שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הרוצח השקט

  איריס אברמוביץ' רק רוצה שתדעו שפייסבוק עומד להשלים את ההשתלטות העוינת שלו על העולם. בטוחים שאתם רוצים לעשות על זה לייק?

  בקרוב מאוד יושלם המהלך רחב היריעה, ופייסבוק ישתלט על העולם. זה יקרה בבתים, במקומות עבודה ובטקס האוסקר. אנשים רבים ידברו על הסרט "הרשת החברתית" ויבדקו באתרי גאדג'טים מתי כבר יוצא הסלולרי החדש שפייסבוק מפתחת. אולי בגלל זה, ואולי לא, נחשפה בתוכנית "צינור לילה" העובדה כי פייסבוק מבקשת מנתיניה את מספר הטלפון שלהם, ואם לא ייתנו, לא יוכלו להתחבר שוב לפרופיל שלהם. הם טוענים, כמובן, שזה כדי להגן על הגולשים מהאקרים וכיוצא בזה, אבל לנו יש הרגשה שזה קשור איכשהו לסלולרי הזה, המתוכנן. כמו כל ספק סמים גם פייסבוק נותנת לך חומר טוב, ואז מעלה את המחיר. והמחיר, במקרה הזה, הוא ציות וחשיפת פרטים האישיים.

   

  אבל אנחנו ניתן את מספר הנייד שלנו כמובן, כי אנחנו מסוממים. מכורים. צריכים את הסם שלנו למרות שעכשיו הוא יקר. ולמה הוא יקר כל כך, תשאלו (עשיתי לייק על השאלה)? מפני שההשפעה של פייסבוק על התרבות והחברה, אותה נגלה רק בדיעבד, יכולה להיות גורלית. הפייסבוק הפך את המעשים למיותרים. זוהי זירה המכילה מיליוני אנשים שרק מדברים. כתיבת סטטוס היא תחליף לפעילות, אבל נחווית כביטוי ליצרנות ואקטיביות. אם עשיתם לייק לסטטוס של חבשושית שכותבת "כואב לי בצד ימין. יש מצב לאפנדיציט?", חסכתם זר פרחים. אם טינפתם את אלי ישי ומפעל חייו נגד העובדים הזרים בסטטוס - ויתרתם על הפגנה.


  איור: יואב דאובה

   

  אנחנו, הפייסבוקיסטים, קבוצה המונה מיליוני אנשים שיש להם כוח לפעול, ואנחנו לא מנצלים אותו. נרדמנו בשמירה. בגלל זה בפייסבוק, האופיום להמונים של המאה ה־21, לא מתביישים לנצל את גלי האלפא הנמוכים שלנו כדי לבקש את מספר הטלפון שלנו, כי הם יודעים שניתן. הרי לא נוכל לישון בלי לדעת אם קארין ארד באמת מחקה את כל הגברים מרשימת החברים שלה או אישרה חברות לאיזה אוחצ'.

   

  בעוד כמה חודשים יזכה באוסקר סרטו של דייוויד פינצ'ר, "הרשת החברתית", ועד אז, להשערתי, פייסבוק תבקש גם מכם את מספר הטלפון הסלולרי לצורכי "אבטחת מידע". תנו או אל תתנו, אבל אל תהיו תמימים. בעוד כמה עשרות שנים יכול להיות שהעולם ישתנה והדיבור יהפוך לפעולה לגיטימית המחליפה פעולה, אנחנו נהיה שמנים ומנוונים כמו הילדים הקטנים בסרט ,"וול־E". אז תוכלו להסתכל אחורה ולחשוב על השנים שבהן הייתם צעירים, חזקים ויכולתם אולי לעשות משהו. "שיט", תגידו לעצמכם בצער, "הכתובת היתה על ה־Wall".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים