שתף קטע נבחר

ארה"ב מנסה להציל את המו"מ: מיטשל יגיע מחר

האמריקנים הביעו אכזבה מהחלטת נתניהו לא להאריך את ההקפאה, אך הם כבר פועלים במטרה למנוע את קריסת המשא ומתן. השליח ג'ורג' מיטשל יגיע מחר לישראל וארה"ב מקווה שהבנייה תהיה ב'עצימות נמוכה' ולא תסכן את השיחות

האמריקנים מנסים להחיות את השיחות, פחות מיממה אחרי סיום ההקפאה. השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל יגיע מחר (ג') לישראל כדי לנסות להציל את המשא ומתן הישיר, וייפגש ביום רביעי עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ארצות-הברית הביעה אכזבה מהחלטת נתניהו להפסיק את הקפאת הבנייה בהתנחלויות, אבל האמריקנים מקווים שהבנייה הישראלית תהיה ב"עצימות נמוכה" ולא תסכן את המשך השיחות.

 

המצב המדיני על רקע סיום ההקפאה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד הערב נפגש נתניהו עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, על רקע חידוש הבנייה ביהודה ושומרון. השניים סיירו בקיסריה ושוחחו שעה ארוכה.


מפת התחלות הבנייה בהתנחלויות (רשימה חלקית) 

 

עיקר המאמץ הדיפלומטי האמריקני מופנה למדינות הליגה הערבית, שראשיהן עומדים להתכנס ב-9 באוקטובר. ארצות-הברית מנסה לשכנע אותן לא לקבל החלטה על הפסקת השיחות. דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, אמר כי ארצות-הברית "תערוך שיחות נוספות עם מספר מדינות חשובות בימים הקרובים, ואנחנו מקווים שהליגה הערבית תמשיך לתמוך בתהליך".

 

מזכירת המדינה הילרי קלינטון מקיימת שיחות עם מנהיגים ושרי חוץ ערבים השוהים בניו יורק, לרגל כינוס העצרת הכללית. הערב תפגוש קלינטון את שר החוץ הסורי ואליד מועלם, במאמץ לקדם ערוץ ישראלי-סורי. בימים האחרונים פעלו האמריקנים להעביר לדמשק את המסר שהערוץ הישראלי-פלסטיני אינו על חשבון ערוץ שיחות ישראלי-סורי, שהאמריקנים מנסים לקדם.

 

פרט לאמריקנים, גם בריטניה, אירופה והאו"ם הביעו דאגה מחידוש הבנייה. דוברו של באן קי-מון אמר כי מזכ"ל האו"ם "מאוכזב שהחלטה על חידוש ההקפאה אינה התקבלה עדיין ומודאג מהפעולות הפרובוקטיביות שמתבצעות בשטח".

באן חזר על דבריו והדגיש כי הבנייה בהתנחלויות, כולל במזרח ירושלים, אינה חוקית על פי החוק הבינלאומי. דוברו הוסיף ואמר כי מזכ"ל האו"ם "קרא לישראל לכבד את התחייבויותיה ממפת הדרכים ולהקפיא את הבנייה בשטחים".

 

בעקבות אי חידוש ההקפאה, החלו הלילה המתנחלים לבנות ביישובים רבים ברחבי יהודה ושומרון. בחברון חגגו אלפים את "שמחת בית השואבה" המסורתית במערת המכפלה. עוד קודם לכן, ירו אנשי היישוב היהודי בעיר האבות את יריית הפתיחה של מאבקם המחודש לשוב ולהתגורר במתחם השוק הסיטונאי שם, שלוש שנים אחרי הפינוי המתוח - והניחו אבן פינה לגן ילדים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל בביקור הקודם
צילום: גיא אסיאג
מומלצים