שתף קטע נבחר

השביעייה מתכנסת מחר: תדון בחידוש ההקפאה

ראש הממשלה ושריו הבכירים ידונו במשבר השיחות הישירות עם הפלסטינים ובהצעת אובמה להקפאה נוספת לחודשיים. בשביעייה יש רוב למתנגדים להפסקת הבנייה, אבל ברק נותר אופטימי: "בטוח שתוך ימים תימצא הדרך לחזרה למו"מ"

האם ראש הממשלה ייעתר להצעת נשיא ארצות-הברית לחדש את ההקפאה? מחר עשוי נתניהו לפזר את הערפל לגבי חלק מהמסרים הסותרים שפיזר לאחרונה. שרי השביעייה אמורים להתכנס מחר כדי לדון במשבר השיחות הישירות עם הפלסטינים ובמגעים מול האמריקנים בנוגע לסיום הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

 

אחד הנושאים העיקריים באותו כינוס צפוי להיות הצעת ממשל אובמה להמשיך בהקפאה ל-60 יום נוספים - תמורת התחייבויות משמעותיות שיינתנו לישראל.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לקבל תמיכה להחלטתו לחידוש הבנייה. אם יחליט נתניהו להיענות להצעות האמריקנית ולהקפיא את הבנייה שנית, יהיה לו קשה להעביר זאת בשביעייה, מכיוון שהשרים אביגדור ליברמן, אלי ישי, בני בגין ומשה (בוגי) יעלון צפויים להתנגד לכך.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, ממשיך לשמור על אופטימיות בנוגע לחזרה למשא ומתן. בכנס התנועה הקיבוצית אמר ברק כי "אני בטוח שתימצא הדרך בימים הקרובים להמשך המשא ומתן". אם תיערך הצבעה, ברק ודן מרידור צפויים לתמוך בחידוש ההקפאה.

 

בכנס בדגניה א', לרגל 100 שנה לתנועה הקיבוצית, אמר ברק: "אני מאמין בכל ליבי כי ניתן להגיע להסדר, הסדר שיבשר את קץ הסכסוך, את קץ התביעות ההדדיות, ויבטיח את שלומה וביטחונה של המדינה. מבחנו וחובתו של הדרג המדיני בעת הזו לקבל החלטות קשות ואמיצות, שיבטיחו את גורל הדורות הבאים".

 

ארצות-הברית אמנם לא אישרה משלוח מכתב לנתניהו, אך אישרה את קיומה של טיוטה, שעליה מתקיימים דיונים בין עוזריו של אובמה לעוזרי נתניהו.

 

לפי הפרסומים, בטיוטה נכללת הבטחה של אובמה להטיל וטו באו"ם על כל הצעה שתוביל להקמה חד-צדדית של מדינה פלסטינית בגבולות 67'; להעביר לישראל נשק חדשני; וכן לתמוך עקרונית בדרישות הביטחוניות של ישראל מהרשות, שכוללות נוכחות צבאית ישראלית בבקעת הירדן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. יקבל גיבוי להפשרה
צילום: AP
מומלצים