שתף קטע נבחר

פרס סירב להתנצל - והטורקים ביטלו את הפגישה

הנשיא הטורקי גול טען כי הסיבה לביטול השיחה עם פרס היא סדר יומו העמוס, אך הנשיא אישר כי הטורקים דרשו ממנו להתנצל על תקיפת המשט - כתנאי לקיום הפגישה בניו-יורק. פרס סירב, והפסגה לא תתקיים: "לא מוכנים לתנאים מוקדמים. נשארנו ידידים של טורקיה, אולי היא שינתה את דעתה"

לא סדר היום, אלא הסירוב לומר סליחה. הפגישה בין נשיאי ישראל וטורקיה, שתוכננה להיערך בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, טורפדה בגלל סירובו של שמעון פרס להתנצל על תקיפת המשט. כך אישר הנשיא, שאישר בתדרוך לכתבים אחרי נאומו בעצרת האו"ם, כי הטורקים לחצו עליו להתנצל, והוא סירב. לפנות בוקר טען הנשיא הטורקי, עבדאללה גול, כי הסיבה לביטול השיחה עם פרס היא סדר יומו העמוס.

 

"נשאלתי אם אני מוכן להשתתף עם הנשיא גול בפאנל בכינוס של הנשיא קלינטון והסכמתי", אמר פרס בניו-יורק. הועלתה הצעה שהנשיא גול ואני ניפגש, והסכמתי ברצון. ואז קיבלתי כל מיני תנאים שלא מתאימים לנו. אנחנו לא מוכנים לתנאים מוקדמים שאינם מקובלים עלינו".

 

פרס הבהיר כי "אנחנו ידידים ונשארנו ידידים של טורקיה, אולי טורקיה שינתה את דעתה ואת יחסה אלינו. אנחנו מעוניינים בידידות הזו, אבל זה לא אומר שאנחנו מוכנים לקבל תנאים מוקדמים".

 

סגן שר החוץ איילון, השוהה בניו יורק, אמר כי "ישראל היא לא זו שצריכה להתנצל, אלא הטורקים הם אלה שצריכים להתנצל". לגבי היחסים בין טורקיה וישראל, אמר סגן שר החוץ כי לשני הצדדים יש אינטרס להרגיע את הרוחות.

 

הנשיא הטורקי גול, שהצליח לפנות מקום ב"סדר היום העמוס" לפגישה עם נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, אמר כי "לא נסלח על אלו שנהרגו בתקיפה הישראלית נגד משט הסיוע, גם אם ישראל תתנצל", אמר. פרס והנשיא גול אמורים להופיע על במה אחת בפעם הראשונה, בפאנל במסגרת הכינוס השנתי של "היוזמה העולמית" בניו-יורק, יחד עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן.

 

בפעם האחרונה בה פרס היה על בימה אחת עם אישיות טורקית בכירה, היה בפאנל עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן במסגרת כינוס דאבוס, שהסתיימה בפיצוץ ובמילים קשות של ארדואן, שאותתו על תחילת המשבר ביחסי ישראל וטורקיה.


פורסם לראשונה 20/09/2010 17:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גול ופרס, בפגישה קודמת
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים