שתף קטע נבחר

לראשונה: הימין הקיצוני נכנס לפרלמנט השבדי

הקואליציה השבדית בראשותו של פרדריק ריינפלט תזכה כנראה לארבע שנים נוספות בשלטון, אך המנצח הגדול של הבחירות הוא ג'ימי אקסון, שהכניס את "הדמוקרטים השבדים" לפרלמנט והפך את הימין הקיצוני ללשון מאזניים עבור כל ממשלה

הישג אדיר לימין הקיצוני בשבדיה: מפלגת "הדמוקרטים השבדים", המייצגת את הימין הקיצוני במדינה הסקנדינבית, עשתה הערב (יום א') היסטוריה ונכנסה לראשונה לפרלמנט - כך עולה ממדגמים שפורסמו בסטוקהולם. ממדגם הבחירות לפרלמנט שערכה רשת הטלוויזיה הממלכתית SVT עולה כי הימין הקיצוני זכה ל-4.6% - שש עשיריות מעל לאחוז החסימה. סקר של רשת TV4 מעניק לדמוקרטים השבדים 4.1%.

 

קואליציית הימין-מרכז, בראשותו של ראש הממשלה פרדריק ריינפלדט, שומרת על-פי המדגמים על המושכות גם אחרי ארבע שנות שלטון, וזוכה בסקר אחד ל-49.1% ובסקר השני ל-48.2%. האופוזיציה הסוציאל-דמוקרטית בראשותה של מונה סלהין זוכה ל-45.1% ו-46.4% בהתאמה. חשוב להדגיש כי שני המדגמים מצביעים על מצב של "פרלמנט תלוי" בשבדיה, דבר שיחזק עוד יותר את כוחו של הימין הקיצוני ויהפוך אותו ללשון מאזניים בדרך להקמת הממשלה הבאה.

 

גם ריינפלדט וגם סהלין הצהירו שלא יקימו ממשלה עם הדמוקרטים השבדים, דבר ההופך כעת את מלאכת הקמת הממשלה לבעייתית עוד יותר. לא ברור לפי שעה מהם התעלולים הפוליטיים שיכולות שתי המפלגות לבצע בניסיון לזכות בתמיכתם של 175 חברי פרלמנט.

 

הדיון הציבורי במערכת הבחירות התמקד בעיקר במצב הכלכלה ובעתיד מדינה הרווחה בשבדיה.

 סקרים לאורך מערכת הבחירות לימדו כי מרבית השבדים שבעי רצון מהקיצוצים במסים שהנהיגה הממשלה. ואולם, מומחים סבורים כי מצב של "פרלמנט תלוי" הוא הרסני עבור הכלכלה השבדית, ויוביל לפיחות מהיר בשער הכתר מול האירו.

 

"הדמוקרטים השבדים" סבורים כי האיסלאם הוא האיום הגדול ביותר על שבדיה מאז מלחמת העולם השנייה. כיוון שכך, סבור מנהיגה, ג'ימי אקסון, כי יש לשנות את מדיניות ההגירה שאפשרה להמוני אנשים להגיע לשבדיה מפינלנד, יוגוסלביה, פולין ועיראק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריינפלדט. הציבור מרוצה מהקיצוצים
צילום: רויטרס
האיסלאם הוא האיום. אקסון
צילום: AP
מומלצים