שתף קטע נבחר

הכירו את "עוף החול" שיחלץ את הכורים הלכודים

33 הכורים הלכודים בצ'ילה סוגרים שבעה שבועות בבטן האדמה. בינתיים, על-פני הקרקע, נמשכת חפירת מנהרות החירום. כלוב החילוץ כבר הוצג למשפחות. כמה זמן יימשך המסע מעומק של כ-700 מטרים אל פני האדמה ומה עושים אם נתקעים?

צוותי ההצלה הפועלים לחילוצם של 33 הכורים הלכודים במכרה בצ'ילה, הציגו בסוף השבוע את הכלוב שבו יועלו הכורים מבטן האדמה. רוחבו של הכלוב העשוי ממתכת כ-50 סנטימטרים, רחב מספיק כדי להעלות בכל פעם כורה אחד מתא החירום בו הם שוהים מזה כשבעה שבועות.

 

לכודים בבטן האדמה - כל העדכונים ב-ynet:

 

לדברי המומחים, העלתם של הכורים מעומק של כ-700 מטרים מתחת לפני הקרקע - תימשך 20-30 דקות בכל סבב. הקפסולה זכתה לשם "פיניקס", על שמו של עוף החול מהמיתולוגיה היוונית שקם לתחייה מן האפר ושב לחיים. היא הוצגה למשפחות הכורים הממתינות סמוך לאתר.


בודקים את כלוב החילוץ. צר אך לא קלאוסטרופובי (צילום: AP)

 

קרולינה לובוס, בת 25, שאביה פרנקלין הוא אחד מהכורים הלכודים, סיפרה ל-BBC כי הכלוב צר מאוד אך באופן מפתיע נוח מאוד לעמוד בו והוא אינו משרה אווירה קלסטרופובית. "הקפסולה הזו נבנתה במיוחד לטובת החילוץ. הרגע שבו סיפרו לי שזה הכלוב שיעלה את אבי חזרה ויחזיר אותו אלינו - ריגש אותי מאוד", אמרה.  

    

אל קפסולת החילוץ הוצמדו אמצעי תקשורת שיאפשרו לכורים להיות בקשר עם צוותי ההצלה במהלך המסע אל פני הקרקע.

 הכלוב יצוייד גם בבלון חמצן ובו אוויר לכ-90 דקות. בנוסף, נבנתה בתחתית הקפסולה דלת שתאפשר מילוט לכורה במקרה חירום. במצב כזה, יוכל הכורה לצאת מכלוב החילוץ ולחזור לתא שבו שוהים הכורים.

  

על-אף שכלוב החילוץ הגיע אל המכרה מוקדם מכפי שציפו בתחילה, צוותי ההצלה מסרבים לעדכן את המועד שבו יחולצו הכורים - השבוע הראשון של חודש נובמבר. צוותי ההצלה פועלים בימים אלה להרחבתם של שלושה פירים שנחפרו לטובת חילוצם של הכורים. מדובר במנהרה ראשית ובשתי מנהרות חירום נוספות למקרה שהחילוץ הראשוני ייכשל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסע יימשך 20-30 דקות
צילום: AP
הכורים הלכודים (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים