שתף קטע נבחר

נתן זך: אתנדב למשט לעזה, זו מדינת אפרטהייד

המשורר אמר: "בנינו את הג'יהאד עם הסירוב שלנו". ח"כ מירי רגב לשר החינוך: הסר שיריו מתוכנית הלימודים

אחד מאישי הרוח הבולטים הודיע על כוונתו להצטרף למשט הבא לעזה - ובכנסת ממהרים לתקוף. נתן זך תקף הבוקר (יום ג') את הממשלה ואמר שהוא "מוכן להתנדב" לשורות הפעילים שינסו להגיע דרך הים לרצועה. 

כשנשאל האם בכוונתו לעשות זאת כבר במשט הקרוב שיוזם ארגון IHH הטורקי, השיב זך בראיון לגלי צה"ל: "אני לא יודע מי יבוא. אני אביא איתי כמה ספרים לקרוא, ואביא כמה משוררים מהעולם שלי".

 

זמן קצר אחר כך, אמר זך ל-ynet כי הוא מתקשה להבין מדוע עוררו דבריו סערה.

 "אני רוצה להזכיר לאנשים שדעותיי לא השתנו ב-20 השנים האחרונות. כשחזרתי מאנגליה ב-1978 הודעתי בתוכנית של מני פאר בטלוויזיה שלעולם רגליי לא יחצו את הקו הירוק. לא אבקר שם, ואינני רוצה שספריי יגיעו לשם. לא אדרוך בשטח כבוש".

 

הוא בירך את יוזמת החרם של אנשי התאטרון על ההתנחלויות ואמר כי "אני הקדמתי אותם ב-30 שנה, אבל טוב מאוחר מאשר אף פעם. אנחנו והערבים החמצנו את ההזדמנויות שלנו. הם, בטיפשות שלהם ב-1948 - ואנו בכל השנים לאחר מכן. יש לי חשש כבד שהמדינה הזו תפסיק להתקיים בעוד 50 שנה אם לא לפני זה, ובינתיים תהיה מלחמה אחרי מלחמה".

 

הוא סיפר כי במהלך ביקור בגרמניה, "ראיתי הפגנה ענקית שהשתתפו בה לא רק מוסלמים וכינו שם את ישראל מדינת אפרטהייד. במדינה כזו, אני לא רוצה לחיות", קבע.

 

זך מתח ביקורת נוקבת על הממשלה והביע חשש כי דרכה תוביל את ישראל למלחמות ולשפיכות דמים. "אני לא רוצה לראות שוב עשרות נהרגים ללא סיבה. אני מוכן למשט - ואם הייתי שחיין יותר טוב הייתי גם שוחה. יש דברים שיש לעשות כמו שיש לשחרר את גלעד שליט, אבל אנו בנינו את הג'יהאד עם הסירוב שלנו".

 

המשורר טען כי הכיבוש הוא המקור לרוב תחלואי החברה הישראלית. "אכזריות הדיכוי חדרה פנימה אלינו. אין יום שלא נרצחים כאן אנשים. האלימות בכבישים ובבתי-הספר חלחלה מהכיבוש. אני הייתי קצין ביטחון של חטיבה 8. אני לא משתמט, השתתפתי בשלוש מלחמות שהיו לחיים ולמוות".

 

באשר למגוריו בארץ, אמר זך כי "אילו ידעתי שישראל תהיה מה שהיא היום, לא הייתי חוזר ארצה מאנגליה ב-1978. ניתן לכתוב בעברית מבלי לחיות כאן. לא צריך לשמוע בכל יום על עינויים או הריגה בטעות של פלסטיני. לא ארצה לסיים את חיי במדינת אפרטהייד".

 

זך הסביר כי בעיניו, תהיה הדרך היחידה לפתרון המצב "אם העם יתעשת והממשלה הזו תיפול ותבוא ממשלת שלום במקומה כדי להציל את עצמנו - לא את הערבים. הם פחות מעניינים אותי. איך אפשר להלחם עם כל העולם הערבי לנצח?" שאל.

 

ח"כ רגב לשר החינוך: לא ללמד אותו

בתגובה לדבריו של זך, קראה ח"כ מירי רגב מהליכוד להסיר מתוכנית הלימודים בבתי הספר את שיריו - אם אכן יממש את כוונתו להצטרף למשט לעזה. "איננו רוצים שתלמידי ישראל ייבחנו בבחינות הבגרות על שיריו של משורר בעל מוסר כפול", אמרה ל-ynet - וציינה כי פנתה בנושא לשר החינוך, גדעון סער.

 

"הדברים חמורים ביותר. לא ייתכן שתלמידי ישראל ילמדו את שיריו של מי ששותף למחאה אנטי-ישראלית מופגנת שכזו. אני חושבת שהתנהגותו לא ראויה ולכן, אל לנו לדבר במוסר כפול. בג"ץ אמר רק אתמול כי כלת פרס הנובל מדברת במוסר כפול. על מדינת ישראל והממשלה המנהיגה אותה לעמוד מול היוצאים נגדה, בוודאי בנושאים הקשורים לחינוך הילדים".

 

בהמשך לפנייתה של רגב, מסרו במשרד החינוך כי "תוכניות הלימודים נקבעות על-ידי ועדות מקצוע, בהן משתתפים מומחים מהאקדמיה ומורים ותיקים בעלי ניסיון. ועדות המקצוע, לרבות זו של מקצוע הספרות, בוחרת את התכנים הנלמדים על-פי שיקולים מקצועיים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שרה אביטל
נתן זך. עוד סערה
צילום: שרה אביטל
ח"כ רגב. "מוסר כפול"
צילום: ירון ברנר
מומלצים