שתף קטע נבחר

מה קורה כשצב מצוי פוגש מכסחת דשא?

מזל גדול היה לצב היבשה הקטן, לאחר מפגש כואב במיוחד עם מכסחת דשא. התוצאה: חתך עמוק ושריון שבור. בבית החולים לחיות בר מעניקים לו מקלחות וחבישות יומיות, בתקווה שהזוחל - שמצוי בסכנת הכחדה בארץ - יוכל לשוב לטבע בצעדי צב

גם השריון העבה של הצב לא יכול ללהבים החדים של מכסחות הדשא המודרניות: מפגש כואב במיוחד עם מכסחת דשא ביתית אירע לזוחל המשוריון לפני מספר שבועות במרכז הארץ. בעקבות הפציעה הקשה הוא הובא לטיפול בבית חולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן
 
צוות בית החולים שקלט את הצב לטיפול ראשוני, לא התקשה להבחין בפציעה העמוקה בחלקו העליון האחורי של השריון. גם צילום הרנטגן הבהיר את חומרת הפציעה. הצב הוכנס לתא האישפוז המוגן והמרווח, אותו הוא חולק יחד עם צבים פגועים נוספים שהגיעו מרחבי הארץ.
 
"הוא הגיע אלינו עם פגיעה עמוקה לכל אורך השריון, שהגיעה גם לרקמה הרכה מתחתיו", הסבירה טלי שטינבך, מטפלת בחיות בר בבית החולים. טלי שטפה את מקום הפגיעה עם חומר חיטוי, והוסיפה: "כדי לעזור לו להחלים, אנחנו מנקים אותו מדי יום כדי לוודא שהפצע לא יזדהם והצב יוכל להחלים". 
 
 

תחת זרם מים בכיור במרפאה, מנקה שטינבך את הפצע והצב זוכה למקלחת מרעננת בתקופה החמה של השנה. שאריות הפולידין נשטפות וכעת הגיע גם הרגע לייבש את הפצוע הקטן. "עכשיו הוא מוכן לחבישה מחודשת", היא אומרת ולוקחת אותו אל שולחן הטיפולים.

 

לבית החולים מגיעים צבים רבים הסובלים מתאונות; חלקם נדרסים על ידי רכבים בטבע ואחרים נפגעים על ידי חיות. בבית החולים מנסים לבדוק את מצבם ולהשיבם לטבע בכוחות מחודשים.

 

כיום מצבם של צבי היבשה בישראל אינו מזהיר והוא מצוי בסכנת הכחדה. רבים מהם נאספים על ידי תושבים כדי לגדלם בביתם כחיות מחמד, למרות שהחוק להגנת חיות הבר אוסר על אחזקה או סחר בערכי טבע מוגנים. האיסוף של הצבים בעשורים האחרונים, פוגע בהם ומוציא אותם משטחי המחייה הטבעיים שלהם, שגם כך מצטמצמים בעקבות הפיכתם לאזורי מגורים וחקלאות.

   

שוב במרפאה: משחה נגד פטריות נמרחת בנדיבות על החתך בשריון ותחבושת עבה עוטפת במהירות את החלל. טלי מסמנת את מספרו של המאושפז על התחבושת כדי שניתן יהיה להבדיל בין כל הצבים המאושפזים בבית החולים ולוקחת אותו בחזרה אל תא האישפוז.

 

רגע לאחר שהוא הונח בזהירות על קרקע בטוחה, הוא כבר הספיק לפעור לסת בריאה והחל לטרוף את הירקות הטריים שהוכנו עבורו. "יש לו תיאבון בריא לשובב הזה", היא צוחקת. "הוא יחלים בקצב של צב, לאט לאט ואני מקווה שבסוף התהליך, הוא גם יוכל לחזור לטבע, עם שריון מחודש".

 

צילום: שי רוזנצוויג

 

 


 

 

מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים: 6911* רוצים להתנדב למען החיות? צרו קשר בדוא"ל: wildlife.h@npa.org.il

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז ארליכמן
זוחל עם רופאיו
צילום: ארז ארליכמן
שריון שבור
צילום: באדיבות ביה"ח לחיות בר
מקווה שישוב לטבע. טלי שטינבך והצב
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים