שתף קטע נבחר

אולמרט: ארה"ב הסכימה לקבל 100 אלף פליטים

בעיצומו של המשא ומתן המדיני, הטיל ראש הממשלה לשעבר פצצה ואמר כי בתקופתו הושגה הסכמה בין ישראל לארה"ב, על קליטת כמאה אלף פליטים פלסטינים. אולמרט המשיך לתקוף את ברק ש"התחנן להיכנס לקדימה". ברק: זה פתטי. קטעים מספרו של אולמרט פורסמו בלעדית ב"ידיעות אחרונות"

מטיל פצצה בעיצומו של המשא ומתן: ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, אמר הערב (יום א') בכנס של "יוזמת ז'נבה" כי בתקופתו הושגה הסכמה בין ישראל לארה"ב, לפיה אם יושג הסכם שלום עם הפלסטינים - תקלוט ארה"ב כמאה אלף פליטים פלסטינים. אולמרט התייחס בדבריו גם לסערה הפוליטית שעוררו דברים שכתב בגנותו של אהוד ברק בספר הזכרונות שלו, ושהתפרסמו באופן בלעדי ביום שישי (19.9) ב"ידיעות אחרונות", ועקץ: "לא ייתכן לא לספר מי התחנן להצטרף לקדימה".

 

 

"לו היינו מגיעים להסכם, זה היה משנה את מפת העולם ואת המזרח התיכון כולו", הוא הוסיף. "איננו אשמים.

 אם אין הסדר, זה קרה כי הצד הפלסטיני לא היה מוכן לעשות את הצד הנוסף שאנחנו עשינו... אמרתי לאבו-מאזן, שיש מספר מינימלי שנהיה מוכנים לקלוט על בסיס הומניטרי, כדי להכיר בסבל. המספרים היו נמוכים מ-20 אלף. אך זה היה דורש את סוף הסכסוך והכרזה פלסטינית על סוף התביעות".

 

"מערכת הביטחון גיבשה עמדה שכללה גם את עמדת ברק, וזה הוצג לבוש. הוא אמר שמקבל את שמונה הנקודות שגיבשנו. הפלסטינים ידעו, ולא היתה להם מחלוקת. הצעתי שבעיית הפליטים תפטר במסגרת היוזמה הערבית, יכולנו להגיע להבנות במסגרת היוזמה הערבית. אני שמח שהממשלה הנוכחית מדברת על מפת הדרכים, שמציינת שאחת התשתיות לשלום זו היוזמה הערבית", הוסיף ראש הממשלה לשעבר.

 

ירושלים בנאמנות של 5 צדדים

בהתייחס לסוגיית ירושלים, אמר אולמרט: "השליטה באגן הקדוש תהיה בנאמנות בינלאומית של חמישה צדדים. אם נגיע להסכמה על זה, העולם ירעד מהתרגשות. זה יהיה דבר דרמטי, וזה ישפיע בצורה שאיננו יכולים לשער. אם לא ננקוט בדרך שהצגתי, אין סיכוי להסכם. בפגישה האחרונה עם אבו מאזן, הצגתי בפניו תוכנית כולל מפות...הייתי ראש העיר במשך 10 שנים. אני לא חושב שמישהו נלחם על אחדותה יותר ממני".


אולמרט בין ביילין לאורון, הערב (צילום: מתי אלמליח)

 

בהתייחס לבנייה בהתנחלויות, אמר: "אני קורא המספרים כיום והם לא נכונים: נבנו סך הכל 200-300 יחידות דיור. היו אישורים, אך לא בניה בפועל. הם (הפלסטינים) לא אהבו את זה, אך ידעו שישנה ממשלה שמוכנה להציע הרבה מאוד, מבלי לפגוע בסממני הריבונות של המדינה הפלסטינית".

 

משם המשיך אולמרט לשבחים ולעצות לראש הממשלה, בנימין נתניהו: "יש לי הרבה כבוד לאינטיליגנציה ולמחויבות שלו ליהדותה של ישראל. אך הוא חייב רק שיקול אחד: לומר לעצמו שאם יהיה 10 שנים ראש ממשלה, ולא יהיה פתרון לסוגיות, אז מה זה חשוב. אתה חייב להיות נאמן רק לאמת שאתה מאמין בה, וללכת בכל הכוח עם האמת. אינך יכול לפעול רק כדי לקיים את המערכת הפוליטית".

 

"מי שרוצה לפתור הסכסוך, חייב להתמודד עם חמש סוגיות הליבה באופן מיידי. הממשל הנוכחי בארהב אינו עוין. אין לייצר אווירה כאילו הממשל לא אוהד אותנו. אין שום הבדל בין עמדותיו של בוש ועמדותיו של אובמה. אובמה היה מאושר לו ההצעות שהוצגו על ידינו, היו העמדות שהממשלה הנוכחית מציגה.

 

"לא אסטה מהאמת, הכל ממוסמך"

"הטקטיקה במשא ומתן לא חשובה", הוא טען. "חשוב מה אנחנו רוצים, וצריך לומר את הדברים. חייבים להגיע להסכמה שהפיתרון יהיה על גבולות 67'. לא אכנס לשאלת חילופי השטחים. אני מקווה שזה יעמוד בקרוב על שולחן המשא ומתן", הוסיף אולמרט.

 

בחלק שהתייחס ליחסיו עם שר הביטחון ברק, ולסערה שפרצה בעקבות הפרסומים מספרו, אמר אולמרט: "החלטתי שאני אכתוב את הדברים בדיוק כפי שהם היו ולא אסטה, גם כשנוח וגם כשלא. מי שלא הצטרף לקדימה קרא לה מפלגה של פליטים", הוא עקץ.

 

בקטעים מהספר שפורסמו בלעדית ב"ידיעות אחרונות" בסוף השבוע, מכנה אולמרט את ברק "הססן", "מאכזב", ו"דברן אובססיבי". "תמיד יש איזושהי התלבטות של כמה אתה רוצה לומר את הדברים כפי שהם היו בדיוק, אני החלטתי שאכתוב את הדברים בדיוק כפי שהם היו. אם כותבים זכרונות על קומה של קדימה, שהיא גורם משפיע בפוליטיקה, לא ייתכן שלא אספר מי התחנן להצטרף לקדימה ומי לא".

 

אולמרט גם רמז שברק עיכב מבצעים חשאיים: "אפשר לעסוק גם בנושאים ביטחוניים ולהחליק דברים. אפשר לא לציין מי ניסה לסכל מאמצים ביטחוניים אמיצי לב.

 כל מילה שאני כותב בספרי מתועדת, ממוסמכת, אמיתית ונכונה".

  

במפלגת העבודה הגיבו עוד ביום שישי לפרסומים, ואמרו כי ראש הממשלה לשעבר נוטר טינה לברק כבר שנים. "שר הביטחון ביקש מאולמרט להתפטר על רקע מעטפות השוחד שקיבל מטלנסקי. מאז הוא נוטר לו טינה ומחפש כל דרך לפגוע בו ולשכתב את ההיסטוריה בדברים שמרביתם לא היו ולא נבראו". הערב הגיבו מלשכתו של שר הביטחון ואמרו על דברי אולמרט: "מדובר בהתבטאויות פתטיות שאינן ראויות לתגובה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט, הערב. מוסיף לעקוץ
צילום: מתי אלמליח
ברק. "זה פתטי"
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים