שתף קטע נבחר

עיכוב בהפעלת הכור בבושהר: "הווירוס לא פגע"

האיראנים ממשיכים להכחיש כי וירוס המחשבים סטוקסנט פגע בכור בבושהר, אבל ראש סוכנות הגרעין במדינה הודה כי העברת החשמל לרשת הממשלתית תחל רק בינואר - חודשיים אחרי המתוכנן. התירוץ לעיכוב - החום הכבד: "הפועלים עבדו בלילה"

איראן עדיין מסרבת לאשר כי וירוס המחשבים פגע בכור בבושהר, אבל היום (ד') היא כבר מודה - הכור יחל להעביר חשמל לרשת הממשלתית רק בינואר, באיחור של חודשיים מהמתוכנן. כך אמר ראש סוכנות הגרעין באיראן, עלי אכבר סאלחי, שצוטט בתחנת הטלוויזיה הממלכתית. 

 

האיראנים, שטענו כי וירוס המחשבים לא פגע במתקן הגרעיני, הודו כי חל עיכוב לא מתוכנן בפעולתו. סאלחי אמר כי "העברת הדלק הגרעיני שסיפקה רוסיה למתקן אמורה להסתיים ב-7 בנובמבר. חודשיים-שלושה אחר כך נתחיל באספקת החשמל".

 

איראן החלה לטעון את הכור בדלק רוסי ב-21 באוגוסט, ודובר סוכנות האטום במדינה אמר אז כי הוא יקושר לרשת החשמל באוקטובר או בתחילת נובמבר. אבל זמן קצר לאחר תחילת הטעינה, סאלחי אמר כי חל עיכוב קטן, והעברת הדלק תסתיים באמצע ספטמבר.

 

בראיון לתחנת הטלוויזיה "אל-אלאם", תירץ סאלחי ואמר כי העיכובים חלו בעקבות החום הכבד בבושהר, שאילץ את הפועלים לעבוד בלילות. הוא לא ציין סיבה נוספת לאיחור, אבל גורמים רשמיים אמרו כי הווירוס "סטוקסנט" פגע באלפי מחשבים בתעשייה האיראנית. הם הכחישו כי הכור בבושהר נפגע, אך הודו כי התוכנה חדרה למחשבים האישיים של עובדים בכור.

 

כעת עוסקים מומחים שונים בשאלה האם מתכוונת איראן להגיב להחדרת הווירוס - ויותר חשוב מכך, כיצד? מומחים מעריכים כי יכולת התגובה שלה למהלך מוגבלת, אולם יש מי שחושש

כי המדינה תחזק בתגובה את מערכות ההגנה על מתקני הגרעין שלה או תנסה לתקוף את מחשבי מתקני הגרעין במערב - צעד שעלול להוביל להידרדרות מהירה במזרח התיכון.

 

לדברי סאלחי, "התחלנו בצעדי הגנה על המחשבים לפני כשנה, ובחודשיים האחרונים הגברנו את הצעדים האלה כדי למנוע כניסת וירוס". הוא הדגיש כי "ניתן לומר בנחרצות שהאויבים נכשלו בניסיונותיהם לפגוע במערכות הגרעין שלנו באמצעות תולעי מחשב עד כה, וככל שהיה נדרש ניקינו את מה שהיה צריך".

 

על פי ההערכות, מאחורי המהלך עומדת מדינה המעוניינת לפגוע בפרויקט הגרעין האיראני, ככל הנראה ארה"ב או ישראל. המומחים גורסים עוד כי ייתכן שמדובר בחלק ממתקפה כוללת על תשתיות המחשבים במדינה, שגרמה כבר לשורת תקלות טכניות שאירעו לאחרונה במתקני הגרעין.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים