שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

התחממות גלובלית? אין דבר כזה

במשך שני העשורים האחרונים מפריחים כוהני הדת הירוקה "עובדות" בדבר התחממות כדור-הארץ כתוצאה מפליטה מוגברת של גזי חממה, מחייבים מדינות לבזבז כסף על אנרגיה יקרה ומתערבים בחייהם של אנשים. שטויות: אין מגמה של התחממות והקשר לגזי החממה הוא רק תירוץ כדי להזרים כספים לחוקרים

האם "דת הירוקים" עומדת לאבד את משיח ההתחממות הגלובלית? האם מיצג השווא של קטסטרופות כמו עליית פני הימים, היעלמות קרחונים, בצורת, ציקלונים ועוד מריעין בישין יגיע אל קיצו? למי שלא קולט: כדור הארץ אינו מתחמם, לא בזכות גזי חממה ואף לא בגללם.

 

זה שנים אחדות עולה ופורחת דת אדוקה מאוד המנסה לגייס תומכים באמצעי הפחדה שלא היו מביישים את ראשי הכנסיות במלחמות ההן נגד המדע. במשך שני העשורים האחרונים מפריחים כוהני הדת הירוקה "עובדות" בדבר התחממות כדור-הארץ כתוצאה מפליטה מוגברת של גזי חממה, ובעיקר פחמן דו-חמצני. כמעט כל מהלך החיים גויס למען עולם ירוק על סמך "עובדות", ובעיקר פרשנות טועה ומטעה בדבר התחממותו כביכול של הגלובוס. מדינות חויבו לעבור לאנרגיה חלופית יקרה ובעיקר לא זמינה, אנשים התבקשו לחסוך באנרגיה עד כדי כך שאת מטען הטלפון הנייד נצטוו לנתק מהחשמל גם כשהוא שובת...

 

והנה, בדיוק כאשר ראשי הירוקים מתכנסים במסדרונות האו"ם, עיתון יוקרתי כ"ניו-יורק-טיימס" פרסם מאמר המכריז כי כדור-הארץ דווקא מתקרר. שנת 2008 היתה הקרה ביותר מאז 2000. האם העיתון מסכן את אמינותו ארוכת השנים, ועוד בתחום כה מדויק כמו מדע וטכנולוגיה? מה קורה פה? כיצד "התהפך הגלגל", ולאן יוליכו הירוקים את החרפה? האמת פשוטה: אין וגם לא היה גלגל.

 

התחממות? זה לא בגללנו בכלל:

 

למען הסדר הטוב, מעט היסטוריה: מאז שנת 1880 מתבצעות מדידות של טמפרטורה וריכוזים של פחמן דו-חמצני בתחנות מדידה קרקעיות ואפילו בשולי הקטבים. ריכוזי הפחמן הדו-חמצני עלו בהתמדה ואולם הטמפרטורה הממוצעת העולמית עלתה וירדה חליפות. משנת 1940 ועד 1970 נצפתה ירידה רצופה בטמפרטורה (פחות משתי עשיריות המעלה) בעוד שהפחמן הדו-חמצני המשיך לעלות. כמה מביך - זה הפוך לחלוטין ממה שמספרים היום, שהטמפרטורה עולה עם עליית הפחמן הדו-חמצני.

 

למי ניתנה הנבואה, זוכרים?

אז נרתמו מדעני סביבה ועלו אל הבית הלבן. בשנת 1972 שלחו ראשי המחלקה לגיאולוגיה באוניברסיטת בראון מכתב לנשיא ארה"ב דאז, ריצ'ארד ניקסון, ובו הביעו את דאגתם המרובה בדבר התקררות כדור-הארץ והסכנות הגלומות בה. ועידה מדעית התקיימה זמן קצר לפני משלוח המכתב ברוד איילנד, וכך נאמר בה: "הידרדרות גלובאלית של האקלים גדולה בעוצמתה יותר מכל מה שחווה המין האנושי עד היום, הינה אפשרית מאוד. מאחורי ההתקררות עומד גורם טבעי, הדומה לתהליכים שיצרו את עידן הקרח האחרון. הנתונים הקיימים עדיין לא מאפשרים חיזוי של התרחשות מדויקת כמו גם הערכה של מעורבות האדם במגמה. הקצב הנוכחי של הקירור נראה מהיר דיו להביא טמפרטורות קרחוניות בתוך מאה שנה".

 

 

באותה הזדמנות הכריז קנת ווט, ממשתתפיו של יום כדור הארץ בשנת 1970, כי עד שנת 2000 ירדו הטמפרטורות ב-11 מעלות צלזיוס. בית הנבחרים האמריקני התרגש עד דמעות ופתח את כיסו בנדיבות. המיליונים זרמו אל כיסם של חוקרים מזדמנים לצד חוקרי אמת. נשמע מוכר? רק תחליפו את המילה "התקררות" במילה "התחממות", את אובמה בניקסון, והכול כה מושלם וברור. כידוע, הנבואה ניטלה מן הנביאים וניתנה לחכמים.

 

ואולי בכל זאת אנחנו בצרות?

 

ואז הופיעו הלוויינים. החל מ-1979 ועד היום נמדדה הטמפרטורה הממוצעת בעולם מהחלל. התברר שהטמפרטורה עולה ויורדת בשתיים עד שלוש עשיריות המעלה, במחזוריות של 3-4 שנים. תהליך די דומה במשך 120 שנה.

 

בערים רבות בעולם הטמפרטורה הממוצעת ירדה בכמה עשיריות המעלה גם ללא מדידות לווין. מדידות הקרח בקוטב הצפוני מעידות כי בשלוש השנים האחרונות עולה כמות הקרח - הפוך ממה שמדווחים הירוקים. טמפרטורות השיא היו דווקא בשליש הראשון של המאה הקודמת, עם הרבה פחות פחמן דו-חמצני באוויר.

 

אך זה לא מפריע למדעני הסביבה המגויסים להפריח סיסמאות בדבר מודלים מתמטיים שידעו לחזות בוודאות את עליית הטמפרטורה בשנים הקרובות. הייתי מציע להם תחילה לשחזר את הטמפרטורות הידועות מהעבר בעזרת אותם מודלים. אני חותם על-כך שאין כל סיכוי לשחזור שכזה. תאור פיזיקלי של התנהגות מעטפת האטמוספירה והשפעת השמש, והצגת המודל בצורה מתמטית אינו בהישג ידו של המדע.

 

בעיצומה של מלחמת העולם השנייה חזאים הצליחו לנבא תחזית של יומיים בדיוק מרשים ללא כלי חישוב. חלפו 70 שנה ויכולת החישוב עלתה פי מאה מיליון, אך עדיין תחזית של אתמול קשה בערך כמו זו של יום המחרת.

 

נ.ב: מי שחפץ בחיסכון באנרגיה, יבורך. אפשר בקלות לחסוך 10 אחוזים מכלל האנרגיה בקלי קלות: שינוח בשבת. לא חייבים להיות יהודים שומרי שבת בשביל זה.

 

גבי אביטל הוא ד"ר להנדסת אווירונאוטיקה וחלל, מרצה בטכניון ובאקדמיה לטייס של חיל האוויר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התחממות? עובדות מסולפות ופרשנות מטעה
צילום: רויטרס
מומלצים