שתף קטע נבחר

 • דעות ומאמרים
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אין לו אלוהים
  נכון עשה שר החינוך, ח"כ גדעון סער, שפיטר את המדען הראשי של המשרד, ד"ר גבי אביטל. המומחה להנדסה אווירונאוטית ניצל את תפקידו לקידום המלחמה האישית שלו נגד הדת הירוקה ומאמיני האבולוציה - לא לקידום החינוך או העמקת המחקר המדעי בישראל

  המדען הראשי של משרד החינוך לשעבר, ד"ר גבי אביטל, טוען שפיטוריו אמש (ב') נעשו על בסיס אישי ולא ענייני. "הוא, שר החינוך, פיטר אותי בגלל ראיון שנתתי לתקשורת ולא בגלל שלא תפקדתי כראוי", אמר.

   

  אבל דווקא דברים אלו מעלים את השאלה האם התנהלותו של ד"ר אביטל מאז כניסתו לתפקיד היתה עניינית או אישית?

   

  הסערה סביב מינוי של ד"ר אביטל, שתחום התמחותו הוא הנדסה אווירונאוטית, החלה מיד עם ההודעה על המינוי, שהיה שמור עד אז למומחים מתחום החינוך. לאלו נוספו טענות כי המינוי, שאושר על ידי נציבות שרות המדינה, נגוע בפוליטיזציה מאחר שד"ר אביטל הוא חבר הליכוד ואף התמודד בעבר במסגרת הליכוד לכנסת.

   

  אבל את הסערה הציבורית האמיתית עורר ד"ר אביטל בראיונות שנתן עם כניסתו לתפקיד, בהם תקף את ארגוני הסביבה ואת "מסע הצלב הירוק" שלהם בנושא השפעת הגורם האנושי על ההתחממות הגלובלית. הוא גם ערער על נכונות תורת האבולוציה וטען כי היסודות של הביולוגיה ומדעי החיים והסביבה עומדים על כרעי תרנגולת.

   

  לזכותו של ד"ר אביטל יאמר שהוא פיזר את עמדותיו השנויות במחלוקת עוד לפני שנכנס לתפקידו, כשמרבית האנשים לא הכיר את שמו. אבל את הבמה העניינית שניתנה לו בתקשורת הארצית, כמדען הראשי של משרד החינוך, ניצל באופן אישי לקידום האג'נדה שלו. וכיוצא מכך אף הצהיר כי יבחן את תוכניות הלימודים וידאג שהתלמידים יחשפו גם לתיאוריות אחרות, כלומר אלו שהוא עצמו מאמין בהן.

   

  האמת היא שקריאה חוזרת בראיונות שהעניק ד"ר אביטל לא מעלה שום הבנה או תובנה עניינית בדבר תפקידו של המדען הראשי של משרד החינוך, תפקיד שנראה כי מרבית הציבור בישראל לא הכיר עד עתה. עיון בתפקידיו של המדען מראה כי עיקריו עיצוב מדיניות המחקר ושילוב ידע ומדע בשירות המדיניות של משרד החינוך. התפקיד כולל קביעת סדר עדיפויות וקריטריונים להקצאת משאבים למחקר חינוכי, איתור בעיות שיש למחקר מדעי יכולת לסייע בפתרונן והערכה מדעית של מדיניות המשרד ותוכניותיו.

   

  לפי התבטאויותיו של ד"ר אביטל נדמה כי למשרד החינוך אין בעיות אחרות להתעסק בהן חוץ מהמלחמה נגד הבערות של תלמידי ישראל בנושאי הדת הירוקה או הדת האבולוציונית. אבל חמור לא פחות, נדמה כי דעותיו הנחרצות של ד"ר אביטל מציגות את סדר העדיפויות והמדיניות החינוכית שהוא מבקש להוביל באופן אישי ולא מתוקף תפקידו.

   

  מותר לכל אדם לחיות לפי אמונתו; מותר לו גם לפעול לקידום השיח המדעי והציבורי בהתאם לראייתו; אבל כל אלו צריכים להיעשות בדרך עניינית, מבלי לרמוס, לפסול ולפגוע איש או אמונה אחרת, ובוודאי שלא תוך כדי ניצול הסמכות או הכוח שהתפקיד העמיד בידיו. נכון עשה שר החינוך, ח"כ גדעון סער, ששם סוף לפארסה הזו.

   

  ד"ר עדי וולפסון הוא מרצה במרכז לתהליכים ירוקים במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים