שתף קטע נבחר

"אולמרט הפך רה"מ, טלנסקי צהל 'המדינה שלי'"

שותפו של טלנסקי סיפר בביהמ"ש על העברת מעטפה עם כסף, וגם על תגובת המיליונר כששרון לקה בשבץ, וסמכויותיו הועברו לאולמרט. "מויש התחיל לשמוח ולרקוד. הוא אמר: 'הימרתי על האדם הנכון', ויצא באקסטזה". יועצו של רה"מ לשעבר: אלו צ'יזבטים, הופכים את המשפט לקרקס

איך הגיב משה טלנסקי כשאהוד אולמרט הפך לראש הממשלה, לאחר שאריאל שרון לקה בשבץ? דיוויד פרידלנד, שותפו של המיליונר בעסקי המיני בר, העיד הבוקר (יום ג') בבית המשפט המחוזי בירושלים, במשפטם של אולמרט ושולה זקן. הוא סיפר כי טלנסקי לא הסתיר את שמחתו, רקד ואמר: "הימרתי על האדם הנכון".

 

בדיונים האחרונים שמעו השופטים במשפטם של אולמרט וזקן את עדותה של רייצ'ל רז-ריסבי, מי שהיתה מתאמת הנסיעות של ראש הממשלה, בפרשת ראשונטורס. הפעם הם ערכו הפסקה בעדותה של רז-ריסבי ושמעו את שותפו של טלנסקי, בפרשת "מעטפות הכסף". פרידלנד סיפר: "טלנסקי פתח לנו דלתות. הוא הכיר את כל העולם. היה לו פנקס טלפונים שאי אפשר להתמודד איתו. לא היה מישהו שהיה לו 100 דולר בכיס שהוא לא הכיר".

 

פרידלנד שיחזר את האירועים בינואר 2006, כששרון אושפז בבית החולים וסמכויותיו הועברו לאולמרט. "היינו במשרד, התכוננו לאיזו פגישה חשובה. הייתי כל הזמן און ליין עם הטלוויזיה הישראלית ו-ynet. אז סיפרתי לטלנסקי שהיועץ המשפטי בדרך לאולמרט הביתה, כדי למסור לו את הסמכויות. זה היה עצוב. אנחנו ישראלים".

 

אבל טלנסקי, כך לדברי העד שהיה קרוב אליו, הגיב אחרת. "אז קרה משהו מאוד מוזר. מויש התחיל לשמוח ולרקוד. הוא אמר: 'הימרתי על האדם הנכון'. 'המדינה שייכת לי'. אשתו ניסתה להרגיע אותו. היו גם בחורות גויות ששאלו מה קורה כאן. הוא יצא באקסטזה. אמרתי לו צא מפה. זה לא במקום, לא שייך. גם אחרים כעסו. אשתו אמרה לו get the hell out of here. זה היה מוזר".

 

למחרת, סיפר פרידלנד בבית המשפט, הוא קיבל שיחת טלפון מטלנסקי. "לא רציתי לדבר איתו. אמרתי לו שהוא ירד מהפסים. הוא אמר בוא... נסעתי איתו לאיזו נסיעה, לא זוכר. בדרך הוא ניסה לרצות אותי ולהסביר לי מאיפה זה נובע. הוא אמר: 'אתה צריך להבין, אני כל השנים מממן את אולמרט וכשהוא בא - אני קונה לו סיגרים ועניבות'".

 

התובע, עו"ד אורי קורב, שאל את פרידלנד מה עוד סיפר טלנסקי בנסיעה. העד השיב: "הוא סיפר לי שהחל לגייס כספים עבור אולמרט לקרן להגנה משפטית, עבור תביעות קודמות והוא מאוד מחובר. שהוא הימר על הסוס הנכון. הוא סיפר באופן כללי כדי לרצות אותי על הקשר החם עם אולמרט, דיבר על כל הפוליטיקאים שהם מושחתים.

 

"הוא סיפר גם על אולמרט ואיך שהוא מחובר אליו - באמצעות קשר כספי", הוסיף והודה: "אנחנו לא החברים הכי טובים. היינו שותפים. יש הבדל של 40 שנה, לא היינו סחבקים. הוא הרגיש שהוא התנהג בצורה לא נורמלית וניסה להסביר למה התנהג ככה".

 

מעטפה עם כסף דרך פדקס?

על התנהגותו של טלנסקי בחיי היום יום, סיפר העד: "פעם הייתי איתו באירוע. זה היה כמו להיות עם בלרינה מרחפת באולם. הוא פתח דלתות, הרים טלפונים. ברוך ה', יש יהודים עם בתי מלון והוא הגיע לדי הרבה. מבחינת מודל עסקי אנחנו לא חיפשנו תמיד את מה שהוא יכול לפתוח לנו... אנחנו חברה צעירה".

 

הוא סיפר גם על מעטפה עם כסף: "נודע לי שטלנסקי שלח לאולמרט

מעטפה דרך חברת קולטק - החברה המשותפת של המיני בר - ומאנשי המשרד נודע לי שהיה בתוכה מזומנים, בסכום של 10,000 דולר". לדבריו, הכספים הועברו דרך פדקס. אבל יועץ התקשורת של אולמרט אמר בתגובה, כי "מדובר בסיפור הזוי. אם מישהו רוצה להעביר כסף לא חוקי, הוא לא יעשה זאת במעטפת פדקס שמתועדת ומקוטלגת, והוא לא ישלח את המעטפה ללשכת שר, שם היא תיפתח על-ידי מזכירות הלשכה לעיני כל. לא זאת בלבד שהמשטרה לא הצליחה להוכיח טענה מגוחכת זאת - הן המזכירה של חברת קולטק והן המזכירות בלשכת השר הצהירו בעדותן כי דבר זה מעולם לא קרה, וכך גם העיד שליח הפדקס של משרד התמ"ת".

 

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, אמר בתגובה שהוא לא מבין מדוע פרידלנד בכלל עלה להעיד: "בהבאת העד פלידלנד היום, הופכת הפרקליטות את המשפט לקרקס שבו לא העובדות מדברות, אלא צ'יזבטים שמקומם אולי מסביב למדורה אך לא בבית המשפט. באותה מידה יכלה הפרקליטות להביא את יוסי אלפי, כדי שיספר סיפורי אלף לילה ולילה שלא מסתמכים על שום ראיות. מוזר שהפרקליטות מביאה עד, שיספר כמה העד המרכזי שלה טלנסקי הוא עד הזוי, לא אמין ושקרן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידלנד. "הוא פתח לנו דלתות"
צילום: גיל יוחנן
טלנסקי. "הימרתי על הסוס הנכון"
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. "הימרתי על האדם הנכון"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים