי שעה, למעט הכרזות מכיוון "הבית היהודי" והשר סילבן שלום, שומרים בימים האחרונים חברי הקואליציה על שתיקה. גם השרים הנחשבים ימניים במיוחד, כמו אלי ישי ואביגדור ליברמן, "נותנים לנתניהו לעבוד".

 

בפתח הפגישה המרובעת אחר-הצהריים אמר נתניהו בחיוך כי הוא "שמח לארח את אבו מאזן", והוסיף כי "יש לנו הרבה עבודה לעשות". אבו מאזן, מחויך גם הוא, השיב בבדיחות הדעת: "מזמן לא נפגשנו". הנשיא הפלסטיני חתם בספר האורחים במעון ראש הממשלה, וכתב שם: "היום חזרתי לבית זה אחרי תקופה ארוכה של היעדרות, על מנת להמשיך בשיחות ובמשא ומתן, ומתוך תקווה להגיע לשלום נצחי בכל האזור ובמיוחד לשלום בין העם הישראלי לעם הפלסטיני".

 

בתוך כך, נודע הערב כי מנהיגי האיחוד האירופי שייפגשו מחר בבריסל צפויים לקרוא לישראל להאריך את הקפאת הבנייה ביהודה ושומרו. כך עולה מטיוטה שהגיעה לידי סוכנות הידיעות "רויטרס". "האיחוד האירופי סבור שזה הכרחי ששני הצדדים ישמרו על איפוק ויימנעו מפעולות שעלולות להשפיע באופן שלילי על התקדמות המשא ומתן", נכתב במסמך, בו הודגש כי ההתנחלויות הישראליות הן "בלתי חוקיות".


פורסם לראשונה 15/09/2010 20:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מזמן לא נפגשנו"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
צילום: גיל יוחנן
קלינטון בפגישה המרובעת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים