שתף קטע נבחר

מרתון שיחות בניו-יורק: למצוא פתרון להקפאה

מזכירת המדינה קלינטון נפגשה עם אבו מאזן, ואילו שר הביטחון ברק נועד עם גורמים בממשל האמריקני וכן עם פלסטינים. המטרה אחת: השגת הסכמה על ההקפאה והמשך המשא ומתן

מחפשים פתרון, לקראת הדקה ה-90: הלילה (שבת) נמשכים המאמצים בניו-יורק, בניסיון להשיג הסכמה בנוגע להמשך הבנייה ביהודה ושומרון לאחר תום תקופה ההקפאה.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, נפגשה עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), ודנה עימו בסוגיית הקפאת הבנייה בהתנחלויות. פגישה נוספת בין השניים צפויה להתקיים מאוחר יותר היום.

 

עוזר מזכירת המדינה האמריקנית, ג'פרי פלטמן, מסר כי מתנהלים מאמצים קדחתניים למציאת נוסחה שתמנע את פיצוץ במשא ומתן. "ארצות הברית דוחקת בישראל להמשיך את הפסקת הבנייה בהתנחלויות אך במקביל פועלת להבהיר לפלסטינים שאין להם אינטרס לפרוש מהשיחות", אמר פלטמן.

 

בצד הישראלי, שר הביטחון, אהוד ברק, וראש צוות המשא ומתן הישראלי, עו"ד יצחק מולכו, קיימו הלילה (שבת) מרתון שיחות עם גורמי ממשל אמריקנים וכן עם ראשי הצוות הפלסטיני, בניסיון להגיע לסיכומים. בישראל הבהירו כי המטרה היא למנוע את פיצוץ השיחות, ולאפשר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפעול על פי הצרכים הפוליטיים והקואליציוניים - המחייבים אותו לחדש את הבנייה.

 

עם זאת, עדיין לא הושגה הסכמה המקובלת על הצדדים, וכעת מנסים למצוא דרך שתאפשר לפלסטינים להמשיך ולנהל את המשא ומתן הישיר עם

 ישראל, למרות חידוש הבנייה. הפלסטינים כבר מיהרו להצהיר כי אם תחודש הבנייה הם יפסיקו את השיחות ועל הדברים חזר הערב נביל אבו-רודיינה.

 

גם הירדנים מודאגים מתום תקופת ההקפאה. מלך ירדן עבדאללה הזהיר כי אם סוגיית הקפאת הבנייה בהתנחלויות לא תיפתר, יש לצפות לעימות אלים, עוד ב-2010. "אם ניכשל ב-30 בחודש - צפו למלחמה עד סוף השנה", אמר מלך ירדן בתוכנית הסאטירה "דיילי שואו" של ג'ון סטיוארט - ולא צחק.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 24/09/2010 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
ברק. נשאר בניו-יורק
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים