שתף קטע נבחר

המדען הראשי: פוטרתי בגלל דעתי על האבולוציה

משיב מלחמה: גבי אביטל תוקף את שר החינוך סער וטוען כי פוטר מתפקידו במשרד לאחר שכינה את הירוקים "דת משיחית" וטען שהמחשבים הורסים את הנוער. "השר פיטר אותי בגלל ראיון, ולא בגלל שלא תפקדתי כראוי. הבעתי את דעתי על האבולוציה, המדע והספרות - ולא היתה שום תגובה שלילית"

המדען הראשי המפוטר מחזיר מלחמה. שעות אחרי ההודעה על פיטוריו, יוצא המדען הראשי של משרד החינוך, ד"ר גבי אביטל, למלחמה על שמו, תוקף בחריפות את שר החינוך גדעון סער, שפיטר אותו לדעתו מטעמים לא מקצועיים, ולא משאיר ספק לגבי הסיבה לפיטורים. לדבריו, אין לו ספק שפיטוריו הם הוראה מפורשת של השר - "המנכ"ל הוא רק צינור".

 

"הוא פיטר אותי בגלל ראיון שנתתי לתקשורת, ולא בגלל שלא תפקדתי כראוי", אמר אמש בשיחה עם ynet. "בראיון הבעתי בצורה שיטתית את דעתי על האבולוציה, המדע והספרות - ולא הייתה שום תגובה שלילית לראיון, אלא רק דברים טובים". באותו ראיון, כמו בהזדמנויות אחרות, שלל אביטל את בלעדיותה של תורת האבולוציה, וקרא ללמד לצדה את הבריאה.

 

"השר חשב שלא הייתי צריך להתראיין", הוא אומר, אך מבהיר כי עונש הפיטורים הוא "בלתי פרופורציונלי", ומתעלם מכל הישגיו: "אני עשיתי המון דברים בתחום המחקר שהתוצאות שלהם ייוודעו בקרוב. הפעלתי 25 פרויקטים למטרות אקדמיות שעלותם עשרות מיליוני שקלים, השווים לשנת מחקר, ולשמחתי יש הישגים מקצועיים רבים".

 

ד"ר אביטל התייחס גם למהומה שחולל בהתבטאויותיו נגד הארגונים הירוקים. "מדובר במאמרים שפרסמתי בעיתונות, בהם טענתי כי נושא התחממות כדור הארץ אינו קשור מבחינה מדעית לפעילות האדם. שינוי אקלים כתוצאה מפליטת פחמן דו-חמצני לא הוכח מדעית מעולם, ואני, כמדען תעופה שמתעסק באטמוספירה, בקיא מאוד בנושא. דעותיי אלו היו ידועות גם טרם כניסתי לתפקיד. השר שמינה אותי הכיר את דעותיי גם אז, וידע שאני מגיע לתפקיד עם מטען ידוע וברור של דעות".

 

באותו ראיון שערך לאחרונה באחד מכלי התקשורת, התבטא אביטל בין היתר גם כי "המחשבים הורסים את הנוער", וכי ישנם תלמידים היכלים להסתפק בשלוש יחידות לימוד במתמטיקה.

 

"אני לא פגוע באופן אישי מהיחס של השר", הוא מסכם, "אך אין לי ספק שמי שייפגע אלו המחקרים שהובלתי, שהיו בשיאם. ביצעתי את תפקידי על הצד הטוב ביותר.

מדובר בתפקיד מאתגר, הדורש ראייה רחבה על תחום ההוראה, ויחד עם כל הצוות שלי עמדתי ביעדי המשרד בכבוד".

 

מקורב לנושא סיפר כי אביטל עורר בהתבטאויותיו זעם רב במשרד החינוך, שכן הדברים נאמרו ללא קשר לתפקידו ובניגוד גמור למדיניות המשרד. הגורם מזכיר כי בין היתר, ד"ר אביטל גם השתלח בבית המשפט העליון ויצא במתקפה נגד סופרים, תוך ניצול הבמה התקשורתית להבעת דעותיו האישיות.

  

במשרד החינוך ביקשו להדגיש שוב כי החלטת המנכ"ל על פיטוריו של אביטל התקבלה על דעת שר החינוך, "ולאחר שהמנכ"ל קיים שתי פגישות עם ד"ר אביטל במהלך החודש האחרון".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הישגים מקצועיים רבים". אביטל
צילום: מיכאל קרמר
ההחלטה על דעתו. השר סער
צילום: מוקי שוורץ
מומלצים