שתף קטע נבחר

אבו-מאזן: נלמד את המצב, נגיב אחרי 4 באוקטובר

בהתייחסות ראשונה מאז החלו הדחפורים לעבוד בהתנחלויות, אמר הנשיא הפלסטיני המבקר בפריז כי ישקול את צעדיו לנוכח סיום הקפאת הבנייה וקרא לנתניהו להאריך אותה "עוד 3-4 חודשים". בחמאס קראו לו לפרוש מהמגעים. סרקוזי: מזמין את הצדדים לשיחות בפריז בחודש הבא

הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, לא ממהר לשבור את הכלים. בזמן שבגדה מציינים המתנחלים בחגיגות את סופה של הקפאת הבנייה, נמצא אבו-מאזן בביקור בפריז. במסיבת עיתונאים משותפת שערך בצהריים (יום ב') עם עמיתו הצרפתי, ניקולא סרקוזי, התייחס לראשונה להתפתחויות - והצהיר שלא יגיב עליהן בפזיזות. את תשובתו הסופית, כך הבטיח, ימסור לאחר כינוס הליגה הערבית - ב-4 באוקטובר.

 

חוזרים לבנות בהתנחלויות - כותרות אחרונות ב-ynet

 

בפתח דבריו, התייחס הנשיא הפלסטיני ליחסיו עם מארחו. "יש בינינו הסכמות כבר מהיום הראשון שהכרנו. אנו הולכים באותו הכיוון ובאותן הדרכים. הממשלה בצרפת שואפת לשלום צודק ולהקמת מדינה פלסטינית. שנינו מסכימים שההקפאה בהתנחלויות חייבת להימשך".


חיבוק מהנשיא הצרפתי. סרקוזי ואבו-מאזן בפריז (צילום: AFP)

 

אשר לחידוש הבנייה וצעדיו העתידיים, אמר אבו-מאזן: "אנו לא ממהרים להגיב ונלמד את כל ההשלכות וההשפעה שלהן על המשא-ומתן. אחרי פגישות והתייעצויות נוכל לגבש עמדה ולתת את תשובת הפלסטינים להפסקת ההקפאה. אנחנו חייבים להיוועץ וללמוד את כל העניין".

 

הנשיא הפלסטיני קרא לנתניהו להאריך את ההקפאה "למשך שלושה או ארבעה חודשים, כדי לאפשר דיון בסוגיות הליבה". סרקוזי, מצדו, אמר כי "ישראל חייבת להפסיק את הבנייה בהתנחלויות" והביע צער על סיום ההקפאה.

 

סרקוזי אמר כי יזמין מאבו מאזן, מראש הממשלה בנימין נתניהו ומנשיא מצרים חוסני מובארק לסיבוב שיחות בפריז, במהלך אוקטובר. לדבריו, שיחות אלה יוכלו להוות הכנה לוועידת פסגה בנובמבר, בה ישתתפו מנהיגי האיחוד האירופי, מדינות אגן הים התיכון וגם המזרח התיכון.

 

משעל קפץ על המציאה: "להפסיק המו"מ - בגלל הבנייה"

בינתיים, קרא ראש הלשכה המדינית של חמאס בדמשק, חאלד משעל, לנשיא הפלסטיני לעצור את המגעים עם ישראל בשל חידוש הבנייה בהתנחלויות.


סרקוזי ואבו-מאזן, היום בפריז. מקשה אחת נגד סוף ההקפאה (צילום: AP)

 

"אני פונה לאחיי ברשות הפלסטינית שאמרו כי אינם רוצים לחדש את השיחות עם האויב אם תימשך ההתנחלות בשטחים. ניהול משא-ומתן שלא מעמדה של כוח הוא אבסורד. נתניהו הוא לא האיש שיוכל להביא שלום לאזור", אמר משעל בכינוס של הפרלמנט הערבי בדמשק.

 

אתמול נפגש אבו-מאזן עם נציגים מארגוני שמאל של הקהילה היהודית בפריז, ודיבר על "בזבוז זמן" במקרה של שיחות במקביל לבנייה בהתנחלויות. כשנשאל מה יעשה אם אכן תחודש הבנייה, הוא הביע תקווה שתימצא נוסחת פתרון. הנשיא הפלסטיני אמר גם כי מבחינת אנשיו, יש לבחור בין שלום לבין התנחלויות.

 

היום העריך גורם פלסטיני בכיר המקורב למשא-ומתן כי הבנייה המחודשת לא תהיה באופן שעלול יהיה "להביך" את הרשות ויוביל את הנהגתה לפרוש מהמגעים - שכן היא תוגבל לגושי ההתנחלויות הגדולים בלבד.

 

המשנה לראש-הממשלה, השר סילבן שלום, אמר היום כי הדרישה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות בזמן המגעים הישירים "לא הוצגה מעולם לאף ראש-ממשלה אחר. זה לא היה עניין שהפריע לנהל משא-ומתן. אם הפלסטינים יפרשו מהשיחות, יהיה ברור שזה רק תירוץ".

 

בינתיים, ציינו באריאל בשירה ובריקודים את תחילת הקמתן של כ-50 יחידות דיור בקצה הדרומי-מזרחי של העיר עבור מפוני ההתנחלות נצרים. לאחר שהרימו כוסית באתר הבנייה - הם חגגו סביב הטרקטורים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מאזן וסרקוזי. משלבים ידיים נגד סוף ההקפאה
צילום: AFP
מומלצים