שתף קטע נבחר

המתנחלים חוזרים לבנות - ומצפים לעוד אישורים

ביהודה ושומרון הוסרו הגבלות הבנייה של הצו המיוחד, ובכמה מקומות יגיעו כבר היום הבולדוזרים ומערבלי הבטון לשטח. "זה מהלך מתגלגל, לא תראו אותו באופן מיידי"

ראשי המתנחלים יכולים לקום בבוקר עם שיר חדש בלב, ולהניף את הטורייה. אבל למרות שתוקף צו ההקפאה נגמר אחרי 10 חודשים, תנופת הבנייה ביהודה ושומרון צפויה להתחיל בינתיים באופן סמלי. "חוזרים לנורמליות אך לא תוקעים אצבעות בעיניים", אומרים במועצת יש"ע, על רקע הלחצים שנמשכים מארה"ב, לאפשר את המשך השיחות הישירות עם הפלסטינים.

 

לפי שעה, כ-2,000 יחידות דיור, רובן בגושי ההתנחלויות, כבר מאושרות לבנייה מיד עם תום תקופת ההקפאה. אולם לפי ההערכות, בפועל ייבנו הרבה פחות, שכן אישורים שניתנו לפני יותר משנה, במקומות שבהם העבודות טרם החלו - פג תוקפם. חידוש האישורים יכול לקחת זמן רב.

 

גם ראש מועצת גוש עציון, שאול גולדשטיין הסביר ש"יש אנשים שיש להם חוזה עם קבלן ויש שלא, ולכן אנו נראה את הבניה כמהלך מתגלגל שייקח זמן ולא באופן המיידי".

 

ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון ציינו אמש את סיום ההקפאה בטקס בהשתתפות מאות בני אדם בהתנחלות רבבה שבשומרון.

 יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר מוקדם יותר: "זו לא עת לחגיגות. אנו חוזרים לבנייה לא כהתרסה אלא כי זהו המצב הנורמלי, זה התפקיד שלקחנו על עצמנו לפני 40 שנה - ליישב את הארץ על כל חלקיה".

 

גורמים במועצת יש"ע אומרים גם שלא צפויים אירועים מיוחדים בימים הקרובים, גם כדי "לחזק את ראש הממשלה והשרים כדי שיעמדו במילתם, גם באישור מכרזים לבנייה". בכל זאת, היום צפויה בנייה בכמה מקומות - בין היתר באריאל. בחברון תונח אבן פינה לגן ילדים, לשם יגיע סגן השר החינוך מאיר פרוש. ביום שלישי יתקיים בבית חגי טקס חנוכת שכונה חדשה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שופכים מלט בקריית נטפים, אתמול
צילום: עידו ארז
דני דיין. לא מתריסים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים