שתף קטע נבחר

ביל קלינטון: העולים מרוסיה - מכשול לשלום

הנשיא לשעבר שוחח עם בלוגרים בניו יורק ונתן להם שיעור בפוליטיקה ישראלית: העולים מרוסיה מתנגדים נחרצות לפינוי שטחים, בעוד שהצברים והאשכנזים נוטים להאמין בעתיד משותף עם הפלסטינים. "המרוקאים", לדבריו, מתנדנדים

המהגרים הרוסים לישראל הם אחד המכשולים המרכזיים להסכם שלום עם הפלסטינים - כך אמר אמש (יום ג') נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון במהלך שיחה עם בלוגרים בניו יורק, לפי דיווח של המגזין "פוריין פוליסי".

 

קלינטון הביע חשש שהעובדה שבצה"ל משרתים עולים רבים מרוסיה ומתנחלים, תקשה על הצבא

להתעמת עם מתנחלים במקרה הצורך. "יותר ויותר חיילים בצה"ל הם ילדים של רוסים ומתנחלים, שהם האנשים שהכי מתנגדים לחלוקת הארץ. זה משקף בעיה רצינית", אמר קלינטון, "זוהי ישראל אחרת. 16 אחוז מהישראלים מדברים רוסית".

 

הנשיא לשעבר ציין כי העולים מרוסיה הם הקבוצה הישראלית שהכי פחות מעוניינת בהסכם שלום עם הפלסטינים. "הם רק הגיעו לשם, זו המדינה שלהם, הם התחייבו לעתיד שלהם שם", הסביר, "הם לא יכולים לדמיין כל טענה היסטורית או אחרת שתצדיק את חלוקתה".


קלינטון עם ערפאת וברק בקמפ דיוויד לפני עשור (צילום: AP)

 

לפי הדיווח, קלינטון סיפר לבלוגרים על שיחה שניהל עם נתן שרנסקי, שהיה השר היחיד שהתנגד להצעה להסכם שלום בקמפ דיוויד בשנת 2000. "אני לא יכול לתמוך בזה", אמר אז שרנסקי לקלינטון לטענתו, "אני רוסי. הגעתי מאחת המדינות הגדולות בעולם לאחת מהקטנות ביותר. אתה רוצה שאני אחלק אותה לשתיים. לא תודה". לדברי הנשיא לשעבר, "שרנסקי היה נחמד לגבי זה. רבים מהם לא".

 

הישראלים שהכי מעוניינים בהסכם שלום, אליבא דקלינטון, הם הצברים, ש"יכולים לדמיין עתיד

משותף" עם הפלסטינים. היהודים האשכנזים שעלו לישראל מאירופה הם הקבוצה השנייה שהכי מעוניינת בהסכם.

 

מי שמתנדנד, לדברי הנשיא לשעבר כפי שצוטטו ב"פוריין פוליסי", הם "המרוקאים" - יהודים מצפון-אפריקה שהיגרו לישראל בשנות השבעים. הוא הסביר כי מדובר באנשי מרכז-ימין, אשר מעוניינים למרות הכל בחיים יציבים ושלווים. "כשהם חושבים ששלום אפשרי, הם מצביעים בעד שלום. כשהם חושבים שזה לא אפשרי, הם מצביעים בעד בחורים הכי קשוחים בשכונה".

 

קלינטון אמר כי לאור קצב הילודה הפלסטיני, ישראל תהפוך למדינה עם רוב פלסטיני מתישהו בשלושים השנים הבאות, אם לא תוותר על הגדה המערבית. "אז, הם יצטרכו להחליט אם להיות מדינה יהודית או דמוקרטיה, אבל הם לא יוכלו להיות גם וגם". הוא ציין גם כי מנהיגי מדינות ערב תומכים עכשיו בתהליך השלום יותר מתמיד, ויש לנצל זאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. "זוהי ישראל אחרת"
צילום: AFP
צילום: אלכס קולומויסקי
"לא, תודה". שרנסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים