שתף קטע נבחר

סימנס לא הודתה ששתלה וירוס בכור האיראני

התקשורת הישראלית דיווחה היום שהחברה הגרמנית סימנס הודתה ששתלה את הווירוס stuxnet בכור האיראני. הדיווחים התבססו ככל הנראה על תרגום לקוי מעיתון גרמני. הכתב הגרמני: לא היו דברים מעולם

בניגוד לפרסומים בכמה כלי תקשורת בישראל, לפיהם גורם רשמי בחברת סימנס מסר לעיתון גרמני כי החברה עצמה החדירה את וירוס stuxnet לכור הגרעיני באיראן – נראה שעדיין לא ידוע מי עומד מאחורי הווירוס ההרסני. סימנס ייצרה את מערכי השליטה והבקרה של הכור - הרכיב שהותקף על ידי הווירוס. הפרסומים בישראל התבססו על ידיעה שהתפרסמה ב-Seuddeutsche Zeitung. אולם בידיעה הגרמנית לא היה זכר לטענה הזו.

 

טעות בתרגום

"לא פרסמנו שום דבר כזה", אמר ל-ynet ניקולס ריכטר, אחד מהעיתונאים שכתבו את הידיעה. "היו הרבה דיונים לאחרונה במעורבות של סימנס בפרשה ורצינו לציין את הצד הגרמני. כל שאמרנו הוא שחלק גדול מהמערכות שנפגעו היו בגרמניה - חמישה מתוך 15 מקרים".

 

הכתבה שפרסם ריכטר עוסקת במקרים נוספים בהם נתקלו לקוחות סימנס בווירוס סטוקסנט. לפי הדיווח, הווירוס פגע גם בחברות בגרמניה. סימנס דיווחה באתרה עוד ב-17 לספטמבר כי הווירוס תקף 15 לקוחות נוספים של מערכות השליטה והבקרה של החברה. חמישה מהלקוחות שנפגעו שוכנים בגרמניה והיתר באסיה, אירופה וארצות הברית. בכל המקרים, נמסר מסימנס, הווירוס התגלה באמצעות מפעילים מקומיים והוסר בעזרת אנשי החברה.

 

איראן: המערב נכשל

עדיין לא ידוע מי עומד מאחורי הווירוס המתוחכם. לפי מספר הערכות, שנשענות על מסרים שנשתלו בקוד שלו, מקורו בישראל. לא ניתן להסיק מהערכות אלו כי אכן מדובר בווירוס "צבר": מפתחי וירוסים ונוזקות לא נוהגים "לחתום" על עבודותיהם - במיוחד כאשר מדובר בתוכנה שתגרום נזק רב לחברות גדולות או למדינות. 

 

השלטון האיראני מאשים את המערב: מחמוד ליאי, מנכ"ל הלשכה לתעשיית החשמל, אלקטרוניקה וטכנולוגיית המידע במשרד התעשיות והמחצבים של איראן, אמר כי המערב שיגר את הווירוסים למערכות האיראניות בשל כשלונו להגביל את כלכלת המדינה באמצעות סנקציות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אז רגע, מי שם שם וירוס? הכור בבושהר
צילום: AP
מומלצים