שתף קטע נבחר

סטודיו לולב: איך מצלמים בסוכה?

חג סוכות טומן בחובו הזדמנויות צילום נדירות ומעניינות: הסוכה מתפקדת כאוהל-תאורה, וניתן לצלם את כל המשפחה והאושפיזין (או את הערבה והאתרוג) בתמונות מרהיבות ומיוחדות. גדי אהד מסביר

חג סוכות הגיע ואיתו הזדמנויות צילום נהדרות. כל המשפחה מתכנסת לארוחת חג וזה הזמן לשלוף את המצלמות ולהתחיל להקליק. כינוס המשפחה לארוחת חג ובייחוד לסוכות מאפשר לנו להתמקד במספר תחומי צילום שונים, אומנותים ותיעודיים.

 

צילום המשפחה

איזה זמן טוב יותר לתפוס את כל החמולה ביחד לצילום משפחתי אם לא בחג? אבל מה מיוחד כל כך בסוכות? ובכן הסוכה מאפשרת לנו צילום בלוקיישן שונה עם רקע הרבה יותר מעניין וצבעוני (בהנחה שהשקעתם בקישוט הסוכה) מאשר לצלם את כל המשפחה סתם בחדר.

בנוסף הסוכה טומנת בחובה יתרון נוסף - תאורה.כאשר אנו מצלמים באמצע היום, במיוחד כשמדובר בקבוצת אנשים, התאורה עשויה להקשות על הפקת תמונה טובה. השמש לא תמיד לטובתנו ואנו נאלצים להתמודד עם צללים קשים. אלו פוגעים בצילום - עלולים להיווצר מצבים בהם חלק מבני המשפחה יהיו בשמש וחלק בצל, תאורה לא מאוזנת ועוד.

 

הקטנה לא יושבת בשקט לצילום? קבלו טיפים לצילום ילדים

 

אוהל-תאורה חגיגי

סוכה אשר קירותה עשויים מבד משמשת לנו כאוהל תאורה ענקי, הבד מפזר את קרני השמש בצורה אחידה ברחבי הסוכה ומאפשר לנו צילום נוח ומאוזן מבחינת התאורה וללא צללים.

 לעיתים משתמשים בבד צבעוני (סדינים, למשל) - מה שיוצר תאורה ססגונית ומעניינת בתוך הסוכה.

 

לאחר שהבנו את יתרונות הסוכה - נעבור לביצוע עצמו. הושיבו את המשפחה סביב שולחן החג, מקמו את המצלמה על חצובה בראש השולחן ואז ודאו שאפשר לראות את כולם בפריים.

 

דבר נוסף עליו חשוב להקפיד הוא הצמצם. על מנת שנוכל לראות את כל בני המשפחה בחדות נשמור על צמצם סגור יחסית, נעביר את מצב הצילום לטיימר ונצלם. לא לשכוח לחייך.

 

עוד בגליץ, בית הספר לצילום: תמונות מאקרו - איך מצלמים מקרוב?

 

ארבעת המינים

חג הסוכות נותן לנו הזדמנות פז להתנסות בצילום תיעודי טקסי - צילום טקס הברכות על ארבעת המינים.כחלק מטקס הברכות בחג הראשון מבצעים בדיקה קפדנית של כשרות ארבעת המינים, בסוג כזה של צילום נרצה לקבל פריים סגור, נבקש לצלם את התרכזות הבוחן בבדיקה ולכן נשתמש בעדשת טלה (אורך מוקד גבוה) ונשתמש בצמצם פתוח במטרה ליצור בידול של הבוחן/אחד מארבעת המינים מיתר הפריים וזאת כדי להעביר את התחושה של הריכוז בבחינת ארבעת המינים.

 

בנוסף, אציין כי בהושענה רבה מומלץ בחום לצאת לצלם טקסי חבטת ערבות בכותל או בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון אשר ליד צפת, לצילום מסוג זה ניתן להשתמש במהירות תריס נמוכה ע"מ ליצור מריחה של הערבות ובכך להדגיש את תנועת החביטה.

 

עוד בגליץ, בית הספר לצילום: כיצד לבצע צילומי לילה?

 

הרמת כוסית

אצלנו בבית כחלק מהחג נהוג לברך ולהרים כוסית יין, והנה הזדמנות נוספת לצילום לא שיגרתי, צילום של אדם שאוחז בידיו כוס יין זה נחמד, אך ניתן להפוך את הצילום למעניין יותר.

 


 

אנו יכולים לצלם את ההשתקפות של בני המשפחה בכוס היין. כוס יין לבנה תשקף לנו בצורה נהדרת את כל העומד לפניה, הדבר המעניין ביותר בהשתקפות על גבי נוזל הינו הבאת כלל ההשתקפות לקו מישור אחד.

 

כדי להגיע לתוצאה מרשימה נבקש לשמור על צמצם פתוח (נקטין את עומק השדה) כך שברגע שנפקס על הכוס, כל מה שישתקף יהיה בפוקוס - וכל מה ש"מחוץ" לכוס יהיה מטושטש.  כך נוכל לצלם "הרמת כוסית" בצורה הרבה יותר מעניינת.

 

משחקי אור וצל

הסוכה מספקת לנו אפשרויות נהדרות של משחקי אור וצל, אנו יכולים ליצור "חריצים" דרכם תחדור קרן שמש על מיקום מדוייק בסוכה, וזאת ע"י "פתיחת קיר הבד" או לחילופין הזזת הסכך עד אשר יחדרו קרני השמש לסוכה.

 


 

כעת כל שנותר הוא למקם את האובייקט שלנו בנקודה בה חודרת קרן השמש, ונוכל השתעשע במשחקי אור וצל מתוכננים ומוקפדים, אנו נמדוד את האור מהאובייקט בנקודה בה פוגעת קרן האור נקפיד על מדידת אור נקודתית (ספוט).  

 

נצלם בתת חשיפה של שליש לדוגמא, והתוצאה שתתקבל הינה אובייקט מואר יפה וכל היתר מוחשך ממש כמו סטודיו.

 


 

סיכום

עברנו על מספר טיפים לצילום בחג סוכות. קל לראות את הפוטנציאל הצילומי שמציג החג. אפשרויות הצילום הם אין סופיות. לצלמים חובבים, זהו גם זמן טוב להתנסות בטכניקות צילום שלא ניסיתם בעבר, כמו צילום HDR בסוכה ובסביבתה, צילום רחוב בשוק ארבעת המינים, או לצלם את ילדיכם במגוון תמונות מעניינות.  

 

גדי אהד הוא מדריך בקורס יסודות הצילום ב-גליץ בית הספר לצילום . בקרו אותו גם בפייסבוק

 

מכירים עוד טיפים שימושיים לצילום בסוכה? צילמתם תמונות-חג מעניינות? ספרו לנו בטוקבקים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום בסוכות - טיפים ורעיונות
צילום: גדי אהד
צילום: גדי אהד
בשיתוף בית הספר לצילום גליץ
צילום: גדי אהד
מומלצים