שתף קטע נבחר

אבו מאזן: מצדי, קראו לעצמכם אימפריה ציונית

זמן קצר אחרי שרה"מ קרא לנשיא הפלסטיני "רק להגיד את זה" ולהכיר בישראל כמדינה יהודית, הבהיר לו אבו מאזן את עמדתו באופן נחרץ - בנימה צינית בוטה: "ישראל רשאית לקרוא לעצמה גם האימפריה היהודית-ציונית, אופיה אינה מענייננו"

ראש-הממשלה דורש הכרה, ומקבל תשובות ציניות ומדאיגות מבחינתו. רגע לפני שהחל את פגישתו בניו-יורק עם נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס אמש (יום ב') הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, לדרישתו של נתניהו ממנו להכיר בישראל כמדינה יהודית - ואמר כי "מצדי, היא רשאית לכנות עצמה באופן חופשי: 'ישראל - האימפריה היהודית-ציונית'".

 

בראיון לסוכנות הידיעות "מען", אמר הנשיא הפלסטיני כי אופיה של מדינת ישראל "אינה מעניינו", והדגיש כי "אם ישראל רוצה משא-ומתן שבו הפלסטינים יכירו במדינה שלהם, עליהם להכיר גם במדינה פלסטינית". בכניסה לשיחה עם פרס, נשאל אבו מאזן לגבי סוגיית הקפאת הבנייה בהתנחלויות וענה בלקוניות: "אמרנו לישראלים את עמדתנו והם אמרו לנו את עמדתם". 

 

דבריו של אבו מאזן באו זמן קצר בלבד לאחר שנתניהו נאם בווידאו לפני חברי "ועידת הנשיאים" - ראשי הארגונים היהודיים בארצות-הברית. במרכז דבריו, התייחס להכרה באופיה היהודי של ישראל. "רק תגיד את זה", קרא נתניהו לאבו-מאזן, בהשראה מהפרסומת המפורסמת של נייקי, Just Do It, והוסיף "אמור כן למדינה יהודית".

 

נתניהו הסביר כי החלטתו להתעקש על אותה סוגיה נובעת מכך ש"מדובר בצעד שהפלסטינים סירבו לעשות במשך 62 שנים. משמעותו היא הכרה של הפלסטינים בזכות העם היהודי להגדרה עצמית במולדתו ההיסטורית. אני הכרתי בזכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית, ולכן גם הם חייבים לנהוג באותו אופן כלפי העם היהודי".

 

ראש-הממשלה התייחס במרומז להצהרות אישים ברשות, שאמרו כי לא יסכימו להכיר באופייה היהודי של ישראל - שכן שולל הדבר את זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים. "בדיוק כפי שישראל העניקה לכל יהודי בעולם את הזכות לעלות לישראל, כך צריכה המדינה החדשה לאפשר לפלסטינים בכל רחבי העולם להגר לתחומה. לפליטים הפלסטינים אין זכות להגיע למדינה היהודית", קבע.

 

בהתייחסו לזהותם של ערביי ישראל, אמר נתניהו כי "מדינה יהודית פירושה גם כי לאיש אין את הזכות לאשר חוק שיפגע באופייה של ישראל. יש יותר ממיליון אזרחים ישראלים שאינם יהודים ונהנים מזכויות שוות, אך אין הדבר אומר כי יש להם זכויות לאומיות. הם רשאים לבחור ולהיבחר ולהיות שותפים מלאים ושווים בדמוקרטיה הישראלית, אך אין להם זכות להקים מדינה נפרדת משלהם".

 

הוא אמר כי הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, "חייב לקבל החלטה. הוא לא יכול לעקוף את הבעיה וגם לא להשתמש במושגים ובמילים מעורפלות. הוא צריך להכיר במדינה היהודית ולומר את זה באופן ברור וחד-משמעי לבני עמו - ובשפתם".

 

משאל עם על הסכם - בהצעת חוק

על-רקע המתיחות בזירה המדינית ולאחר שנתניהו הבהיר עוד במהלך ביקורו האחרון בארצות-הברית כי הוא תומך בקיום משאל עם על הסכם אפשרי עם הפלסטינים, התברר היום כי הצעת חוק כזו תונח על שולחן הכנסת.

 

בסביבתו של נתניהו אמרו כי מדובר בהצעה שהציג לו אחד מחברי הכנסת סמוך לשובו מוושינגטון, בערב הגיבוש שנערך לחברי הקואליציה בבית ראש הממשלה בירושלים. נתניהו אמר שישקול זאת, ותוך ימים ספורים גובשה הצעת החוק המפורטת.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 20/09/2010 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ואבו-מאזן. רוחות קרירות
צילום: AFP
מומלצים