שתף קטע נבחר

סין ליפן: דורשים התנצלות על מעצר רב החובל

המשבר הדיפלומטי במזרח אסיה טרם נרגע. למרות שיפן שחררה את הימאי שחדר לשטח שרשרת האיים השנויה במחלוקת, בבייג'ינג עדיין דורשים התנצלות - ופיצוי. בטוקיו מסרבים

המשבר הדיפלומטי במזרח אסיה רחוק מסיומו. יפן אמנם כבר הסכימה לשחרר את רב החובל הסיני שעצרה לאחר שנכנס עם ספינתו בשוגג לאזור השנוי במחלוקת בין שתי המדינות, אך הסינים לא מתרָצים, והבוקר (שבת) דורשת בייג'ינג התנצלות ופיצויים מטוקיו בגלל המעצר ה"לא חוקי" של הספינה.

 

בהצהרה נטולת נימה פייסנית, הודיע משרד החוץ הסיני כי שרשרת האיים שבמרכז העימות הדיפלומטי היא "שטח בלתי נפרד מסין", וכי "המעצר, החקירה ושאר הצעדים המשפטיים שנקטה יפן הפרו את זכויותיהם של אזרחים סינים ואיימה על הריבונות הסינית. על היפנים להתנצל ולפצות את הנפגעים".


רב החובל זן קיושינג עם נחיתתו חזרה בסין (צילום: רויטקס)

 

בטוקיו דחו בתוקף את הדרישה. לפי הדיווחים מטוקיו, הממשלה היפנית צריכה להתמודד כעת עם האשמות מבית, על כך שנכנעה לבריונות הסינית והסכימה לשחרר את הספינה.

 

התובעים באוקינווה שיביפן הסבירו אתמול כי הסכימו לשחרר את רב החובל, בין היתר משום שלא הצליחו לזהות אצלו כוונה מראש לפגוע בספינות משמר החופים - אך גם בגלל סיבות דיפלומטיות.

 

לפני כן, עלה המשבר הדיפלומטי על פסים של עימות. ראש ממשלת סין, וון ג'יבאו, אמר השבוע שארצו "תיאלץ לנקוט צעדים נוספים", אם יפן לא תשחרר "מיד וללא תנאים מוקדמים" את רב החובל. ביום ראשון הודיעה סין על ניתוק הקשרים עם יפן ברמות הדיפלומטיות הגבוהות ביותר, בשל התקרית. התקשורת בסין מסרה כי כל הקשרים המיניסטריאליים והמחוזיים הושעו, בכללם דיונים בנושאי מסחר בפחם ותעופה.

 

סין אף הודיעה כי היא חוקרת ארבעה יפנים ש"צילמו מטרות צבאיות". ככל הנראה מדובר בעובדים של "פוג'יטה", חברת בנייה ופיתוח יפנית. "נאמר לנו כי הסיבה למעצרם של ארבעת האזרחים היפנים היא הפרה של חוק סיני הנוגע לכללי הביטחון של מתקנים צבאיים", אמר דובר משרד החוץ היפני.

 

שרשרת איים שנויה במחלוקת

יחסיהן של יפן וסין ידעו עליות ומורדות במשך שנים רבות. שרשרת האיים המדוברת נמצאת בנקודה אסטרטגית חשובה בים הסיני, ולא רק סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, ויפן, שהיא השלישית בגודל כלכלתה בעולם, נאבקות על השליטה בטריטוריה, שבאופן מעשי נמצאת תחת שליטה יפנית.

 

גם וייטנאם, טייוואן, מלזיה, ברוניי והפיליפינים, טענו לריבונות על האזור כולו, או על חלקים ממנו, בשל מיקומו המרכזי בנתיבי הסחר הימי, שטחי הדיג הנרחבים שבו ומרבצי גז טבעי ונפט עשירים במיוחד.

 

השבוע נערכו הפגנות רבות, גם אם קטנות מימדים, ברחבי סין, לציון כיבוש צפון מזרח סין על ידי היפנים בשנת 1931. המפגינים נשאו שלטים הקוראים ליפנים לוותר על השליטה באיים ולשחרר את רב-החובל קיושינג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רב החובל זן קיושינג, לאחר שחרורו
צילום: AFP
מומלצים