שתף קטע נבחר

בג"ץ: לא תתאפשר הפרדה במדרכות מאה שערים

בתשובה שהגישה לבג"ץ הודתה המדינה כי אין מקום להפרדה פיראטית ברשות הרבים ברחובות השכונה בזמן שמחת בית השואבה. לאור זאת פסקו השופטים כי יש למנוע מוועד השכונה להציב סדרנים המפנים נשים וגברים למדרכות נפרדות

בג"ץ קבע הבוקר (יום ג') כי לא תתאפשר הפרדה בין גברים ונשים במדרכות שכונת מאה שערים בירושלים, ולא תותר הצבת סדרנים מטעם ועד השכונה שישמרו על הצניעות במקום. בית המשפט נדרש לסוגיה לאחר שבימי חג הסוכות כפו גורמים קיצוניים באזור הפרדה על העוברים והשבים, בניגוד לחוק.

 

לפני כשבועיים הציעו בעדה החרדית לחסום את הרחוב המרכזי במאה שערים לכניסת נשים כדי למנוע מגברים לבוא בקרבתן, אולם בעקבות מחאת ארגוני נשים ולבקשת המשטרה התחייבו עסקני העדה כי הרחוב לא ייחסם לתנועת נשים.

 

ובכל זאת, בעדה החרדית לא ויתרו לגמרי על הצניעות ובאמצעות סדרנים הפנו נשים לצד אחד של הרחוב וגברים לצדו האחר. באמצעות עורכי הדין אביעד הכהן וישעיהו אברהם עתרו אתמול שתיים מחברות מועצת העיר ירושלים לבג"ץ נגד המהלך.

 

המדינה, בתשובתה הבוקר, הודתה כי אכן אין מקום להפרדה פיראטית זו ברשות הרבים והבטיחה שתמנע אותה ותאסור על הסדרנים לפעול במקום. השופטים קיבלו את הודעת המדינה, שלמעשה מכירה בטענות העותרות.

 

חברת מועצת עיריית ירושלים רחל עזריה אמרה בעקבות פסיקת בג"ץ כי "המשמעות היא שאין שום הפרדה במרחב ציבורי במדינת ישראל. כל הפרדה כזו היא בלתי חוקית, ולכן כל מיני הסכמים שבשתיקה שנעשו עד עכשיו עם הציבור החרדי לא יקרו עוד. זהו עוד שלב במאבק לוודא שהמרחב הציבורי בישראל פתוח לנשים וגברים כאחד, כמו המאבק על קווי ההפרדה".

 

צרה לנשים

יחד עם עזריה, הגישה את העתירה חברת מועצת עיריית ירושלים לורה ורטון (מרצ). בעתירה הן קבלו

על "אוזלת היד שאותה מגלה המשטרה באכיפת החוק" וביקשו לחייב את המשטרה לבטל לאלתר את ההפרדה הכפויה ברחובות העיר ירושלים, ובפרט ברחוב מאה שערים", 

 

העותרות סיפרו על חוויותיהן האישיות כאשר ביקשו לעבור בשכונה בקבוצה מעורבת: "הנשים נתבקשו לפנות למדרכה צרה, שבקושי יש בה מעבר, ולצדה מחיצה, ואילו לגברים ניתנה זכות המעבר במרכז ולכל רוחב הרחוב". לאחר שסירבו, לדבריהן הותקפו פיזית ומילולית, עד אשר חולצו מהמקום. באותו הזמן, כך טוענות העותרות, עמדו בסמוך למקום כוחות משטרה ומג"ב "שלא נקפו אצבע", לדבריהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
שמחת בית השואבה
צילום: חיים צח
מומלצים