שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סוכות במאה שערים: צעדת נשים נגד האפליה
  נשים ירושלמיות הודיעו כי יצעדו בהפגנתיות בשכונת מאה שערים במחאה על ההקצנה והאפליה כלפי הנשים. העילה: הצעה של חברים בעדה החרדית לסגור את הרחוב הראשי לכניסת נשים - שנדחתה ע"י הנהלת העדה

  בעדה החרדית רק שקלו לסגור את רחוב מאה שערים במהלך חג סוכות, אבל ידיעה פזיזה בנושא בעיתונות החרדית גרמה לעימות חילוני-חרדי שעלול להגיע לשיא בעיצומו של החג: קבוצת נשים ירושלמיות הודיעה כי תקיים בחול המועד הפגנה דווקא במעוז הזרם החרדי-קיצוני, זאת במחאה על ההקצנה ועל הפגיעה במעמד הנשים החרדיות. 

   

  הפרשה החלה בישיבה של הנהלת העדה החרדית בשבוע שעבר, בה ביקשו נציגי החסידויות השייכות אליה לחזק את הצניעות בשכונתם. לטענתם, שמחות בית השואבה המתקיימות בבתי הכנסת באזור מדי ערב מושכות אליהן קהל רב מבחוץ, והדבר גורם לכך שצעירים וצעירות שאינם תושבי המקום מתקהלים ברחוב מאה שערים בחוסר צניעות שאינו אופייני לשכונות אלה. 

   


  הכניסה לגברים, סוכות במאה שערים (ארכיון: חיים צח)

   

  בישיבת העסקנים עלתה הצעה לסגור את הרחוב הראשי לכניסת נשים ולאפשר להן להגיע לחגיגות רק מרחובות צדדיים, אך לבסוף הוחלט כי רוב החסידויות לא יאפשרו לנשים שאינם חברות בקהילה להשתתף באירועים עצמם, וממילא נוכחותם באזור כולו תיחלש. כמה אתרי אינטרנט חרדים מיהרו לפרסם את ההצעה הראשונית כהחלטה סופית, וארגונים פלורליסטים שונים כבר פתחו במאבק.

    

  המחאה בעלת הפוטנציאל הנפיץ ביותר היא של קבוצת נשים שקוראות לציבור להצטרף אליהן לצעדה בתוך השכונה החרדית בבוקר יום שישי הקרוב, ערב שבת חול המועד. "המצעד לא מיועד להוות התגרות באף אחד", הדגישו המארגנות, "כוונותיו הם לחזק את מעמדן של נשים על ידי תהלוכה שקטה ומכובדת ולהראות לקנאים שהמרחב הציבורי אינו הפקר". עם זאת הן הודיעו כי האירוע יתקיים גם אם המשטרה לא תתיר זאת. 

   

  "הצהרה קיצונית זאת (של העדה החרדית, ק"נ) מצטרפת לשורה ארוכה של צעדים של רבנים ועסקנים

  בציבור החרדי הפוגעים בזכויות הבסיסיות של נשים", נכתב בהודעה שפורסמה לקראת ההפגנה, "אוסרים על נשים לצאת ללימודים גבוהים למעט לימודי הוראה, דוחקים אותן לספסלים האחוריים של אוטובוסים, קובעים סטנדרטים מחמירים ביותר בלבוש, וכעת מכריזים שרחובות שלמים יהיו frauenrein, כלומר נקיים מנשים".

   

  "אי-אפשר לנתק התנהגות בריונית זו מהיחס המשפיל של אותם קנאים כלפי עדות המזרח, עולים מאתיופיה, ערבים, וכל מיעוט אחר. קבוצה של נשים ירושלמיות החליטה לתת את הדעת על ההידרדרות המסוכנת, ובמקום להתעלם מההכרזות האחרונות היא תקיים מצעד לחיזוק הנשים. נשים וגברים כאחד מוזמנים להצטרף ולהביע עמדה ברורה נגד ההקצנה והפגיעה במעמד האישה. מדינה חופשית ודמוקרטית לא יכולה לאפשר לפלג קטן של גברים להטיל אימה על שכונות שלמות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח
  שמחת בית השואבה במאה שערים. ארכיון
  צילום: חיים צח
  מומלצים