שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מאות מינים חדשים נחשפו ב"גן העדן החדש"

  עטלף עם צינורות באף, חרגול עם עיניים ורודות וצפרדעים זעירות הם רק חלק קטן מ-350 מיני בעלי חיים וצמחים שלא היו ידועים עד כה למדע, ונחשפים כעת על ידי שני ארגוני טבע בינלאומיים. התגליות, מפפואה גינאה החדשה ויערות לאורך נהר המקונג, יסייעו להעניק לאזורים אלה הגנה מפני פיתוח חקלאי

  נמלים שחיות בגובה אלפי מטרים ובקור עז, חרגול בעל רגלי סכין, עטלף פירות עם צינורות באף וחרגול עם עיניים ורודות זרחניות - כל אלה הם רק חלק מתוך כ-350 מיני בעלי חיים וצמחים חדשים למדע שהתגלו בשנה האחרונה ביערות פפואה גיניאה החדשה ובאזור נהר המקונג הגדול באסיה.

   

  התגליות נחשפו היום (ד') על ידי שני ארגוני טבע בינלאומיים גדולים, כחלק מקמפיין להגברת המודעות העולמית למגוון הביולוגי, לקראת כנס מיוחד בנושא בחודש הבא ביפן. הם מצטרפים לפרסום ממצאי הסקר התת-ימי המקיף בהיסטוריה, בתחילת השבוע.

   

  הארגון הראשון שחשף את ממצאיו היה קרן השימור העולמית (CI), חוקרי הקרן, בסיוע ארגוני מחקר נוספים, שיגרו בשנה האחרונה משלחת לפפואה גיניאה החדשה כדי לתעד את המגוון הביולוגי הנסתר באזורים הנחשבים לעשירים בבעלי חיים שטרם נחקרו.

   

  הם גילו למעלה מ-200 מינים חדשים למדע, מתוכם 24 מינים חדשים של צפרדעים, שני מיני יונקים, תשעה מיני צמחים וקרוב למאה מיני חרקים. החוקרים פעלו בשיתוף עם שבטים מקומיים בעומק הג'ונגלים ובמורדות הרים תלולים, כדי להעריך את המינים החדשים המצויים רק באזור זה.  

   
  צילום: Piotr Naskrecki/iLCP

   

   
  ההגעה למקום התאפשרה הודות לשילוב של טיסה והליכה ארוכה ברגל. החוקרים ציינו כי תנאי השטח הקשים שמבודדים את האזור סייעו כנראה לשימור המינים הנדירים מפני נזקי פיתוח אנושי. עם זאת, ישנם עדיין אזורים לגביהם יש תוכניות לכרות את עצי יערות הגשם כדי לפנות מקום למטעי דקלים להפקת שמן צמחי.

   

  החוקרים מצאו ביערות, בין היתר, חרגול גדול בעלי עיניים בצבע ורוד עז, וכן חרגול בעל רגליים גדולות וחדות כסכין. לדבריהם, מנגנון ההגנה של החרגול נכנס לפעולה ברגע שהוא נמצא תחת איום. הוא מרים את רגליו מעל הראש ומנסה לדקור את טורפיו. אחד החוקרים אף חווה באופן אישי מפגש עם החרגול וציין כי מדובר בדקירה כואבת במיוחד.

   

  הם גילו גם עכבר עצים בעל קצה זנב לבן, צפרדע בגודל של כשני סנטימטרים וצפרדע שחיה על עצים בגובה של כ-30 מטר. רק בעזרת טפסן מקצועי הצליחו החוקרים לאתר את מיקומה, הודות לקולות הרמים שהיא משמיעה.

   

  בנוסף לתגליות החדשות איתרו החוקרים בעלי חיים שהיו ידועים למדע אך עדיין לא זכו לשם רשמי ותועדו פעמים מעטות בלבד בטבע. אחד מהם הוא עטלף פירות גדול בעל אף מרשים במיוחד ובו בולטים מעין צינורות גדולים.

   

  לעטלפים ישנה חשיבות רבה בפיזור זרעים של פירות ברחבי היער. גם פוסום זעיר ופרוותי שהתגלה למדע לראשונה בשנת 1985 נמצא שוב ביערות פפואה. לדברי החוקרים, כל התגליות אמורות לסייע למדינה לקבל הכרה מארגון אונסק"ו, שתסייע להעניק לאזורי הטבע הייחודיים מעמד של אתרי מורשת עולמית.

   

  קרן הטבע העולמית (WWF) חשפה אשתקד דו"ח מיוחד ובו 1,068 מיני בע"ח וצמחים חדשים שהתגלו באסיה בעשור האחרון. השנה דיווח הארגון על למעלה מ-145 מינים חדשים שהתגלו בחודשים האחרונים באזור נהר המקונג באסיה. כבר אז כינו החוקרים את האזור כגן עדן מופלא בו מתגלים מספר מינים חדשים כל שבוע.

   

  צפו בחוקרים ובחיות באזור נהר המקונג באסיה 

   

  כך לדוגמא, התגלתה צפרדע שמחקה קולות של צרצר, דג דבקן שמסוגל להיצמד לסלעים כדי להתקדם במעלה הנהר וציפור שיר מיוחדת במינה שזכתה לשם "בולבול חשוף פנים" (Pycnonotus hualon), מאחר שהיא חסרת נוצות על פניה ועל חלק מראשה. זהו הפרט היחיד הידוע של ציפור שיר קירחת במרכז אסיה. 

   

  "אין ספק שיש חשיבות עצומה לתגליות שחשפנו במהלך הסקרים המשותפים, לא רק מעצם גילוי מספר גדול של מינים וסוגים חדשים למדע", אמר ליאן אלונסו, אחד החוקרים. "התגליות הללו, מעודדות ככל שיהיו, עדיין לא מבטיחות את שלומו של המגוון הביולוגי בעולם. להיפך, הם צריכות להעביר מסר אזהרה בכך שאנו עדיין לא יודעים הכל על הסודות הנסתרים של כדור הארץ ומשאבים הטבעיים החשובים, אותם נוכל לשמור רק באמצעות ניהול מתואם לטווח ארוך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בולבול קירח
  צילום: Iain Woxvold, WWF Mekong
  צפרדע צהובה מנוקדת (Platymantis sp. nov) מסתתרת בהרים
  צילום: Stephen Richards
  זהירות. חרגול בעל רגליים אחוריות ארוכות וחדות. כלי הגנה נגד טורפים (Mossula sp. nov)
  צילום: Piotr Naskrecki
  עטלף פירות בעל אף עם צמד צינורות. עדיין נטול שם מדעי
  צילום: Piotr Naskrecki
  אחד מאזורי המחקר בנהר מקונג הגדול
  צילום: Supol Jitvijak, WWF Mekong
  מומלצים