שתף קטע נבחר

שר בכיר: רה"מ יכול להעביר בממשלה עוד הקפאה

באגף הימני של הממשלה מעריכים כי השרים יתמכו בהארכה חד-פעמית של הקפאת הבנייה בחודשיים, תמורת שורת התחייבויות מהאמריקנים. "אם מדובר בהסכמות רציניות, נתניהו יזכה לרוב שהוא זקוק לו", אמר לפני כינוס השביעייה הבוקר

לקראת כינוס פורום השביעייה לדיון במשא ומתן עם הפלסטינים, אמרו אמש (יום ב') שרים באגף הימני בממשלה כי "ההתעסקות עם הרוב שיש או אין לראש הממשלה בפורום השביעייה הוא לא רלוונטי. הגופים שיכולים לקבל החלטות הם הקבינט או הממשלה, ולא פורום השביעייה". שר בכיר בממשלה אמר ל-ynet: "להערכתי, נתניהו יוכל להעביר כל החלטה שירצה בקבינט או בממשלה, כולל המשך הקפאה של חודשיים".

 

באגף הימני של הממשלה העריכו כי אם ישיג נתניהו בשיחות עם האמריקנים התחייבות "חד משמעית" של הנשיא אובמה כי הקפאה בת חודשיים היא ההקפאה האחרונה, ואם תתחייב ארצות הברית לשמור על האינטרסים של ישראל בפורומים בינלאומיים, ובראשם האו"ם, "יוכל נתניהו לזכות בתמיכת השרים להמשך הקפאה של חודשיים".

 

שרים בממשלה מעריכים כי ראש הממשלה לא ירצה להרע את היחסים עם הבית הלבן ועם הנשיא אובמה ולפוצץ את השיחות עם הפלסטינים "בגלל חודשיים של הקפאה" - "השאלה היא איזה הסכמות הוא יביא לשרים ולממשלה. אם מדובר בהסכמות רציניות, הוא יזכה לרוב שהוא זקוק לו".


הבנייה שוב תופסק? חידוש העבודות באריאל (צילום: AFP)

 

בתוך כך, נתניהו הבהיר אתמול במהלך ישיבת שרי הליכוד, בתשובה לשאלתה של השרה לימור לבנת, כי בניגוד לפרסומים בתקשורת הערבית, הוא לא הביע הסכמתו להמשך הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. ראש הממשלה הבהיר כי לפי שעה "אין החלטה שאפשר להביא בפני הקבינט או הממשלה".

 

שר הביטחון אופטימי

עם זאת, שר הביטחון אהוד ברק הביע אמש אופטימיות ואמר כי הוא מעריך שתוך זמן קצר ניתן יהיה לחדש את השיחות הישירות עם הפלסטינים. ייתכן כי הדברים נאמרו על רקע דבריו של נתניהו, שציין בפתח ישיבת הממשלה כי מתקיימות שיחות "רגישות" עם האמריקנים, וכי יש לשמור על דיסקרטיות בנושא. גורמים בממשלה העריכו כי ייתכן שההתבטאויות של ברק ונתניהו מרמזות על התקדמות בשיחות עם האמריקנים ועל האפשרות כי בעתיד הקרוב יוצג מתווה שיאפשר את חידוש השיחות הישירות.

 

בתוך כך, בליכוד נערכים לפתיחת מושב החורף, וגם לאפשרות כי תתרחש טלטלה במערכת הפוליטית.

בכירים במפלגה המקורבים לנתניהו טוענים כי במהלך הפגרה התקיימו שיחות מהותיות עם כמה מחברי הכנסת של קדימה ששמם הוזכר בעבר כמי שעשויים לעבור לליכוד, על מנת להבטיח כי במקרה של הצבעות אי אמון - הם יימנעו בהצבעה.

 

"מטרת המהלך היא להבטיח שאם מפלגת העבודה תפרוש מן הממשלה, ומספר חברי הקואליציה יקטן, לציפי לבני לא יהיה את המספר הדרוש כדי להפיל את הממשלה ולנסות להרכיב ממשלה", הסבירו בליכוד, "אנחנו לוקחים בחשבון כל אפשרות, לנוכח חוסר היציבות במערכת המדינית, והקולות בעבודה הקוראים לפרישה מן הממשלה". בליכוד אומרים כי מטרת המהלך נועדה לאפשר לחברי כנסת בקדימה שאינם מעוניינים בבחירות "לדאוג גם לעצמם, ולהבטיח כי הממשלה לא תיפול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "לא ירצה לפגוע ביחסים עם הבית הלבן"
צילום: AFP
ייתן התחייבות חד משמעית? אובמה
צילום: AFP
מומלצים